bel soğukluğu gonore
Cinsel Sağlık Seks

Bel soğukluğu (Gonore) nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Belsoğukluğu (gonore) nedir? Bel soğukluğu belirtileri nelerdir? Belsoğukluğu nasıl yayılır? Belsoğukluğu nasıl önlenir? Bel soğukluğu nasıl teşhis edilir?

Bel soğukluğu cinsel yollarla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan birisidir. Her geçen gün yaygınlaşan gonore (belsoğukluğu) tüm detayları ile yazımızda.

Cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar kimsenin istemeyeceği ve hatta endişe duyduğu rahatsızlıkların başında geliyor. Sizi de korkutuyor mu? Sonuçta kim özel bölgesinde bir hastalık olsun ister ki?

Cinsel ilişki sırasında kullanılan prezervatif türü korunma yöntemleri sizi gonore daha yaygın bilinen adı ile bel soğukluğu rahatsızlığından koruyabilirdi. Yine de insanız bazen unutkanlıktan veya yeterince umursamadığımızdan başımıza bu tür hastalıkların gelebilmesi son derece normaldir. Genellikle erkeklerin yaşadığı bir rahatsızlık olarak biliniyor olsa da bel soğukluğu kadınlarda da görülüyor.

20-24 yaş arasındaki erkek ve kadınlarda bel soğukluğunun daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar tüm yaş gurublarının risk grubunda olduğunu bildiriyor. Bu rahatsızlığın belli bir yaş aralığı olmadığı gibi şakası da yok!

Belsoğukluğu nedir?

Sadece ismi bile iyi bir rahatsızlık olmadığını belli ediyor olsa da biz yine de bel soğukluğu (gonore) için yapılan en kısa tanımı sizinle paylaşılım.

Gonore, erkek ve kadınların genital yollarını etkileyen ve cinsel yolla bulaşan ortak bir bakteri enfeksiyonudur.

Gonore balgamları, üretra, vajina, anüs ve tüm kadın üreme sistemini (serviks, rahim ve fallop tüpleri) içeren vücudun sıcak ve nemli bölgelerini etkiler. Bel soğukluğunun gözleri, rektumu ve boğazı etkilediğide görülür ancak bu durum çok sık yaşanan bir durum değildir.

Genelevler özellikle Amerika ve Fransa’da ki genelevler bel soğukluğu için bir dağıtım merkezi görevi görür.

gonore belsoğukluğu bakterisi
Gonore

Belsoğukluğunun belirtileri nelerdir?

Belsoğukluğunun kuluçka süresi 2 ile 30 gün arasında değişmektedir ve genellikle belirtileri cinsel ilişki ardından bu süre geçtikten sonra ortaya çıkmaya başlar.

Bel soğukluğunun bu kadar hızlı ve rahat yayılmasının en önemli sebebi uzmanlara göre; bel soğukluğu belirtilerinin çok fazla belirgin olmaşıdır. Yani bel soğukluğunu erken aşamada anlamak çokta kolay değildir. Uzmanlara göre bu yüzden gonore rahatsızlığı olan bir çok kişi henüz rahatsızlığından habersiz bir şekilde dolaşıyor.

Erkeklerde belsoğukluğu belirtileri nelerdir?

 1. Penisten gelen anormal akıntı,
 2. İdrar yaparken yanma veya acı hissetme,
 3. Sık sık idrara çıkma,
 4. Boğaz ağrısı,
 5. Göz nezlesi,
 6. Genital ve anal bölgede siğiller, döküntü ve kaşıntı, şişlik ya da ağrı oluşması,

Gonore baktesinin cinsel organların dışına sıçraması da mümkün olabilir. Böyle bir durumda ortaya çıkan belirtiler ise; deride kızarıklıkların ve döküntü oluşması, eklem ağrılarıdır.

Yukarıdaki belirtilerden bir kaçı varsa veya skrotumda ağrı, şişlik ya da hassasiyet oluşmaya başladıysa bir an önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

Gonore bakterilerinin yüksek ateşe de sebep olabileceğini ve böyle bir durumla karşılaştığınızda hastahanenin yolunu tutmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Kadınlarda belsoğuklu belirtileri de aşağı yukarı erkeklerinki ile aynıdır. Kadınlar cinsel ilişki sırasında ara ara ağrı hissedebilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında veya sonrasında yada adet dönemi dışında anormal kanama, alt karın ve kasıklarda ağrı oluşması da kadınlarda belsoğukluğu belirtilerindendir.

Belsoğukluğu nasıl yayılır?

Gonore bakterisi çoğunlukla cinsel ilişki ile yayılır. Ancak nadirende olsa oral (ağız) yollarla da bulaşabilir. Belsoğukluğu; öpüşme, yiyecek paylaşımı veya vücut teması gibi  faktörler söz konusu olduğunda bulaşabilir.

Belsoğukluğunun seks oyuncakları ile de rahatlıkla bulaşabileceğini belirten uzmanlar; seks oyuncaklarınızı bir başkası (bu sevgilinizde olabilir) kullanıyorsa bunlar da mutlaka kullanımdan önce ve sonra temizlenmelidir. Çoğu seks oyuncağını sabun ve su ile yıkamak mümkündür ancak yine de seks oyuncaklarını temizlemek için tasarlanmış antibakteriyel ürünleri kullanmak en iyisidir.

Belsoğukluğu nasıl önlenin?

Belsoğukluğunun birincil bulaşma sebebi artık anlayacağınız üzere cinsel ilişki yani sekstir. Korkmayın, seks yapmayın demiyeceğiz.

prezervatif kondom

 

 1. Prezervatifsiz kalmayın! Seks sırasında bulaşabilecek gonore bakterilerinden korumak istiyorsan ilk yapman gereken bir prezarvatif kullanmak olsun. Ne olursa olsun; prezervatif olmadan özellikle tek gecelik ilişkilerden uzak dur. Eczanelerde erkek ve kadın için olan kutu kutu prezervatif bulabilirsin.
 2. Oyuncakları temizleyin! Yukarıda da belirttiğimiz gibi seks oyuncaklarını partnerinizle paylaşıyorsanız kullanımdan önce ve sonra mutlaka antibakteriyel ürünler ile temizleyin.
 3. Fransız öpücüklerine veda edin! Belsoğukluğu ağız yoluyla da bulaşıyordu hatırladınız mı? Evet üzgünüz ancak bu hastalıktan korunmak için fransız öpücüklerine veda etmelisiniz.
 4. Aynı kadehten içmeyin! Oral yolla bulaşan gonore bakterisinin ilk sebebi de işte budur. Aynı kadehi, aynı çatalı, aynı kaşığı kullanmayın.
 5. Düzenli test yaptırın! Belsoğukluğunun belirtileri baş gösterirse doktorunuza endişelerinizi anlatarak test yapmasını isteyin. Yine herhangi bir belirti olmasa bile yılda bir kez test yaptırın.
 6. Tek gecelik ilişkilere veda edin! Gonore bakterilerinin özellikle tek gecelik ilişkilerde bulaştığını belirtmiştik. Prezarvatif kullanmak iyi bir tedbir olsa da bu yönteminde belsoğukluğundan kesinliklikle koruyacağına dair bir kanıt yok. Bu yüzden özellikle tek gecelik ilişkilerden kaçının.
 7. Partner değişikliğinde tedbirli olun! Bir süredir beraber olduğunuz partnerinizden ayrıldığınızda test yaptırın. Yeni bir ilişkiye başlamadan önce partnerinizde bel soğukluğu belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Bel soğukluğu nasıl teşhis edilir?

Eğer gonore hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka test yaptırmalısınız. Gonore testi; erkeklerde idrar numunesi alınarak, kadınlarda ise vajinal deşarj için bir sürüntü ile test edilir. Uzmanlar; bazı hekimlerin kadınlarda da idrar testi yaparak gonore bakterilerini teşhis etmeye çalıştığını ancak bunun kadınlar için çok da doğru sonuçlar vermeyeceğini belirtiyor. Ayrıca uzmanlar bu testlerin uygun bir laboratuar ortamında yapılması gerektiğini de belirtiyor.

Bazı ülkelerde bel soğukluğu testini evde yapabileceğiniz kitler satılıyor olsa da bununla sağlıklı bir sonuca ulaşmanız mümkün olmayabilir. Bunun yerine bir doktora danışarak test yaptırmak daha sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Testlerin çıkması ortalama olarak 1 ile 3 gün arasındadır.

Bel soğukluğu belirtilerinin zor anlaşıldığını belirtmiştik. Bu yüzden belirtiler olmasa bile yılda bir kez test yaptırmakta yarar var. Hem böylece bilinçsizce gonore bakterilerinin yayılmasına yardımcı da olmazsınız.

bel soğukluğu tedavisi

Belsoğukluğu nasıl tedavi edilir?

Her şey bir yana bel soğukluğu tedavi edilebilir mi? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Endişelenmeyin bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi günümüzde bel soğukluğu da tedavi edilebiliyor.

Belsoğukluğu tedavisi için yaygın olarak kullanılan iki yöntem var.

Enjeksiyon ile belsoğukluğu tedavisi olur mu? Olur! Uzmanların önerdiği tedavi yöntemi ejeksiyon ile uygulanan Cefixime veya Ceftriaxone olan antibiyotiktir.

Hapları var mı? Bu sorunun cevabı da evet. Kısa bir süre önceye kadar belsoğukluğu tedavisi için antibiyotik haplar kullanılıyor ve gonore kolayca tedavi edilebiliyordu. Ancak artan antibiyotik direnci nedeniyle bu yöntem birincil yöntem değildir.

Uzmanlar belsoğukluğunun ilk evrelerinde hap ile tedavinin hala mümkün olduğunu ancak ileri evrelerinde enjeksiyon ile tedavinin zorunlu hale geldiğini söylüyor. Yine uzmanlara göre bel soğukluğu teşhis edilir edilmez tedavi sürecini başlatmak gerekiyor. Erken evrelerde 7-10 günlük bir süreçte hap ile tedavi mümkün olurken ilerleyen zamanlarda bel soğukluğunu tedavi etmek daha da zor oluyor.

Belirtilerin tedaviden birkaç gün gibi kısa bir süre sonra iyileşme eğiliminde olduğunu görebilirsiniz ancak enfeksiyondan ötürü herhangi bir kalıcı hasarı önlemek için en kısa zamanda test yaptırmanız gerektiğini söyleyen uzmanlara göre tedavi sona ermiş olsa bile tüm bakterilerin ölmesi için 1-2 hafta daha bekleyin. Tedavi süreci biter bitmez cinsel ilişkiye girmeyin.

 

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!