erkek cilt bakımı
Bakım

Cilt bakımınızı ihmal etmeyin!

Erkeklerde cilt bakımı nasıl yapılır? Erkekler cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmelidir? Cilt bakımı yaparken hangi ürünler kullanılır? Evde doğal erkek cilt bakım tavsiyeleri sadece erkekse.com da.

Maalesef biz erkekler cilt bakımına bayanlar kadar önem vermiyoruz. Bir çok erkek için, cilt bakımı yaptırmak son derece kadınsı bir durum gibi geliyor olabilir. Sağlıklı bir cilt için erkeklerde cilt bakımına özen göstermeli ve ihmal etmemelidir.

Aslında erkek cilt bakımı da kadın cilt bakımından neredeyse farksızdır ve özellikle günlük yapılacak cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Eğer “Bakım yaptığımı birisi görürse ne düşünür?” gibi bir fikriniz varsa biran önce bu fikirden kurtulmalısınız. Erkeklerin bakım yapması ayıp değildir. Bakım sağlıklı kalabilmek için şarttır. Bu yazımızda tüm detayları ile erkek cilt bakımını ele alacağız. Yani bir bakıma nasıl sağlıklı bir cilde sahip olabileceğinizi anlatacağız.

Erkekler günlük cilt bakımını nasıl yapmalıdır?

Erkeklerde tıpkı kadınlar gibi cilt bakımlarını günlük olarak yapmalıdır. Günlük cilt bakımı aslında sabah ve akşam uygulayacağınız basit bir kaç şeyden ibarettir.

Sıcak veya soğuk değil, ılık su tercih edin!

Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız; duş alırken veya yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın. Sıcak su cildinizin daha fazla yağlanmasına, soğuk su ise çok fazla kurumasına ve tam olarak temizlenmemesine sebep olacaktır.

Sabun değil, temizleyici kullanın!

Erkeklerin cildi genellikle yağlı olmaya daha yatkındır. Bu yüzden yüzünüzü yıkarken sadece su yeterli olmaz. Cildinizi kirden ve yağlardan arındırmak için temizleyici bir ürün kullanmalısınız. Genellikle bu temizleme ürünü bir sabun olur ancak ince bir cilt için sabun kullanımı tavsiye edilmez. Sabun yerine yüz temizleyici bir ürün kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hassas bir cilde sahipseniz kullanacağınız temizleyici sodyum laurilsülfatlı olmalıdır. Kuru bir cilde sahip erkeklerin ise daha hafif bir temizleyici ürün kullanmaları gerekir.

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere uygulamak yeterli olacaktır.

Kurulama yaparken sert hamleler yapmayın!

Özellikle hassas bir cilt yapısına sahip olan erkekler cildini kurutmak için havlu ile sert hamleler yapmamalıdır. Cildin tahriş olmasını önlemek için tampon yapar gibi daha yumuşak hareketler ile havlu kullanmalısınız.

Nemlendirici kullanın!

Yüzünüzü yıkadınız. Muhtemelen temizleyici olarak kullandığınız ürün cildinizdeki tüm yağı arındırdığı için cildiniz kuruyacaktır. (Sabun da aynı etkiyi yapar.) Kuruluğu gidermek için yüzünüzü yıkadıktan sonra hyaluronik asit içeren bir nemlendirici kullanmalısınız. Genellikle hafif bir losyon veya nemlendirici jel yeterli olur ancak normalde kuru bir cilde sahipseniz daha yoğun bir nemlendirici krem kullanmalısınız. Bu işlemi de sabah ve akşam uygulayın.

Soğuk havanın etkili olduğu Kış aylarında, özellikle el ve yüz gibi açıkta kalan alanlar daha hızlı kuruyacağından dolayı nemlendirici uygulaması daha önemlidir.

Ayaklarınız içinde akşamları bir nemlendirici ürün kullanmanızı öneririz.

Hassas cilt için güneş koruyucu bir ürün kullanın!

Bazı ciltler hassas bir yapıya sahiptir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz cildinizin güneşten etkilenecek ve güneş lekeleri oluşacaktır. Cildinizin Güneş’in zararlı ışınlarından korumak için sabah dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu bir ürün kullanmalısınız. Özellikle Güneş’in etkili olduğu Yaz aylarında mutlaka kullanılmalıdır. Dışarı çıkmadan yarım saat önce, en az SPF 30 içeren bir güneş kremi kullanmanızı tavsiye ederiz.

erkek cilt bakımı jilet ile tıraş

Jilet ile tıraş olun!

Bir çok erkeğin rutin olarak yaptığı bir işlemde tıraş olmaktır. Daha kolay olduğu için tıraş makineleri daha çok tercih ediliyor olsa da jilet ile tıraş olmak daha sağlıklıdır. Jilet ile tıraş olmak sadece sakalları değil, ölü derileri de temizlediği için bir tür peeling görevi görmektedir.

Tıraş olmadan önce sakalı ve sakal altındaki cildi yumuşatın!

Daha rahat bir tıraş için sakal ve sakalın altında kalan derinin nemlendirilerek yumuşatılması gerekir. Bu yüzden genellikle duşun ardından tıraş olmak daha iyi sonuç verir. Eğer duş dışında tıraş olacaksanız ılık bir su ile sakalınızı yıkayarak da sakal ve deriyi nemlendirmeniz mümkündür.

Tıraş köpüğü yerine tıraş jeli kullanın!

Tıraş köpüğünü yaymak için kullanıdığınız tıraş fırçası cildinizde tahrişe sebep olabilir. Kullandığınız fırça olmasa bile tıraş köpüğü cildinizi ve sakalınızı kurutacağı için jiletiniz tahrişe neden olabilir. Tıraş jeli kullanmak bunların önüne geçmekle kalmayacak giderek sakalınızın daha yumuşak çıkmasını da sağlayacaktır ve olası kıl dönmelerini, kızarıklıkları, jilet kesiklerini de en aza indirecektir.

Jileti doğru kullanın!

Jiletle tıraş olurken yapılan bir başka hata da sakalı tersten kesmektir. Bu cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir. Sakal uzama yönüne doğru kesilmeli ve jilet aynı yerden defalarca geçirilmemelidir.

Alkol ve mentol içermeyen nemlendiri bir ürün kullanın!

Tıraş sonrasında mentol veya alkol içeren after-shave ürünler mikrop kapma riskini önlüyor olsa da cildi kuruttuğu, yanma, batma ve karıncalanmalara sebep olduğu da bilinmektedir. Tıraş hijyenine dikkat ettiğiniz sürece alkol içeren ürünler kullanmanıza gerek yoktur. Tıraş sonrasında bunun yerine nemlendirici bir krem veya losyon kullanmanızı tavsiye ederiz.

Göz ve dudak kenarındaki cizgileri önleyin!

Özellikle erkeklerde göz veya ağız çevresinde küçük çizgilerin oluşması sıklıkla görülür. Bu küçük çizgiler sizi rahatsız ediyor ise “hyaluronik asit” içerikli bir nemlendirici ürünü bu bölgelere uygulayabilirsiniz. Kaz ayağı olarak bilinen daha derin çizgiler için ise retinol veya glikolik asit ile bir “anti-aging” göz kremi kullanmanızı öneririz. Yaşlanma karşıtı olarak bilinen anti-aging kremler ciltteki ölü hücreleri temizlemekte de etkilidir.

Tüy dökücüleri genital bölgelerde kullanmayın!

Tüy dökücü ürünlerin kullanılması cilt bakımının olmazsa olmazı değildir. Kullanmak isteyen erkekler tüy dökücü ürünleri sırt, omuz, kol ve bacaklarda kullanabilir. Hassas olan koltuk altı ve genital bölge temizliğinde ise kullanılmaması gerekir. Çünkü tüy dökücü ürünler bu bölgelerde tahrişe sebep olabilir.

Genital bölge temizliği nasıl yapılır?

Genital bölge temizliği için jilet kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu bölgelerin son derece hassas bir yapıya sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Bu bölgeler de yine sakal tıraşına benzer şekilde ancak daha dikkatli temizlenmelidir. Tahrişi önlemek için daha fazla tıraş jeli uygulayabilirsiniz.

Erkekler hangi cilt bakım ürünlerini kullanmalıdır?

Cilt bakımı ürünü veya cilt temizleyici ürünler seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Cilt bakım ürünleri cilt tipine göre farklılık göstereceğinden dolayı kendi cilt tipinize uygun ürünleri kullanmalısınız.

✓ Siyah nokta sorunu olanlar için meyve asidi içeren ürünleri tavsiye ediyoruz.

Cilt bakım ürünlerinde güzel koku bir tuzaktır.

Cilt bakım ürünleri alınırken yapılan hataların başında kokusuna bakarak almak geliyor. Bu genel olarak doğru bir davranış olsa da cilt bakım ürünleri için yanlıştır. Kokusunun güzel olması için içerisine katılan kimyasal maddeler cildinizin kurumasına veya tahriş olmasına sebep olur. Özellikle hassas bir cildiniz varsa kokusuz cilt bakım ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Satın almadan önce içeriğe göz atın!

Bakım ürünlerinin de içeriği etiketinde yazılmaktadır. Cildinize uygulayacağınız ürünü satın almadan önce etiketini okumalısınız. Cilt bakım ürününün etiketinde bulacağınız bir kaç kelime ürün hakkında genel bir bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

✓ Antioksidan içerikli ürünler cildin kendisini onarmasına yardımcı olur.
✓ A, C, E vitaminli temizleyici ve losyonlarda antioksidan içerikli ürünler ile aynı etkiye sahiptir. Uzmanların özellikle C vitaminli ürünlerin kullanılmasını tavsiye ettiğini belirtelim.
✓ Nonkomedojenik; sivilceye neden olmayan krem veya losyonların üzerinde yer alır.
✓ Alcohol-free; ürünün hassas ve kuru ciltler için uygun olduğu anlamına gelir.

Yağlı cilt tipi hangi cilt bakım ürünlerini kullanmalıdır?

✓ Yağlı veya karma cilt tipine sahip erkekler, yağlanmayı arttırmayacak ve dengeleyici özelliği bulunan cilt bakım ürünlerini tercih etmelidir.

✓ Cildi yağlı olan erkekler salisilik asit içerikli ürünleri kullanabilir.

✓ Nemledirici seçiminde de yoğun olmayan, serum ve hyaluronik asit içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Kuru cilt tipi hangi cilt bakım ürünlerini kullanmalıdır?

✓ Kuru cilt yapısına sahip erkeklerin kullanacağı cilt bakım ürünlerinin seramidler ve esansiel lipidler içermesi önemlidir. Temizleyici ürün olarak kuru cilt tipi için soft temizleyici ürünler daha uygundur.

✓ Cildi kuru olan erkekler yoğun nemlendirici bakım ürünlerini kullanmalıdır.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!