Otomobil

Otomobilinizi kötü kokulardan kurtarın!

araç otomobil içi koku
Arabanın kötü kokması nasıl engellenir? Araç içi koku nasıl giderilir? Arabadaki rutubet kokusu nasıl giderilir? Arabanın içindeki nem kokusu nasıl giderilir? Otomobiliniz daha güzel koksun!

Otomobiller gündelik hayatımızın içinde sık sık kullandığınız ulaşım araçlarımız veya biz erkekler için büyük bir tutkudur. Gün içerisinde sık sık kullanılan otomobiller zaman içerisinde kirlenerek kötü kokmaya başlıyor. Hele bir de aracınız içerisinde abur cubur yiyerek bir şeyler içiyorsanız ortalığa dökülen yiyecek kırıntıları ve içecekler zamanla kötü kokulara sebep olabiliyor.

Eğer kötü kokan bir araç içerisinde seyahat etmişliğiniz varsa bu konunun niçin önemli olduğunu anlamışsınızdır. Öncelikle aracınızın kötü kokmasını önlemek için otomobiliniz içerisinde bir şeyler yeyip içmekten vazgeçin. Aracınızın koltukları veya paspasları üzerine dökülen su bile olsa bir süre sonra kötü bir kokunun yayılmasına sebep olacaktır. Ne kadar dikkat ederseniz edin aracınız yine de pis kokabilir.

Otomobillerin güzel kokması için yapılan en büyük yanlış, kötü koku giderilmeden bir oto parfümü kullanılmasıdır. Bu gibi durumlarda kullandığınız oto parfümü ile aracınızın içerisinde bulunan koku karışarak daha da kötü bir hale gelebilir.

Kokunun kaynağını bulun!

Araç içerisinde hakim olan kötü kokuyu gidermek için öncelikle kokunun kaynağını bulmanız gerekiyor. Kokuyu aramaya otomobilinizin paspaslarından başlayın. Otomobillerdeki kötü kokunun sebebi genellikle paspasların ve paspas altındaki halı döşemesinin ıslanmış olmasından kaynaklanır. Eğer paspas ve alttaki halı döşemede bir ıslaklık varsa burayı kurulamanız gerekiyor.

Bakacağınız ikinci yer koltuklar olmalıdır. Otomobilinizdeki kötü koku koltuklardan kaynaklanıyorsa; oturma bölgesi ile sırtlık kısmının birleştiği aralığı kontrol edin. Oraya sıkışmış olan bir şeyler kötü kokuya sebep oluyor olabilir.

Aracınızın eşya gözlerini, bardaklıkları ve küllüklerinde biriken çöpleri atın ve varsa yiyecek içecek parçalarını temizleyin.

Bagajı es geçmeyin. Bagajınızı temizlemeye başlamadan önce tamamen boşaltın. Bagajda unutulmuş yiyecek, içecek veya terli kıyafetler kötü kokuların sebepleri olabilir.

Koku teknik aksamlardan mı kaynaklanıyor?

Bazı kokular otomobilin kendisinden kaynaklanıyor olabilir. Örnek vermek gerekirse aracınız içerisinden benzin kokusu geliyorsa bunu temizleyerek çözmek doğru/mümkün değildir otomobilinizi servise götürerek bu tür problemleri çözmeniz gerekiyor. Bu tür kokular aracınız da bir sorun olduğuna işaret ediyor olduğundan biran önce bir teknik servise gösterin. Otomobillerin yakıt, radyatör, havalandırma ve fren sistemi başta olmak üzere pek çok aksamında ki problemler otomobil içerisinde kötü kokuya sebep olabilir.

Otomobilinizi temizleyin!

Otomobilinizin iç ve dış temizliğini düzenli periyotlar ile yaptırın. Aracınızın içerisindeki kokunun kaynağı belirli bir sebepten değilde genel anlamda kirli olmasından dolayı olabilir. Mümkünse haftada bir değilse iki haftada bir aracınızın iç temizliğini yaptırın. Kendinizde yapabilirsiniz.

Aracınızın içini iyice temizledikten sonra otomobilinizin havalandırma sisteminde havayı filtrelemek için kullanılan polen filtreyi de yenileyin. Polen filtresini serviste veya kendiniz değiştirebilirsiniz.

Oto koku kullanın!

Otomobiliniz içerisindeki kötü kokuyu giderdikten sonra sıra güzel kokmasına geldi. Bunun için bir oto parfümü veya iç dikiz aynasına asılan oto kokularından edinerek kullanın. Otomobilinizin güzel kokuyor olması yolcuğu daha zevkli, trafiği de daha katlanılabilir hale getirecektir.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!