Yaşam

Dikkat arttırma yolları nelerdir?

dikkat dagınıklığı

Dikkat ve konsantrasyon doğuştan kazanılan değil zamanla kazanılan ve geliştirilen bir özelliktir. Eğitim, iş veya özel hayatta bir çok sorunun üzerinden daha kolay gelebilmenizi sağlayan bu özelliği kazanmak ve geliştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler mevcut.

İlk olarak dikkat dağınıklığı (odaklanma sorunu) yaşayıp yaşamadığınızı tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için internette onlarca “dikkat dağınıklığı testi” olsa bile çok işe yaramayan bu testleri çözmeye çalışmak yerine kendinizi biraz takip etmeniz yeterli olacaktır.

Aşağıdaki soruları kendinize sorarak odaklanma problemi yaşayıp yaşamadığınızı öğrenebilirsiniz.

  1. Bir şeyle uğraşırken aklınız başka şeylere gidiyor mu?
  2. Endişeleriniz zihninizin dağılmasına sebep oluyor mu?
  3. İlgilendiğiniz şeyin dışında her hangi bir şey sizi işinizden alıkoyuyor mu?
  4. Odaklanmaya çalıştığınız şey size sıkıcı ve zor gelmeye başlıyor mu?

Yukarıdaki sorulardan bir veya bir kaçına cevabınız evet ise; dikkat dağınıklığı ve odaklanma ile ilgili probleminiz vardır. Canınızı sıkmayın, yazımızı okuyarak dikkat dağınıklığından nasıl kurtulacağınız ve dikkat arttırma yollarını öğrenmiş olacaksınız.

Not tutun!

Dikkat eksikliğinin en belirgin özelliği kısa sürede önemli detayları unutmaktır. Küçük bir not defteri veya kağıda unutmamanız gereken detayları not edin. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki; bir çok kişi bunu atladığı için zamanla dikkat dağınıklı ve unutkanlık gibi problemlerin daha da artmasına sebep olur. Not tutun ama mecbur kalmadıkça tuttuğunuz notlara başvurmayın. İnsan beyninin yazdıklarını unutması son derece zordur.

Program Yapın!

Programlı olarak çalışmak size her zaman çok şey kazandırır. Okulda veya işte her zaman programlı çalışın.

En basit program yapma şekli bir kağıda o gün boyunca yapacağınız şeyleri yazmak ve tek tek bunları yapıp bitirmektir. Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama gibi sorunlarınız olsun veya olmasın programlı çalışmak size çok şey kazandıracaktır.

Çalışma ortamınızı düzenleyin!

Çalıştığınız ve dikkatinizi toplamanız gereken odayı veya masayı temizleyin ve toplayın. Sizi yapacağınız şeyden uzaklaştıracak ve dikkatinizi çekecek şeyleri kaldırın.

İşlerinizi son dakikaya bırakmayın!

Araştırmalar odaklanma problemi yaşayan kişilerin yapacaklarını son dakikaya bıraktığını söylüyor. Yaptığınız programa sadık kalın. Son ana bıraktığınız işlerde dikkatinizin dağılma ihtimali daha yüksektir.

Kısa molalar verin!

Yoğun bir tempo ile çalıştığınız işiniz veya ders programınız varsa kısa aralar vererek işinizi daha keyifli hale getirebilir ve odaklanma probleminizi yok edebilirsiniz.

Kendinize ödül verin!

Bir işi tamamlayamadan başka işlere atlıyorsanız odaklanma konusundaki bu probleminizi çözmenin en basit yolu kendinizi ödüllendirmek olabilir. Basit, ufak tefek sizi motive edecek ödüllerden bahsediyorum tabi ki!

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!