Ekonomi Kariyer

Hazır ofis arıyorsan bunlara dikkat et!

hazır ofis

Yeni bir girişim fikri olan veya ofis giderlerini düşürmek isteyen girişimcilerin yeni gözdesi olan hazır ofislerin sayısı ülkemizde de yavaş yavaş artıyor. Bir çok girişimci temizlik ve faturalar gibi sabit ofis giderlerinden kurtulmak için bile hazır ofis kiralama yolunu seçebiliyor.

Bizde erkekse.com olarak hazır ofis ya da sanal ofis kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken şeyleri şöyle bir derleyip, topladık. Ancak bunlara geçmeden önce kısaca hazır ofisin ne olduğundan ve niçin girişimcilerin hazır ofisleri tercih ettiğinden bahsedelim.

Hazır ofis nedir?

Hazır ofisler için en uygun örnek otellerdir. Parayı verir ve otel odasını tıpkı kendi evinizmiş gibi kullanırsınız temizlik, mobilya seçimi gibi hiçbir şeyle ilgilenmeniz gerekmez. Hazır ofislerde bu mantıkla çalışır.

Şimdi düşünün; işiniz için bir ofise ihtiyacınız var. Ne yapmanız gerekir? Öncelikle merkezi bir konumda kiralık bir ofis bulmanız lazım daha sonra mobilya alacaksınız. Ardından elektrik, telefon, internet, su gibi ihtiyaçları giderebilmek için abonelikler açtıracaksınız ve düzenli olarak bunların faturaları ile ilgilenmeniz gerekecek. Ofisi temizlemeniz de lazım. Yani ofis içi tüm işleri sizin yapmanız veya para karşılığı yaptırmanız gerekecek.

Hazır ofislerde ise durum farklıdır. Aylık belirli bir ücret öder, laptobunuzu alır ve ofisinize gidersiniz. Mobilya, fatura, temizlik gibi şeylerle uğraşmazsınız. Zamandan ve paradan inanılmaz bir tasarruf sağlamış olursunuz.

Sanal ofislerde iş biraz daha farklıdır. Sadece resmi evraklarda adres olarak şirketin size verdiği adresi kullanırsınız ancak orada fiziksel olarak bir ofisiniz bulunmaz. Daha çok evden çalışan kişiler için uygundur.

Niçin hazır veya sanal ofis tercih edilir? Hazır ya da sanal ofisin tercih edilmesinin en büyük sebebi zaman ve paradan tasarruf etmektir. Yapılan bu tasarruf işinizi veya ürününüzü geliştirmek ya da tanıtmak için kullanılabilir. Bir girişimci başlangıçta elinden geldiğince zamanını ve parasını ürününe harcamalıdır. Mobilya ve sabit ofis giderlerine harcayacağı zaman ve parayı dahi ürününü geliştirmek ve tanıtmak için kullanmalıdır.

Hazır ofis seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hazır ofis çok fazla detaya sahip bir hizmet türüdür. Bu hizmeti veren şirketlerin sayısı da her geçen gün artıyor ve rekabet bu alana da geliyor. Hazır ofis sektöründe de rekabet başladığı için şirketler tercih edilmek için yeni hizmetler sunmayı teklif ediyor. Bu tür ekstra hizmetlere bu yazımızda değinmeyeceğiz ancak seçeneklerinizi ikiye indirirseniz daha fazla hizmet vaadinde bulunan şirketi tercih edebilirsiniz.

Hazır ofis seçimi yaparken iyi ve kötü senaryoları her zaman göz önünde bulundurmakta fayda var.

Merkezi bir konum gerçekten iyi olur!

İster gerçek bir ofis arıyor olun ister hazır bir ofis hiç fark etmez ofisinizin merkezi bir konuma sahip olması önemlidir. Hem müşterilerinizin gözünde sizi prestijli hale getirecek hemde kolay ulaşılabildiği için rakiplerinizden daha iyi bir başlangıç yapma imkanına sahip olacaksınız.

Konumu merkezi olsun diye gidip de evinizden uzak bir yerden hazır ofis kiralamaya kalkmayın. Trafikte kaybedeceğiniz zaman ve yol için harcadığınız ulaşım gideriniz yaptığınız tasarrufun boşa gitmesine sebep olacaktır.

Evinize en yakın merkezi konumdaki hazır ofis sizin için avantaj olacaktır.

Ücrete neler dahil ve kontrat var mı?

Sermayeniz sınırlı ve girişiminizin gerçekten para kazanıp kazanamayacağından emin değilseniz dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de esnek ödeme seçeneklerinin sunuluyor olmasıdır.

12 ya da 24 ay sizi bağlayan kontratlardan uzak durun. Olur da işleriniz iyi gitmez ve ofisinizi kapatmak isterseniz kontrat süreniz dolmadığı için sizden ödeme talep edebilirler. Beklenmedik sorunlar her zaman olabilir. Olası durumları ofis şirketiniz ile önceden detaylıca görüşün.

Fiyatlara neler dahil tam olarak öğrenmeniz gerekiyor. Hazır ofis firmaları ihtiyaca uygun olarak bazı paketler hazırlar ve haliyle bunların fiyatları da farklı olur. Sizin ödediğiniz fiyata neler dahil iyice öğrenin. İstediğiniz bir hizmet sizin paketiniz de olmaya bilir veya var olan bir hizmetten bilmediğiniz için yararlanmıyor olabilirsiniz.

Büyüme ve genişlemeye müsait mi?

Bugün girişiminizi tek başınıza hayata geçiriyor olabilirsiniz. Peki ya yarın işiniz iyi gider ve büyümek isterseniz? Zamanla 2, 3, 5 hatta daha fazla personel çalıştırmanız gerekirse ofis şirketiniz size bu imkanı sunabilecek mi? Sözleşmeniz ve kontratınız buna uygun mu? Çevrenizdeki odalardan boş olanlar var mı? Alan büyüdüğü zaman ücreti astronomik olarak yükseliyor mu? Tüm bunların cevaplarını da önceden hazır ofis şirketi ile görüşmeli ve net cevaplar almalısınız.

Sekreter hizmeti var mı?

Bazı hazır ofis şirketleri iyi bir santrale ve işini iyi yapan sekreterlere sahiptir. Elbette tamamen sizin işlerinizle ilgilenen bir sekreterden bahsetmiyoruz. Sadece kurduğunuz şirketinizin telefonlarını sizin şirketinizin adı ile açan ve telefonunuza aktaran hizmetten bahsediyoruz.

Böyle bir hizmet girişimizin kurumsal ve köklü bir şirket olduğu algısını oluşturur. Müşterilerinize verdiğiniz ilk izlenim önemlidir ve bu hizmet gerçekten ilk izlenimi olumlu yönde etkiler.

Ortak alanları var mı?

Hazır ofislerin en önemli özelliklerinden birisi de ortak alanlarıdır. Temel mantık girişimcilerin birbirleri ile tanışarak bir networking oluşturmasıdır. Bu özellikle de girişimlere yönelik bir girişiminiz varsa daha da önemlidir. Yatırımcılar ve olası müşteriler ile tanışmak için oldukça etkili alanlardır.

Hazır ofis kiralayacağınız firmanızda bahçe ya da lobi benzeri bir ortak alan varsa bu çok önemli bir avantajdır. Bu alanlarda mümkün olduğunca fazla zaman geçirin.

Toplantı odaları var mı?

Hazır ofislerde müstakil olarak kullanabileceğiniz ofis alanı küçük olacağından toplantılarınızı yapabileceğiniz bir toplantı odasının olması önemlidir. Müşterileriniz geldiğinde onları sıkışık bir şekilde ağırlamak hoş olmayabilir.

Karar vermeden önce toplantı odalarını gezin, buradaki ekipmanları deneyin. Nelerin fiyata dahil olup olmadığını öğrenin. Toplantı odasında olmazsa olmazlar vardır. Toplantı odasında iyi durumda bir projeksiyon cihazı, beyaz tahta, telekonferans için uygun bir alt yapı ve kablosuz internetin olması gerekir.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!