Teknoloji

Bilgisayarınızın performansını arttırın ve hızlandırın!

bilgisayar performans arttırma

Bilgisayarlar, evimizde ofisimizde kullandığımız hayatımızı kolaylaştıran teknolojik cihazlar günlük kullanım alanlarımıza göre giderek yavaşlamaya başlar. Gelişen teknoloji ile birlikte yazılım ve programların donanımsal ihtiyaçları da artmaktadır. Bazen kullandığımız yazılımların ihtiyaçlarının dışında bilgisayarımıza bulaşan zararlı yazılımlar da bilgisayarımızın yavaşlamasına sebep olabilir.

Bu yazımızda bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları nasıl temizleyebileceğiniz ve bilgisayarınızın performansını arttırma yollarını detaylı olarak paylaşacağız.

Başlangıç Programlarını Kontrol Edin!

Başlangıç öğeleri olarak da isimlendirilen bu programlar bilgisayarımız açılırken arka planda çalışarak bilgisayarımızın açılış hızını yavaşlatabilir. Yazılımların bunu yapmasının temel amacı bilgisayarda bu uygulamaları açmak istediğinizde daha hızlı açabilmektir.

Başlangıç uygulamalarını gözden geçirin. Antivirüs ve sistem uygulamaları hariç diğer uygulamaların başlangıç öğesi olarak kalması gerekiyor. Diğerlerini kaldırın.

Gereksiz Programları Kaldırın!

Kullanmadığınız program ve yazılımları bilgisayarınızdan kaldırmayı düşünmelisiniz. Bir iş için kısa süreli bir program yüklemiş olabilirsiniz bu tip gereksiz yazılım ve programlar arka planda bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olabilir.

Disk Temizleme Aracını kullanın!

Disk temizleme aracı windows işletim sisteminin geliştirdiği ve windows işletim sistemlerinde var olan bir yazılımdır. Bu araç sayesinde işletim sisteminizin ve sürücünüzün içerisinde basit bir temizlik yapabilirsiniz.

Disk temizleme aracına ulaşmak için Başlat menüsünü açın. Arama kutusuna “cleanmgr.exe” yazarak Enter’a basın. Disk temizleme aracı gerekli bilgileri analiz edip açılacaktır. Windows XP ve daha eski bir windows sürümü kullanıyorsanız Çalıştır’ı açarak “cleanmgr.exe” yazmanız ve Enter’a basmanız yeterli olacaktır.

Disk Temizleme Aracı açıldıktan sonra temizlemek istediğiniz kısımları seçip sürücünüzü temizleyebilirsiniz.

İnternet Tarayıcısını Optimize Edin!

İnternet Explorer kullanıyorsanız internet deneyiminiz oldukça kötüdür. Tavsiyemiz tarayıcı olarak Google Chrome kullanın. Google ile aranız iyi değilse Mozilla Firefox da iyi ve hızlı bir tarayıcıdır.

Tarayıcınızda mümkün oldukça az eklenti kullanın. Her eklenti tarayıcınızı biraz daha yavaşlatacaktır.

Tarayıcınızın geçmişini düzenli olarak temizleyin.

Anti Virüs Yazılımı Kullanın!

Bilgisayarınızı yavaşlatan kötü amaçlı bir yazılım veya casus bir program olabilir. Bu yüzden ücretli veya ücretsiz bir anti virüs programı kullanabilirsiniz. İnternet de pek çok ücretli ve ücretsiz antivirüs yazılımı bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Güncelleyin!

İşletim sisteminizi ve kullandığınız programları özellikle de antivirüs programlarını düzenli aralıklarla güncelleyin. Tüm yazılımlar günün şartlarına uygun olarak daha fazla geliştirilir ve bu geliştirmeler kullanıcılara güncelleme olarak gönderilir. Kullandığınız yazılımda performans iyileştirmeleri yapılmış olabilir.

Sürücüleri Birleştirin!

Bilgisayarınızın sürücülerini birleştirmek bilgisayarınızın performansını arttırır. Özellikle sık sık program yükleyip kaldırıyorsanız daha sık sürücüleri birleştirin.

bilgisayar hızlandırma

Masaüstü öğelerini azaltın!

Masaüstü öğelerinizin sayısı ne kadar çok olursa bilgisayarınızın açılış hızını ve performansını o kadar olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden masaüstü öğelerini azaltın ve masaüstünü düzenli tutmaya çalışın.

Bilgisayarınızı Temizleyin!

Bilgisayarlar içerisinde pek çok elektronik aksam ve fan bulunduran cihazlar oldukları için tozları aşırı derecede çeker. Bu yüzden bilgisayarların iç aksamları düzenli periyotlar ile kesinlikle temizlenmelidir.

Düzenli aralıklarla termal macununu da değiştirmelisiniz.

Ram Bellek Ekleyin!

Gelişen yazılımların etkisi zamanla ram bellek üzerinde bir yük oluşturur. Eski bir bilgisayarınız varsa muhtemelen bir çok uygulamayı kullanamıyorsunuzdur. Bu gibi durumlarda donanımsal değişiklikler yapmak gerekebilir. Bilgisayarda boş bir ram yuvası varsa uygun bir ram alarak bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Solid State Disk’e Yükseltin!

Yeni nesil bir depolama teknolojisi olan SSD eski bilgisayarları hızlandırmak için en etkili yoldur. SSD temel olarak programların diskteki dosyaları okuma ve yazma hızını inanılmaz seviye de arttırır. Gözle görünür bir performansa kavuşabilirsiniz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!