damatlık seçimi
Stil

Damatlık seçimi nasıl yapılır? Damatlığınızı seçin!

Damatlık seçimi, çoğu zaman pek önemsenmeyen bir konudur. Çoğu düğünde öncelik gelinlik seçimine verilmektedir. Fakat damatlıkta en az gelinlik kadar önemli bir kıyafet türüdür. Her zaman olmayan bu özel gün için en farklı ve şık damatlık seçilmelidir. Damatlıklarda gelinlikler kadar çok model ve biçim bulunmasa da farklı seçenekler mevcuttur.

Damatlık seçimi kişiye özel bir şekilde yapılmalıdır. Her damat adayının vücut biçimi ve zevkleri değişiklik göstermektedir. Bu yüzden başkalarının fikri ile hareket edilmemeli ve en beğenilen damatlık modeli tercih edilmelidir. Damatlık mağazalardan satın alınabilmektedir. Fakat terziye diktirenlerin sayısı da az değildir. Terzi tarafından dikilen damatlıklar damat adayına özel olduğundan çok daha başarılı sonuç vermektedir.

damatlık seçimi

Damatlık seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Damatlık seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Bunlar; renk, model veya kumaşın yapısı gibi faktörlerdir. Günümüzde çoğu damat adayı klasik takım elbiseler yerine daha aykırı modellere yönelmektedirler. Damatlıkları renkleri ve kumaşları değişse de sabit kalması gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan ilki kullanılacak olan gömleğin rengidir. Kesinlikle koyu renk gömleklerden uzak durulmalıdır. Koyu renk gömlekler teri kolaylıkla gösterdiğinden beyaz gömleklere yönelmek çok daha doğru olacaktır.

Gömlek seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kumaştır. Pamuk oranı yüksek gömleklerin tercih edilmesi terlemeyi minimum seviyeye indirecektir. Damatlık seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden ikincisi ise ayakkabı seçimidir. En az damatlık seçimi kadar önemli olan ayakkabı seçimi dikkatle yapılmalıdır. Ayakkabı çok ucuz olmamalıdır. Ucuz damatlık ayakkabılarının çoğu ayakta vurma yaparak kişinin zor anlar geçirmesine neden olacaktır. Damatlığın boyu da ayakkabıya göre ayarlanmalıdır. Pantolon boyunun çok uzun olması doğru olmayacaktır. Sorunlu damatlık paçaları için mutlaka bir terziden yardım almak gereklidir. Damatlık seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken üçüncü nokta ise aksesuar seçimidir.

Aksesuar seçimi basit gibi görünse de tüm görünümü etkileyebilecek bir unsurdur. Damatlıklarda çok fazla bir aksesuar kullanılmasına gerek yoktur. Damatlık her zaman daha çok dikkat çekmeli ve ön planda olmalıdır. Bu nedenle eğer bir takım elbise giyilecek ise ona uygun sade bir kravat, smokin giyilecek ise şık bir papyon tercih edilmelidir. Kol düğmeleri en önemli detaylardan biridir. Asla ihmal edilmemeli ve damatlığa en uygun olacak kol düğmeleri seçilmelidir. Damatlığın modeli seçilecek olan aksesuarlar üzerinde etkilidir. Smokin model damatlıkların içerisinde mutlaka bir kuşak kullanılmalıdır. Takım elbise modelindeki damatlıklar tercih edilecek ise yelek seçimi çok daha doğru olacaktır.

damatlık
Damatlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Damatlık Seçiminde Kumaş Faktörü

Damatlıklarda gelinlikler gibi farklı kumaşlarda ve renklerde olabilmektedir. Diğer davetlilerden daha iddialı görünmek isteyen damat adayları farklı kumaşlarda damatlıklara yönelmektedirler. Kumaş olarak en farklı damatlık modelleri parlak damatlık modelleridir. Bu tarz damatlıklar daha göz alıcı ve gösterişlidir. Her renge uyum sağlayabilen parlak kumaşlar sıklıkla tercih edilen kumaş türlerindendir.

Saten kumaşa sahip damatlıklarda kullanılmaktadır. Fakat bu tarz bir kumaşa sahip olan damatlıklar dikkatle seçilmelidir. Saten kumaş dikiş hatalarını fazlasıyla gösteren bir kumaş türüdür. Bu nedenle damatlığın satın alınacağı mağaza ya da diktirileceği terzi özenle seçilmelidir. Tüm kumaş tiplerinde ortak nokta damat adayın rahatlığı olmalıdır. Terleten kumaşlara yönelmek kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!