Politika

Trump’ın Ekonomik Terörü

ekonomik terörist trump

Son zamanlarda gündemi meşgul eden şu konu, hani Amerika Birleşik Devletlerinin başındaki çılgının Türkiye’ye ekonomik terör uygulamak istemesinden bahsediyorum.

Hepinizin bildiği üzere twitter üzerinden ülkesini yöneten başkan D. Trump Türkiye’de casusluk suçlaması üzerine tutuklanan papaz Andrew Brunsonun serbest bırakılmasını isteyen bir tweet atmış ancak Türkiye tarafında tweetine olumlu bir karşılık bulamamıştı.

Bunun üzerine her geçen gün attığı tweetler ile zaten gergin olan Amerika-Türkiye ilişkilerini iyice germeyi başaran başkan Trump, sonuçta ekonomik yaptırım başlığı altında bir terör operasyonu yürüteceği açıkladı. Hemen ardından 48 saat içinde dolar 4.80 TL den 7 TL oldu. Bir düşüp bir çıktı. Ekonomik konular belirsizliğini korurken, biz arka planda olup bitenleri irdelemeye çalışacağız.

Ülkemizdeki popüler medya gibi biz de tutup da “kimdir bu papaz Andrew Brunson?” diye başlık atmayacağız. Kim olduğunu merak edenleriniz varsa biyografi sitelerinden aradıkları bilgiyi çok rahat biçimde bulabilirler… Biz papaz Andrew Brunson’dan ziyade Trump’ın Türkiye ile alıp veremediği şeyleri anlatmaya çalışacağız.

Geçmişten gelen Amerika-Türkiye ilişkileri

Her ne kadar Amerika-Türkiye birbirleri ile NATO müttefiki olsa da geçmişten bugüne kadar hiçbir zaman gerçek bir müttefik ilişkisi olmamıştı. Amerika, Türkiyeyi Ortadoğu da kendisi için bir tampon bölgeden fazlası olarak hiç görmedi. 

FETO lideri Fethullah Gülen’in İadesi Meselesi

15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren hakkındaki tüm belgelere rağmen teslim edilmeyen FETO lideri Fethullah Gülen’in iadesi ısrarla yapılmadı.

PYD’ye verilen desteğe Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı ile cevap vermesi

Orta doğuyu kara bulayan terör örgütü İŞİD ile mücadele ettiği öne sürülerek PYD ve PKK terör örgütleri Amerika tarafından silahlandırıldı. Yetmedi İŞİD’den temizlenen bölgelere PYD-PKK terör örgütü yerleştirildi. Bunun üzerine Türkiye’nin başlattığı zeytin dalı harekatı Amerika’nın Suriye üzerindeki amellerini sekteye uğrattı. Detaylarına o dönemde Zeytin Dalı harekatı neyi amaçlıyor? başlıklı yazımda paylaşmıştım.

Türk Lirası niçin değer kaybediyor? #KafaAyarı

Halk Bankası, Rıza Sarraf ve Amerikanın İran Yaptırımları

Amerika’nın nükleer silah bahanesi ile İran’a yaptırım uygulama kararı aldığı ve bunun Rıza Sarraf tarafından Halk Bankası aracılığı ile delinmesi üzerine gerçekleşen olaylardan da az çok haberiniz vardır. Bu konuya çok fazla girmek istemiyorum.

Donald Trump Türkiye’ye Nasıl Bakıyor?

Ve papaz meselesi

Trump yukarıdaki sebeplerin hiçbiri ile kendi halkına ve uluslararası kamuoyuna Türkiye’ye yaptırım kararını açıklayamazdı. Papaz’ın tutuklanması üzerine vatandaşını koruyor görüntüsü ile bunların hırsını çıkarabiliyor. Trump’ın papazı suçsuz ilan ederek Amerikan kamuoyunun desteğini almak istediği ortada.

Son Sözler

Türkiye, Amerika’nın kuklası değildir. Hukuk düzenini kimseye soracak ve asayişini sağlamak için kimseden izin alacak değildir. Amerika ve Amerikan Başkanı Donald Trump, Türkiye ve Türk halkını aşağılama hakkına, cürretine sahip değildir. Umuyoruz ki, Donald Trump bir şirket değil devlet yönettiğinin farkına varır.

Siyasi, dini ve fikri tüm ayrılıklarına rağmen Türk milleti tek vücut olmayı bilir ve her türlü baskıyı atlatmayı başarır. Asıl sorun şu ki; sağdan soldan toplanarak uydurulmuş bir ulus olan Amerika’nın bunu anlaması da başarması da mümkün değildir.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!