Kariyer

İş ararken en sık bu hataları yapıyoruz!

iş ararken yapılan hatalar
İş ararken bu hataları yapmazsak süper olur. İşte iş ararken en sık bu hataları yapıyoruz...

İş dünyası her geçen gün daha da büyüyor. Holdingler, küçük ve orta ölçekli firmalar sürekli yeni eleman arayışı içerisinde şirketlerini büyütmeye çalışıyor. İş ilanlarının sayısı ile birlikte yeni iş imkanları da doğru orantılı olarak büyümeye devam ediyor.

Her ne kadar şirketlerin eleman ihtiyacı gün geçtikçe artıyor olsa da iş bulma konusunda sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Üstelik bunun sebebi iş ararken yaptığınız hatalar olabilir. İş ararken yapılan hatalar sonrasında başvurduğunuz tüm işlerden olumsuz geri dönüşler almanız umutsuzluk ve başarısızlık hissiyatınızı arttıracaktır. Bu da daha fazla başarısızlık demek oluyor.

İş ararken yapılan en sık hataları ve daha iyi iş olanaklarını değerlendirebilmeniz için erkekse.com olarak bazı küçük tavsiyelerimiz var;

Çok seçici olmayın!

Sizin için ideal iş nedir? Hep hayallerinizi süsleyen o iş de ve o pozisyonda çalışma imkanına sahip olmamanız doğaldır. Malesef, bir çok kişi için hayallerindeki işte çalışmak mümkün olmuyor. Bazı kişiler için böyle bir iş kavramının bile olmadığını unutmamakta fayda var.

Çok istediğiniz bu iş ve pozisyonun ne kadar iyi olduğunu düşünüyorsunuz? Harika bir iş için başvuran birçok insan olacaktır. Hatta bu harika iş için daha düşük ücretler isteyecek, daha iyi bir eğitime sahip kişilerde olacaktır. Bu da tahmin edeceğiniz gibi sizin seçilme ihtimalinizi düşürüyor.

✓ Kendinize karşı dürüst olun! Siz gerçekten o şirketin aradığı eleman mısınız? Kıraathanelerin büyük şirketlerin CEO’luğuna göz diken kişiler ile dolu olduğunu unutmayın. Siz onlardan olmayabilirsiniz. Yine de bir işe başvurmadan önce kendinize karşı dürüst olun. En azından eğitimlerinizi gözden geçirin, alt yapınızı bir ölçün.

Hayallerinizdeki iş için o kadar da uygun olmayabilirsiniz. Hayallerinizden de elbette vazgeçmeyin. Gerçekçi bir hayal kurun ve kendinizi geliştirin. Ancak bu şekilde hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Düz düşünmeyin!

Bir çok insan bir meslek ile kariyerine başladığında ömrünün sonuna kadar aynı mesleği yapmaya devam edeceğini düşünüyor. Sizde böyle düşünüyorsanız daha iyi bir iş imkanını kaçırma ihtimaliniz son derece yüksektir. Edindiğiniz tecrübeler, yetenekleriniz başka bir pozisyonda daha çok işe yarayabilir.

✓ Farklı düşüncelere de kulak verin! Çalıştığınız eski iş ve pozisyonlarda ki tecrübeleriniz sizi farklı bir mesleğe hazırlamış olabilir. Özellikle daha önce icra ettiğiniz mesleğin paralel meslekleri daha uygun bir seçim olabilir.

Biraz fedakarlık iyi olabilir!

Hayalinizdeki o muhteşem iş için ne kadar fedakarlık yapabilirsiniz? Bunu iyi düşünmeniz gerekiyor. Herkesin hayallerini süsleyen işler çoğunlukla fedakarlık gerektirir. Günümüzde de en muhteşem işleri yapan kişilerin bir çoğu o iş için para almadan bedava çalışarak başladı. Ekstra mesailer yaparak zamanlarından feragat ettiler hatta yol paralarını bile kendi ceplerinden ödedikleri oldu. Elbette bu yaptıklarının bir mantığı vardı.

“Bedavaya mı?” çalışacağım diye düşünmeyin. Bazı meslekleri öğrenmek için insanların binlerce lirayı kurslara yatırdığını görmüşsünüzdür. Bu işleri ücretsiz kurs olarak düşünmeniz mümkün olabiliyor. Özellikle öğrencilik döneminde staj sayesinde tecrübe, deneyim ve bir çok referansa sahip olan kişilerin işsiz kalması neredeyse imkansızdır.

✓  Tecrübe ve referanslarınızı arttırmak için çalışın! İleride hayallerinizi süsleyen o iş de çalışmak istiyorsanız tecrübe ve referanslarınızı arttırmak için fedakarlık yapmayı ciddi anlamda düşünmelisiniz.

Farkınızı ortaya koyun!

Firmaların aradığı o harika işler için onlarca hatta yüzlerce başvuru olması muhtemeldir. Kim harika bir iş de çalışmak istemez ki? Sizin için asıl önemli olan konu bu değil aslında. Sizinle aynı pozisyon için işe başvuran diğer kişiler arasından nasıl sıyrılacaksınız? Sizi farklı kılan ne?

Personel arayan şirkete farkınızı açıkça belirtin. Ekstra bir yabancı dil, yer aldığınız gönüllü projeler ve hatta hobiniz bile işi almanızı sağlayabilir. Elbette söyleyeceğiniz bu şeylerin (yabancı dil dışında) işiniz ile alakalı olması gerekiyor.

Vazgeçmeyin!

Bir çok insan başarabileceğine inanmadığı için bir iki mülakattan sonra işe alınmayacağını düşünerek pes ediyor. Başarısızlık ve hayal kırıklığı vazgeçmenize sebep olmasın. Her zaman şansınızı deneyin. En azından ileride “şansımı denedim” dersiniz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!