Teknoloji

İnternet hesaplarınızı güvende tutun!

Forumlar, alışveriş siteleri, sosyal medya servisleri derken her gün onlarca internet sitesine kayıt oluyoruz. E-Mail adreslerimiz, parolalarımız hatta kredi kartı bilgilerimizin internet sitelerinden çalındığını ya da doğrudan satıldığını görebiliyoruz. Bu yüzden internette bilgilerinizi koruma işini sadece internet sitelerine bırakmamak gerekiyor.

Tahmini kolay şifre kullanmayın.

123456, 000000 gibi parolalar kullanmayın. Bu söylememize bile gerek yok aslına bakarsanız ama yinede söylemeden geçmeyelim. Sembol, rakam, büyük ve küçük harfler ile karışık şekilde kullanın.

Her site için ayrı bir parola belirleyin!

Hiçbir site bilgilerinizi tamamen güvende tutamaz. Bunun bilincinde olmalısınız. Her hesabınızda aynı parolayı kullanırsanız bir sitedeki parolanız çalınırsa her hesabınız çalınmış olur. Bu kadar parolayı akılda tutmanın zor olduğunun farkındayız. Dilerseniz kağıt, kalem ya da bir parola yöneticisi program kullanabilirsiniz.

Kredi kartı bilgilerinizi kaydetmeyin!

Özellikle sık sık kullandığınız alışveriş sitelerinde kredi kartı bilgilerini kaydetmek sonraki kullanımlarda kolaylık sağlıyor olabilir ancak büyük bir güvenlik açığına da sebep oluyor. Tahmin edebileceğiniz gibi kaydettiğiniz bu bilgiler hackerların ele geçirdiğinde sevineceği bilgilerin başında geliyor.

Hesabınızın çalınıp çalınmadığını ara ara kontrol edin!

Hackerlar toplu olarak çaldıkları kullanıcı bilgilerini internetin derinliklerinde toplu olarak paylaşır. İnternetin bu bölümüne ulaşmak sıradan bir kullanıcının bağlantı ve araçları ile mümkün değildir. Çoğunlukla yasa dışı yayınların yapıldığı internetin bu derin ve ücra köşelerine ulaşıp milyarlarca hesap arasında kendi hesabınızı tek tek kontrol etmeniz zaten imkansız bir şey. Bu işi yapmanız için daha kolay bir yol bulunuyor.

Mozilla tarafında geliştirilen Firefox Monitör isimli servisi sayesinde ücretsiz ve kolay şekilde mail adresinizin, şifresinizin çalınıp çalınmadığını kontrol edebilirsiniz. Bilgilerinizin çalındığı servisi de belirttiğinden o sitedeki şifrenizi değiştirin.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!