Ekonomi

Kredi kartı borcunuz varsa bunları bilmelisiniz!

kredi kartı borcu olanların bilmesi gerekenler

Gündelik hayatlarımızın bir parçası haline gelen kredi kartlarını hemen her cüzdanda görmek mümkün olabiliyor. Ödeme de kolaylık sunması ve nakit para taşımaktan daha güvenilir olması kredi kartlarının kullanımını arttırıyor.

İnsanların kredi kartı kullanımıyla birlikte harcamaları da her geçen gün artış gösteriyor. Zamanla bu harcamaların daha da artacağı tahmin ediliyor. Kredi kartlarıyla birlikte hayatımıza giren bir şey de tabi ki kredi kartı borcu oluyor. Kredi kartı borcu olanların bilmesi gerekenleri bu yazıda toparlayacağız.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi kartından yapılan harcamaların toplamının hesap kesim tarihinde kesinleşen toplam dönem borcunun minimum ödeme miktarına asgari ödeme tutarı denir. Asgari ödeme tutarı, banka ve kredi kartları ile ilgili olarak düzenlenen yönetmelik ile belirlenir.

Kredi kartının sadece asgari tutarını ödersem ne olur?

Kredi kartı borcunuzun sadece asgari tutarını ödemeniz bankanızın gecikme listesine girmemenizi sağlar. Kredi kartınızın asgari tutarını yatırırsanız gecikme faizinden kurtulursunuz.

En çok merak edilen konulardan birisi de asgari tutarı yatırıp, kredi kartını kullanmaya devam edilebilir mi? Sorunun cevabı evet!

Asgari ödeme kredi notunu nasıl etkiler?

Asgari ödemeleri yapmanız durumunda ödeme yapıldı olarak görüleceği için kredi notunuzu etkilemeyecektir. Kredi kartı borcunuzun asgari ödemesini gerçekleştirirseniz kredi notunuza geç ödeme de yansımayacaktır.

Kredi kartı taksit erteleme nedir?

Satın aldığınız ürünün veya hizmetin taksitini ilk ekstre yerine bir sonraki ay veya daha ileri tarihteki bir ekstreye kadar erteleme imkanı sağlayan finansal bir çözümdür. Bunun karşılığında banka, borcun üzerine taksit erteleme faizi uygular.

Durumunuz iyi olmadığı dönemlerde kredi kartı taksit erteleme talep edebilirsiniz. Yine de unutmamanız gereken bir şey var. Kredi kartı taksit ertelemek borcu silmeyeceği gibi daha sonrasında artmış bir şekilde karşınıza çıkmasına sebep olabilir.

Kredi kartı borcu nasıl kapatılır?

Kredi kartı borcunu kapatmak isterseniz hesap özetiniz de yer alan mevcut borcun yanı sıra, taksitle yaptığınız alışverişlerin sonraki ekstrelerde ödemeniz gereken vadesi gelmemiş olan borçları da ödemeniz gerekir.

Kredi kartı borcunu kapatmak mı yoksa yapılandırmak mı avantajlıdır?

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak için bankaların mevcut borcunuz üzerine yapılandırma faizi uygulayacağını bilmelisiniz. Borcunuzu kapatmaya yetecek miktarda nakit paranız varsa kredi kartı borcunuzu tamamen kapatmak daha avantajlı olacaktır.

Kredi kartı borcunu kapatmak için kredi çekmek ise pekte doğru bir yol değildir. Zaten kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilendiğinden dolayı kredi alamazsınız.

Elinizde nakit olarak kredi kartı borcunu kapatmaya yetecek para yoksa elbette kredi kartı borcunuzu yapılandırmak daha mantıklı olacaktır.

Başka bir kredi kartı almak düşünülmeli mi?

Standart kredi kartı özelliklerinin yanında bankadan bankaya değişen özellikle ve avantajlar mümkün olabiliyor. Bu avantaj ve özellikleri öğrenerek bir başka kredi kartı alabilir veya elinizdeki kartı daha avantajlı olan kartlar ile değiştirebilirsiniz.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Bankalar kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği ile belirlenenler çerçevesinde harekete geçer. Bu kanun ve yönetmelik kapsamında bankalar; kredi kartını nakit para çekimine kapatabilir, gecikme faizi uygulayabilir veya adli işlemleri başlatabilir, icraya verebilir.

Kredi kartı borcunu ödeyemezseniz anlayışlı ve hoş görülü bir banka göremezsiniz. Bu yüzden kredi kartı kullanırken dikkatli olmalısınız.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!