Stil

Kravat ile gömlek uyumu nasıl sağlanır?

Gömlek ve kravat uyumu nasıl sağlanır? Gömlek-kravat kombini nasıl yapılır? Hangi renk kravat takmalıyım? Hangi gömleğe hangi kravat gider?

Gömlek ve kravatın renk uyumunu sağlayabilmek biz erkeklerin zorlandığı konulardan birisidir. Özellikle de “Bu gömlekle hangi renk kravat takayım?” diye soracağınız bir bayan o anda çevrenizde yoksa yanlış seçim yapmanız olasıdır.

Bizde erkekse olarak duruma bir el atalım ve gömlek ile kravat arasındaki renk uyumunu nasıl sağlayabileceğinizi anlatalım istiyoruz.  Hadi başlayalım!

Gömlek ve kravat renk uyumu nasıl sağlanır?

Gömlek ve kravat renk uyumu için kullanacağım basit bir renk çarkı var. Aşağıda gördüğünüz renk skalası tamamlayıcı, kontrast ve benzer renkleri bir arada görmenize yardımcı olmak için hazırlanmış.

gömlek kravat uyumu renk skalasi

 

Giyimi konusunda dikkat eden erkeklerin bile zorlandığı bir konu olan gömlek-kravat uyumunu sağlamak için yararlanacağınız renk skalası işte bu. Bu renk çarkını gömlek ve kravat uyumu için nasıl kullanacağımızı kısaca bir örnek ile anlatalım.

Gördüğünüz gibi çark üzerinde ana renklerle birlikte bazı tonlar ve saat yönünde gösterilen iki adet ok yer alıyor. İşte gömlek-kravat renk uyumunu bu okları takip ederek bulacağız.

✓ Tamamlayıcı renkler; karşılıklı olan renkler tamamlayıcı renkler oluyor. Örneğin kırmızının tamamlayıcı rengi tam karşısındaki yeşil’dir.

✓ Benzer renkler; bir rengin iki tarafında bulunan iki renk benzer renktir. Benzer renk olarak şöyle bir örnek verebiliriz. Kırmızının benzer rengi mor ve turuncudur.

✓ Kontrast renkler; Benzer renklerden önce ve sonra gelen iki renktir. Kontrast renge örnek vermemiz gerekirse; kırmızının kontrast renkleri sarı ve mavi tonlarıdır.

Gömlek ile kravat kombini oluştururken bu renk gruplarını kullanacağız. İsterseniz bu üç renk çeşidi kullanarak kendi gömlek-kravat kombinlerinizi oluşturabilirsiniz.

erkek gömlek kravat uyumu

Gömlek ve kravat nasıl kombinlenir?

Gömlek-kravat renk uyumu için bilmen gereken renk skalasını öğrendiysen hadi gömlek-kravat kombini nasıl yapacağını anlatmaya başlayalım.

Gömlek ve kravat kombinlerken biz erkekler genellikle kontrast renkleri kullanmayı tercih ederiz. Çünkü bu bizim için daha kolay bir seçim oluyor. Gelin en iyi gömlek-kravat kombinini yakalamak için biraz cesur olalım ve kontrast renkler yerine tamamlayıcı renkleri kullanalım.

Tamamlayıcı renkler ile gömlek ve kravat kombinlemek için bilmeniz gereken bir-iki ipucumuz var. Bu hususa dikkat ettiğiniz sürece yanlış bir seçim yapmaktan korkmayın. Örneğin açık mavi bir gömleğe turuncu bir kravat tercih edebilirsiniz.

✓ Tamamlayıcı renkler ile gömlek-kravat kombini yaparken tonlamalardan yararlanmalısınız. Dikkat etmeniz gereken şey ise; her zaman kravatınız gömlekten daha koyu bir renk tonunda olsun.

Gömleğe göre kravat seçimi nasıl yapılır?

Renk işini hallettiysek artık gömlek-kravat kombinlemede dikkat edilmesi gereken bir diğer noktaya geçebiliriz. Hangi gömlek için hangi tür kravat seçilmelidir? Düz bir gömlek mi giyeceksiniz yoksa çizgili bir gömlek mi tercih edeceksiniz? Gömlek-kravat kombini için renk uyumundan sonra gömlek desenine göre kravat seçimini nasıl yapacağınızı öğrenmek kalıyor.

erkek gömlek-kravat kombin

Düz gömlekler için kravat seçimi nasıl yapılır?

Erkeklerin gömlekleri arasında ağırlıklı olan gömlek çeşidi tek renk olan düz gömleklerdir. Genellikle açık renk tonlarında olan düz gömleklerin bu kadar fazla tercih edilmesinin sebebi takım elbise ile veya ofis dahil her ortamda kolaylıkla giyilebiliyor olması olabilir.

✓ Beyaz gömlek için kravat seçimi nasıl olmalıdır? Beyaz bir gömlek giymeye karar verdiyseniz her renkten desenli bir kravat ile kombinleyebilirsiniz.

✓ Açık mavi gömlek için hangi kravat tercih etmelidir? Uğraşmak istemiyorsanız koyu yeşil bir kravat ile kombinleyebilirsiniz. Daha iyi bir kombin için koyu mavi tonlarında bir kravat seçebilirsiniz. Tamamlıcı renk olan turuncu da tercih edilebilir. Bizim tavsiyemiz kontrast renkleri yani kırmızı ve sarıyı kullanın. Bordo ya da altın rengi iddialı ve daha iyi bir seçim olabilir.

✓ Pembe tonlarında gömlek ile hangi kravat kombinlenir? Leylak rengi ya da koyu mor iyi bir seçim olabilir. Tamamlayıcı rengi olan yeşil ya da haki bir kravat ile kombinleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise kontrast rengi yani maviyi seçin.

Çizgili gömlekler ile kravat nasıl kombinlenir?

Çizgili gömlekler dikkat çekici gömleklerdir. Daha fazla dikkat çekmesini istiyorsanız çizgili gömleğinizi uygun bir kravat ile kombinleyebilirsiniz.

Çizgili gömlekler ile kravat kombinlemesinin en önemli kuralı; gömlekteki ve kravattaki desen boyutlarının birbirinden farklı olmasıdır. Çizgili gömlekler ile düz (tek renk) kravat kombinlemek yanlış olur. Bu yüzden desenli bir kravat seçmelisiniz.

✓ Çizgili gömlek ile çizgili bir kravat kombinlenecekse mutlaka çizgilerin kalınlığı birbirinin tersi olmalıdır. Örneğin; ince çizgili bir gömlek için kalın çizgili bir kravat seçilmelidir.

✓ Çizgili gömlek ile kombinlemek için geometrik ya da floral desenli bir kravat tercih edebilirsiniz. Örneğin çiçek desenli bir kravat tercih edebilirsiniz.

Kareli gömlek ile kravat uyumu nasıl sağlanır?

Kareli gömleklerde kravat kullanmak çok tercih edilen bir şey olmasa da kullanmak isteyenler için kareli gömlekler ile uyumlu bir kravat seçmelerine yardımcı olacağız. Kareli bir gömlek üzerinde kravat kullanmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey; kravatınızın desenlerinin büyük olmasıdır.

Kareli gömleklerde daha büyük desenli kravatların tercih edilme sebebi gözü yormaması ve kullandığınız aksesuarların görünür olmasını sağlamaktır.

Kareli bir gömlek ile çizgili bir kravat da kombinlenebilir ancak burada dikkat etmeniz gereken şey kravatınızın çizgilerinin kalın olmasıdır. Puantiyeli kravatlar içinde aynı şey geçerli.

Gömleğinizde hakim olan rengin tamamlayıcı rengi bir kravat ile kombinlemenizi öneriyoruz. Kontrast ve benzer renkleri tercih etmeyin.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!