erkek lazer epilasyonu
Bakım

9 Soruda Erkek Lazer Epilasyonu!

Bu yazımızda Lazer epilasyonu zararlı mıdır? Lazer ışınları benlere ve meme uçlarına zarar verir mi? Erkekler en çok hangi bölgelere epilasyon yaptırıyor? Genital bölgeye lazer epilasyon kısırlığa sebep olur mu? Herkes laser epilasyon yaptırabilir mi? Lazer epilasyonda en son yöntem ve teknoloji nedir? Erkeklerde lazer epilasyon kaç seanstır? Lazer epilasyon öncesinde neler yapılmalıdır? Lazer epilasyon sonrasında yapılması ve bilinmesi gerekenler var mı? sorularına cevaplar veriyor olacağız!

Son zamanlarda erkeklerinde lazer epilasyona yoğun bir ilgi gösterdiğini fark ettiniz mi bilmiyoruz ama artık erkeklerde istenmeyen tüy ve kılları için sıklıkla lazer epilasyonu tercih ediyor.

Erkekler epilasyon uygulamasına ilgi gösterirken bizimde erkekse dergisi olarak konudan daha fazla uzak durmamız mümkün değildi. Konuya bir el atıp kapsamlı bir erkek lazer epilasyon dosyası oluşturalım istedik. Lazer epilasyon uygulaması zararlı mıdır? Erkekler hangi bölgelere epilasyon yaptırabilir? Epilasyon öncesi ve sonrasında neler yapılması gerekir? Tüm detayları ile erkek lazer epilasyonunu mercek altına alıyoruz.

Lazer epilasyonu zararlı mıdır?

Lazer epilasyonunun vücuda zararlı olduğu konusunda halk içerisinde genel bir yanılgı bulunuyor. Lazer epilasyonun vücuda herhangi bir zararı yoktur. Epilasyon için kullanılan lazer ışınları sadece orta deriye kadar ulaşabilir. Yani deri altında veya iç organlara ulaşması mümkün değildir. Lazer ışını yayılan bir ışında olmadığı için herhangi bir zararı yoktur.

Lazer ışınları benlere ve meme uçlarına zarar verir mi?

Lazer epilasyon yaptıracak kişilerin bilmesi gereken şeylerden birisi budur. Yani lazer ışınları ben ve meme uçlarına gelmemelidir. Özellikle koyu renkli benlerde lazer ışınları yapısal değişikliğe sebep olabilmektedir. Ayrıca ben ve meme uçlarına gelen lazer ışınları üzerlerinde yanık veya kabuklanma oluşmasına sebep olabilir. Epilasyon uygulanırken meme uçları ve benler lazer ışınlarından korunmalıdır.

Erkekler en çok hangi bölgelere epilasyon yaptırıyor?

Epilasyon yaptıran erkeklerin sayısı her geçen gün artıyor? Peki ama erkekler en çok hangi bölgeleri için lazer epilasyon yaptırıyor? Bir çok erkek sırt, kulak içi, boyun ve ense bölgelerine epilasyon yaptırıyor. Bunlarla birlikte erkekler; ayak üstü, bacak, kalça, gögüs, el üstü, kollar ve sakal bölgesine de lazer epilasyon uygulayabilir.

Genital bölgeye lazer epilasyon kısırlığa sebep olur mu?

Birçok insan lazer epilasyonun genital bölgede zararlı olduğunu ve kısır yapabileceğini iddia ediyor olsa da bu iddianın aslı yoktur. Uzmanlar, epilasyon için genital bölgeye uygulanan lazer ışınları orta deriden daha aşağıya ilerleyemediği için bir sağlık sorununa neden olamaz. Konuyla ilgili doktorunuza da danışabilirsiniz.

Herkes laser epilasyon yaptırabilir mi?

Lazer epilasyon uygulaması için bir yaş sınırı bulunuyor ancak bu yaş sınırı 14-15’dir. Ancak ergenlik döneminde hormonlar daha aktif olduğu için epilasyon uygulamasının seans sayısı artacaktır. Uzmanlar ergenlik döneminde epilasyon yapılmasını tavsiye etmiyor. Bizde 18-19 yaşından küçüklerin lazer epilasyon yaptırması taraftarı değiliz.

Lazer epilasyonda en son yöntem ve teknoloji nedir?

Lazer epilasyon uygulaması için kullanılan lazer teknoloji sürekli olarak gelişrerek değişmektedir. Neredeyse her yıl yeni bir teknoloji ortaya çıkmakta ve epilasyon uygulamasını daha acısız ve daha iyi bir hale getirmektedir. Günümüzde lazer epilasyon için kullanılan en başarılı lazer isimleri; ND Yag, Alexander ve Day’dir.

erkek lazer epilasyon

Erkeklerde lazer epilasyon kaç seanstır?

Erkek lazer epilasyonu kadınlarınkinden farklıdır. Vücut bölgelerinde 4-6 seans, yüz bölgesinde ise 6-12 seans sürmektedir. Seans sayıları ve seans süreleri epilasyon uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Erkekler için epilasyon seans süreleri ortalama şu şekildedir;

  • Kol 30dk.
  • Bacak 50dk.
  • Koltukaltı 5dk.
  • Göğüs 30dk.
  • Sırt 30dk.
  • Tüm vücut 2 saat
  • Ense 5dk.
  • Boyun 5dk.
  • Sakal üstü 5dk.
  • Kulak 5dk.

Lazer epilasyon öncesinde neler yapılmalıdır?

Epilasyon yaptırmaya gitmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Lazer epilasyon yapılacak bölgede daha önce sarartma uygulaması yapılmamış olması gerekir. Ayrıca son 6 ay içerisinde roaccutane (bir sivilce ilacıdır) kullanan kişilere de lazer epilasyon uygulanamamaktadır.

→ Tüyleri almayın! Lazer epilasyon yaptıracağınız bölgede en az 20 günlük bir süre boyunca kökten alım işlemi yapılmamış olması gerekir. Erkeklerde ki tüyler daha kalın olduğundan lazer epilasyon öncesinde köklerin tam olarak gelişmiş olması gerekmektedir.

→ Jilet/makas kullanın! Yüzde uzayan tüyler makas kullanılarak vücuttaki tüy ve kıllar ise jilet ile kısaltılmalıdır. Çok uzamış kıllar için yapılan lazer epilasyon uygulamasından tam bir sonuç almanız son derece zordur.

→ Solaryum ve güneşten uzak durun! Lazer epilasyon uygulamasından 15 gün öncesine kadar güneşten kendinizi korumalı ve solaryuma girmemelisiniz. Güneşten korunmak için güneş koruyucu bir ürün kullanabilirsiniz.

Lazer epilasyon sonrasında yapılması ve bilinmesi gerekenler var mı?

Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiniz ve artık hazırsınız. Durun bir dakika! Peki ya epilasyon uygulamasından sonra neler yapmalısınız veya nelere dikkat etmelisiniz biliyor musunuz? Lazer epilasyon uygulamasından sonra yapılması gereken şeyler var.

→ Kızarıklı ve kabarıklıklar oluşabilir. Hassas bir cilt tipine sahip erkeklerin lazer epilasyon sonrasında hafif kabarıklık, kızarıklık oluşabilir. Ancak bu telaş edilecek bir durum değildir ve cilt tipinize bağlı olarak bir kaç saatte kızarıklıklar kendiliğinden geçecektir. Cildiniz çok hassas bir yapıdaysa bu kızarıklıkların geçmesi 1 gün kadar sürebilir.

→ Ilık su ile duş alın! Lazer epilasyon sonrasında ılık su ile duş almak cildinizi dinlendirecektir.

→ Kese ve peeling işlemlerinden uzak durun! Bir müddet yaklaşık olarak 10 gün boyunca kese ve peeling gibi cildi tahriş etme riski bulunan işlemleri yapmayın.

→ Güneşten korunun. Lazer epilasyon yaptıktan sonra 3 gün boyunca cildinizi güneş ışınlarından korumalısınız. Mümkünse birkaç gün güneşe çıkmayın. Çıkacaksanızda 30 koruma faktörlü bir güneş koruyucu ürün kullanın.

→ Sabırlı olun! Tüylerin lazer epilasyon sonrasında dökülmesi genellikle 1-2 gün içinde başlar ve 15 gün içerisinde tamamen dökülür. Ancak cildiniz çok kuru bir yapıya sahipse bu süre 20 gün kadar sürebilir.

→ Nemlendirici kullanın! Cildi normalleştirme sürecini hızlandırmak için nemlendirici bir ürün kullanın. Cildinizin normalleşmesi tüylerin dökülme sürecini de hızlandıracaktır.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!