Haber Politika

Zeytin dalı harekatı neyi amaçlıyor?

zeytin dalı harekatı

Türk silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ve Zeytin dalı olarak isimlendirilen operasyonunun amacı nedir? Bu operasyon niçin yapılıyor? Türk askerini zeytin dalı harekatına zorlayan şey nedir?

Tüm bu soruların cevabını bir kaç cümle ile verebilmek biraz zor. Yine de bu operasyonun niçin yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle son 5-10 yıldır bölgedeki gelişmeleri bilmek ve düşünmek gerekiyor. En geniş kara sınırına sahip olduğumuz komşu Suriye son 3-4 yıldır iç savaş ile mücadele ediyor. Bir yandan rejim güçleri, bir yandan DEAŞ, bir yandan da terör örgütü PYD/YPG Suriye halkına korkulu günler yaşatıyor. Çocuk ve ailelerini korumak isteyen çok sayıda Suriyeli, mülteci olarak başta ülkemiz olmak üzere çeşitli ülkelere göç ederek zor günler geçirmek zorunda bırakıldı.

Suriye toprakları satranç tahtasına döndü!

Suriye’de rejim ile halkın arasında başlayan olaylar Suriye’nin bir satranç tahtasına dönüşmesine yol açtı. Başta Amerika, Rusya ve İran olmak üzere çok sayıda devlet adeta kozlarını paylaşmak için Suriye topraklarını bir satranç tahtası olarak kullanmaya başladı.

Rusya mevcut Suriye rejimi ile iyi ilişkileri olması hasebiyle rejim güçlerini destekliyor.
İran mezhepçilik yaparak birazda Sünni Müslümanları öldürebilme arzusu ile yine rejim güçlerini destekliyor.

Amerika başta olmak üzere diğer emperyalist devletler ise bölgede tam olarak kendi çıkarlarına hizmet edecek bir şey bulamamıştı. Olaylardan bir çıkar elde etmek isteyen emperyalistlerin bölgede bulunabilmeleri için bir neden ve sebepleri yoktu.

Emperyalistler DEAŞ sayesinde bir taşla üç kuş vurdu!

Bölgede çok sayıda cahil ve Müslüman genç bulunuyordu. Bunlar olası bir bölge, din veya Dünya savaşında cepheye koşabilecek çoğunlukla genç kesimdi ve emperyalist güçlere engel olamaması için bir şekilde imha edilmesi gerekiyordu.

Dünya’da bir çok ülkede İslam hızla yayılmaya başlamıştı. Özellikle Hristiyanlar içinde hızla yayılmaya başlayan İslam’ın önünü bir şekilde almaları ve bu yayılmayı durdurmaları gerekiyordu. Bunu halka baskı uygulayarak yapmak mümkün olmadığından İslam’ın kötü gösterilmesi gerekiyordu.

Emperyalist devletlerin Suriye topraklarında bulunmaları için Dünya kamuoyuna kabul ettirebilecekleri bir bahane gerekiyordu. Kafa kesen vahşilerden oluşmuş üstelik de Müslüman olduğunu söyleyen bir örgütten daha güzeli olamazdı.

Amerika bu iş için kendisine uygun olan radikal fikirlere sahip bir imam buldu. Ne tesadüftür ki bulduğu imamım eş ve birkaç çocuğu Amerika’da tutukluydu. Tam anlamıyla bir kukla. Silah ve ekonomik olarak küçük bir destek verildi. (DEAŞ teröristlerinin ilk dönemde kullandığı silahların tümü Amerikan yapımıydı.) Bölgenin kaos içinde bulunması da düşünülünce yeni bir terör örgütünün doğması için bu kadarı yeterliydi.

DEAŞ bahanesi ile PYD’ye silah ve erzak yardımı yapıldı!

Amerika daha önce Irak’da kendi silahlı kuvvetleri ile operasyonlar düzenlemiş ve Irak topraklarını uzun bir süre işgal etmişti. Irak’ın işgali sonucunda ortaya çıkan ekonomik açık Amerika’nın böyle bir operasyon düzenlemektense bölgede kendi sözünden çıkmayacak bir güç bulundurmasının daha ucuz olduğu sonucuna varmasına yol açtı ve bu iş için en uygun seçenek PYD terör örgütüydü.

Amerika’nın, Barack Obama döneminde de YPG, PYD ve PKK terör örgütlerine gizlice erzak ve silah yardımı yaptığı biliniyordu. O dönem ortaya çıkan haberlerin ardından bu silahların DEAŞ’a karşı kullanıldığını ve geri toplanacağını söyleyerek Amerika hükümeti, halkının baskısından kurtulmayı başardı.

Trump döneminde artık Amerika gizleme gereği duymadan terör örgütüne silah ve erzak yardımı yapmaya başladı. Türkiye’nin çağrıları sonucunda uluslararası kamuoyunda tepki toplamaya başlayan Amerika terör örgütlerine silah vermeyi durdurmak yerine verdiği silah sayısını arttırmayı seçti.

Okuyun  Donald Trump Türkiye'ye Nasıl Bakıyor?

Amerikanın verdiği destek sonrasında Türkiye-Suriye sınırının büyük bir bölümüne terör örgütü PYD hakim oldu. Bölge halkına çeşitli baskı ve zorlamalarla kendisini kabul ettirmeye çalışan PYD çeşitli cinayetler ile köy halkını korkutmayı başardı.

PYD teröristleri Türkiye’yi taciz etti!

Suriye’nin sınır köylerini ele geçiren PYD, Türkiye’nin sınır köylerine roketli saldırılarda bulunarak vatandaşlarımızın ölümüne neden oldu. Amerika’nın verdiği silahlarla Türkiye’ye saldıran PYD için Amerika’dan açıklama beklendi. Yapılan açıklama tam anlamıyla bir hezimetti. Amerika Dış İşleri Müsteşarı kameralar karşısına geçerek “PYD’li militanlarla konuştuk onlar saldırmamış, Türkiye yalan söylüyor.” dese de yapılan saldırıların görüntüleri ortaya çıkınca Amerika yine sessizce gülmeyi tercih etti.

Suriye’nin kaos içinde olması en çok Türkiye’ye zarar verdi!

Suriye’de yaşanan olaylardan en büyük zararı Suriye halkından sonra Türkiye gördü. Milyonlarca mülteciye kucağını açan ülkemiz maddi ve manevi anlamda büyük kayıplara uğradı. Yetmiyor gibi Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafında yıllardır mücadele ettiği terör örgütü PKK’nın kardeşi olan hain terör örgütü PYD, Amerikanın verdiği silahlar ile köylerimize saldırıp masum vatandaşların ölümüne yol açtı.

Türkiye bu duruma seyirci kalamazdı.

Sınırımızda oluşan büyük bir terör gücüne ordumuzun ve milletimizin sessizce seyirci olması beklenemezdi. Yürütülen diplomatik görüşmeler kesin bir sonuç vermeyince Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye’nin sınırlarını ve vatandaşlarını korumak, bölgenin barış ve huzurunu yeniden sağlanmak için Özgür Suriye Ordusu ile harekete geçti ve operasyonun adını barışın simgesi olan Zeytin Dalı olarak duyurdu.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) nedir?

Özgür Suriye Ordusu; Suriye’nin toprak bütünlüğünü, Suriye devletinin siyasi otoritesini ve halkının güvenliğini yeniden sağlamak amacıyla baskıcı rejim ve işkal güçlerine karşı mücadele etmek için oluşturulmuş bir halk hareketidir. Her hangi bir devletin ya da kişinin çıkarlarına değil Suriye halkının çıkarlarına hizmet eder. Kısacası gönüllü olarak ülkesi, bayrağı ve milleti için savaşan Suriye halkıdır.

ÖSO’yu daha iyi anlayabilmek için şöyle bir benzetme yapılabilir. Mustafa Kemal Atatürk etrafında toplanarak canı ve malı ile ülkesini işgalden kurtarmak için savaşan Türkiye halkının bir benzeridir.

Türkiye niçin ÖSO ile hareket ediyor!

Türk askeri kendi ülke sınırını ve vatandaşlarını korumak için bu harekatı başlattı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin niçin ÖSO ile birlikte hareket ettiğini anlamak için bir kaç şeyi bilmek gerekiyor. Öncelikle en geniş kara sınırına sahip olduğumuz ülke olan Suriye’nin toprak bütünlüğü ve güvenliği yeniden sağlanana kadar Türkiye için tehdit devam ediyor demektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu operasyonu yapıyor olsaydı operasyon bittiğinde ve Mehmetçik bölgeden çekildiğinde teröristler yeniden Mehmetçiğin çekildiği yerlere girmez miydi? Elbette girerdi. Öyleyse Mehmetçiğin çekildiği yerde güvenliği sağlayarak Suriye halkını koruyacak silahlı bir güce ihtiyaç var.

Eğer bu harekatı Türkiye tek başına yapıyor olsaydı teröristlerden temizlediği bölgede kalması gerekiyordu ki o zaman da İşgalci olmuş olacaktı.

Suriye de 4 grup bulunuyor. Birisi baskıcı ve zalim rejim güçleri ki bu güçlerle hareket edilirse Suriye halkının büyük bir kısmı İran’ın devrim muhafızları tarafından öldürülme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirdi. DEAŞ ile birlikte hareket etmesi zaten mümkün değildi. PYD terör örgütü ise zaten Türkiye için bir seçenek değildi. Yani bu üç grup bir seçenek bile olamazdı. Geriye kalan tek grup ÖSO güçleriydi. Türkiye ve Suriye halkı için bir tehdit oluşturmuyordu ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunan tek grupta yine Özgür Suriye Ordusuydu.

TSK’nın Suriye’de ne işi var?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yani Türk askerinin Suriye’de ki işi kendi ülkesi için olası tehditleri ortadan kaldırmak, ülkesinin sınırlarını ve vatandaşlarını korumaktır.

Türk askerine bir kaç cümle!

Öncelikle operasyonda şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet ve ailelerine metanet diliyoruz. Haklarınızı helal edin. Hiçbir şüphemiz olmasa da askerlerimizin galip gelmesi için duacıyız. Milletinizin sağcısıyla solcusuyla, Müslümanıyla gayrimüslimiyle arkanızda olduğunu unutmayın.

Savaşa hayır diyerek bu kutlu operasyonu bir savaşmış gibi gösteren vatan hainlerine, emperyalist kuklalarına kısacası köpeklere de kulak vermeyin. Allah’a emanet olun.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!