Otomobil

Araç ön farları nasıl temizlenir?

far nasıl temizlenir

Arabaların ön farlarındaki koruyucu kaplama olan akrilik temizliği çok önemlidir. Kullanılan deterjan ve temizlik araçları bu akrilik kaplamayı yıpratmaktadır. Bu akrilik maddenin yıpranması zamanla farlar üzerinde sararma ile ışığın etkisinin azalması ve aydınlatma gücünün zayıflamasına neden olur.

ARAÇ ÖN FARLARI TEMİZLİĞİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:

  1. Maskelemek için bant,
  2. Hasar durumuna uygun su zımparası,
  3. Likit pasta,
  4. Plastik kaplama için cila,
  5. Sünger başlık takılmış polisaj makinesi.

ARAÇ ÖN FARLARININ TEMİZLİĞİ:

1- Araç farlarının etrafı bir kaç kat olarak boyayı tamamen kapatacak şekilde maskeleme bandı ile kaplanmalıdır. Boya açıkta kalmamalıdır, yoksa boya zarar görebilir.

2- Su zımparasının kum özelliği önemlidir. İnce çizikler mevcut ise 1200 kum özellikte olmalıdır. Çizikler daha kalın ve derin ise 600 kum özellikli su zımparası kullanılmalıdır. Duruma göre farklı özellikte su zımparaları farklı yerlerde kullanılmalıdır. Camın yüzeyini ıslatarak zımparalama işlemi yapılır. Farın camı tamamen pürüzsüz bir hale gelinceye kadar zımparalama işlemine devam edilir. Farın camı pürüzsüz bir hal alınca iyice yıkayıp temizlenmeli ve tamamen kurulanmalıdır.

3- Sünger başlık takılmış polisaj makinesi ya da bir sünger ile likit pasta uygulaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

4- Yıpranmış olan koruyucu akrilik madde yerine geçen cilalama işlemi mutlaka yapılmalıdır. Cilalama işlemi bir sünger yardımı ile yapılabilir. Ayrıca sünger başlık takılmış bir polisaj makinesi ile de yapılabilir. Burada önemli olan polisaj makinesinin düşük devirde çalışıyor olmasıdır.

Araç ön farlarının temizliğinde bu malzemeler ile bu aşamalar uygulandığı takdirde ekonomik bir temizlik sağlamak mümkündür. Bu işlemleri herkes rahatlıkla uygulayabilir. Rahat ve güvenli yolculuklar için farların temizliğini yapmak önemlidir.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!