Bakım

Pamuklu çubuklar tehlikeli olabilir!

pamuklu çubuk

Kulağınızı temizlemek için kullandığınız pamuklu çubuklar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Dış kulak bölgesinde bulunan kıvrımları temizlemek amacıyla kullanılan ve bu konuda başarılı da olan pamuklu çubuklar yanlış ya da dikkatsizce kullanıldığında enfeksiyon ve duyma kaybı gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. İşte pamuklu çubukların oluşturabileceği tehlikeler…

Enfeksiyona neden olabilir.

Kulağın suyla temas ettiği durumlarda pamuklu çubuğu sık sık kullanma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Kulak çubuklarının sık kullanılması dış kulakta zedelenmelere ve çiziklere sebep olabilir. Pamuklu çubukların sebep olduğu çatlak ve çiziklere enfeksiyona sebebiyet verebilecek maddelerin ve kirlerin birikerek iltihaplanmaya neden olabilir.

✓ Pamuklu çubuk kullanarak kulağınızı temizlerken daha nazik olun. Kulağınızın derinlerine pamuklu çubuğu sokmamaya çalışın. Sokmanız gerekiyorsa da oldukça dikkatli olun.

Kulak zarını delebilirsiniz.

Kulağımızın yaklaşık 2.5-3 santimetre içerisinde kulak zarı bulunur ve oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Oldukça hassas olan kulak zarı, kulağın temizlemek için şiş ya da kulak çubuğu kullanılması durumunda zarar görebilir ve delinebilir.

✓ Pamuklu çubuğu kulağın nemini almak için duş veya havuzdan çıktıktan sonra kullanabilirsiniz.

İşitme kaybına neden olabilir.

Kulak kirleri yoğunluklu olarak iç kulak denilen bölgede bulunur. Bu kirleri temizlemek pamuklu çubuklarla mümkün değildir. Çünkü temizlemek için pamuklu çubuğu kulağınıza soktuğunuzda siz farkında olmasanız bile kirin büyük bölümünü daha derine itmektedir. Bu durum da iç kulak kısmında tıkanıklıklara yol açarak işitme kaybına neden olabilir.

✓ Kulak doğal yollarla kendi kendisini temizleme yeteneğine sahiptir. Yine de iç kulak bölgesinde oluşan tıkanıklıkları gidermek için bir hekime başvurun. İç kulak özel bir sıvı ve cihaz kullanılarak temizlenebilmektedir.

Mantara sebebiyet verebilir.

Pamuklu çubukların bilinçsiz bir şekilde kulak içine sokulması kulağın doğal temizleme mekanizmasını bozarak buşon adı verilen kulak kirinin oluşmasına neden olur. Nemle reaksiyona giren buşon kiri mantar haline gelir. Böyle bir durumda Kulak Burun Boğaz uzmanı bir hekime danışmanız gerekiyor.

Pamuklu çubuklar daha yaygın adıyla kulak temizleme çubukları dış kulaktaki kulak kepçesi kıvrımlarını temizlemek ve kurulamak için kullanılmalıdır.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!