Haber Politika

Donald Trump Türkiye’ye Nasıl Bakıyor?

amerika-turkiye ilişkileri

Amerika’da yapılan seçimlerin sonucunda Türkiye saati ile saat 9:30 civarı Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump zaferini ilan etmiş bende bunu Donald Trump 45. Amerika Başkanı başlıklı haber ile duyurmuştum.

Bazı önemli hususlara da yine önceki yazım da değinmiş ve endişe duyduğumu söylemiştim. Donald Trump seçim vaatlerinde sıraladığı ırkçı söylemler bu endişelerimin sebebiydi. Bu yazım da gelecekte Donald Trump’ın yönettiği Amerika ile Türkiye arasında ilişkilerin nasıl şekilleneceği ve Donald Trump’ın Dünyaya nasıl baktığını aktarmaya çalışacağım.Türk halkı ve ülkemiz içinde net bir konuşma gerçekleştirmemesi ülkemizi ve Türk halkını da endişenlendirmiş olmalı diye düşünüyorum.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasının ardından konuşan Donald Trump girişimi kınayarak Türk halkının mücadelesinden övgü ile bahsetti. Ancak darbe girişimi başarılı olsaydı yinede darbeyi kınarmıydı bilemiyorum. O günlerde Erdoğan’ı destekleyen cümleler kuran Donald Trump, Türkiye hakkında soru sorulmadıkça hiçbir şey söylememeye sanki özellikle dikkat ediyor gibiydi.

Amerika – Türkiye İlişkileri

Donald Trump’ın seçim vaatlerini gerçekleştirmesi durumunda Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok da sağlıklı ilerlemeyeceği görünüyor. Suriye, İŞİD, İsrail-Filistin, NATO ve Fethullah Gülen’in iadesi gibi konulardan dolayı Amerika ile iplerin kopma noktasına geleceğini tahmin etmek zor değil.

fethullah gülen iadesi amerika türkiye ilişkilerini nasıl etkileyecek

Fetö’nün İadesi

Türkiye 15 Temmuz gecesi yapılmaya çalışılan kanlı darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen’in iadesini talep etmiş ancak bu talebi karşılık bulmamıştı. Talebini ısrarla sürdüren Türkiye’nin Donald Trump’tan en büyük beklentilerinden birisi Fetö Lideri Fethullah Gülen’in iade edilmesi.

Donald Trump’ın bu konuyu hukuk’un işi diyerek askıya alacağı ve en az iki yıl boyunca Türkiye’yi oyalayacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bu süre zarfından büyük bir ihtimal ile Fethullah Gülen, Kanada veya başka bir ülkeye kaçırılmaya çalışılacaktır.

suriye- amerika türkiye ilişkilerini nasıl etkiler

Suriye Meselesi

Türkiye yönetiminin Suriye konusundaki tutumu son derece net, Suriye’de zalim Eset yönetiminin devrilerek istikrarın yeniden sağlanmasını istiyor. Donald Trump ise bundan ziyade sadece İŞİD’i bitirmek istiyor. Ayrıca Donald Trump’ın Suriye ile ilgili olarak Rusya ile ortak hareket edeceğini düşünür isek Amerika’nın da Eset’i destekleyeceği anlaşılıyor. Donald Trump’ın Obama ve Hillary Clinton’dan farklı olan bu görüşü Türkiye ile Amerika ilişkilerini biraz daha zora sokacaktır.

teror ve türkiye-amerika ilişkileri

Terör ve İslam’a Bakışı

Türkiye İŞİD ve El-Kaide gibi terör örgütlerinin İslam ile ilişkilendirilmesinden son derece rahatsız oluyor. Gelin görün ki Amerika 11 Eylül sonrasında tüm Müslümanlara terörist gözü ile bakıyor. Obama ve Hillary Clinton’ın aksine Donald Trump seçim kampanyası bunun üzerine kuruluydu ve seçmenine Amerika’da yaşayan bütün Müslümanların sınır dışı edeceğini vaad etti. Bu da Türkiye ile Amerika arasındaki ipleri zorlayacaktır.

Bana terör nedir diye soracak olursanız; Masum bir halkın üzerine atılan atom bombasıdır.

israil

İsrail-Filistin Meselesi

Türkiye ilk günden beri İsrail’in Filistin üzerindeki ambargosunu kaldırmasını talep ediyor. Amerika yönetimi bu zamana kadar net bir şekilde tavrını ifade etmekten kaçınıyordu. Görünen o ki tam bir İsrail hayranı olan Donald Trump bu konuda da Türkiye’nin çabalarını yok sayarak İsrail devletinin Filistin halkına yaptığı zulmü açıkça destekleyecek. Türkiye’nin özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buna tepki vermesi ilişkileri pamuk ipliğine bağlayacaktır.

nato

NATO Söylemi

Donald Trump’ın NATO’ya bakışı da son derece netti. Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO üyesi olan ülkelerin saldırıya uğraması durumunda diğer üyelerin ona destek verdiği askeri bir kurumdu. Donald Trump ise bundan rahatsızlık duyduğunu ifade ederek başka bir ülkeye saldırı olduğunda Amerika’nın NATO ile birlikte asker göndermesini mantıksız bulduğunu belirtmişti.

NATO’yu dağıtacağı düşünülüyor olsa da bunu yapması zor görünüyor. Olur da böyle bir şey gerçekleşir ise Dünya daki güçler dengesinin büyük değişimlere uğrayacağı kesindir.

amerika ile ticari ilişkiler

Ticari İlişkiler

Donald Trump, ithalat yapan değil kendi ihtiyaçlarını özellikle de tekstil ihtiyacını üretip ihracat yapabilir hale gelmek istiyor. Bu durum bizi yıllık birkaç milyar dolarlık bir zarara uğratacak olsa da bundan en büyük zararı Çin görecektir.

Türkiye ile Amerika arasındaki umut verici pek bir şey yok gibi duruyor. Umarım ilerleyen dönemlerde haksız çıkan ben olurum.

Donald Trump’ın Dünya’ya Bakışı

Donald Trump’ın ırkçı söylemlerinden esinlenerek hazırlanmış güzel bir haritayı da sizinle paylaşmak istiyorum.

the world according to donald trump 2016

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!