Bakım

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

erkek sac bakimi
Saç bakımı nasıl yapılır? Evde saç bakımı yapabilirsiniz. Yazımızı okuyup, uygulayarak daha bakımlı ve daha gösterişli saçlara sahip olabilirsiniz.

Erkeklerin saç bakımını nasıl yapabilecekleri konusunda fikir sahibi olmalarını sağlamaya çalışacağız. Bu yazımızda yazacaklarımızı okur ve uygularsanız daha bakımlı ve daha gösterişli saçlara sahip olabilirsiniz.

İster erkek, ister kadın olsun her insanın ilk dikkat çeken yerlerinden birisi şüphesiz saçlarıdır. Temiz ve bakımlı saçlar ile insanların gözünde olumlu bir imaj yaratabilir ve saç dökülmesi ve kepeklenme gibi problemler yaşama riskinizi önlemiş olursunuz. Saçlarınıza nasıl bakım yapabileceğinizi öğrenmek için saç bakımı etiketine sahip yazı ve videolarımıza göz atabilirsiniz.

Bakım dediğimizde ilk akla gelen şey temizliktir. Temiz olmayan saçların bakımlı olması veya bakım ürünleri ile sağlıklı olması mümkün değildir. Bu yüzden bakımlı saçlara sahip olmak için ilk önce saçlarınızı nasıl temizlemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Saç Nasıl Yıkanır?

Saçların çok sık yıkanması doğru değildir. Saçlarınızı 3 günde bir yıkamak uygun bir sayıdır ancak saçlarınız çok yağlı ise 2 günde bir de yıkayabilirsiniz. Sağlıklı bir saç yıkama işlemi “durulama, şampuanlama, şampuanı durulama” adımları ve bunların 2 veya 3 kere tekrarlanmasından oluşmalıdır.

Sıcak veya soğuk değil ılık su kullanın! Saç yıkanırken en çok yapılan hatalardan biriside daha temiz olsun düşüncesi ile sıcak su tercih edilmesidir. Bu son derece sağlıksız bir uygulamadır. Sıcak su ile saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınız kısa sürede yağlanır ve hatta saç kökleri yanabilir. Soğuk su da iyi bir tercih değildir. Saçlarınızı yıkarken en iyisi ılık su kullanmaktır.

Şampuanı elinize dökün! Bir çok kişi şampuanı doğrudan kafasına döker ancak bu şampuanın tam olarak kafanızda eşit yayılmasını önler ve ileride bu bölgede saç dökülmesi ve kepeklenme problemi yaşamanıza sebep olabilir. Şampuanı elinize dökün, ellerinizi ovuşturarak önce elinizde şampuanı yayın ve saçınıza elinizle uygulayın.

Saçınızı masaj yapar gibi yıkayın! Parmak uçlarınızla oval hareketler yaparak, şampuanı kafa derisine de ulaştırın. Bu işlem; hem saç kökleriniz hem kafa derinizi kirlerden arındıracak hemde kafa derinizde masaj etkisi yaparak kan akışını hızlandıracaktır.

Saçınızı tam olarak durulayın! Bir önceki adımda bahsettiğimiz masaj hareketini saçınızı durularken de uygulayın. Böylece kafa derinizde şampuan kalmasını ve saçlarınızda kepek oluşturmasını engellemiş olursunuz.

Saçlarınızı kurulayın! Saçlarınızı yıkadınız şimdi sıra kurulamaya geldi. Saçları kurulamak için havlu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Havlu ile kurulamak için yapacağınız hareketler saçların kırılmasına sebep olabilir. Saçları kurulamak için basit bir saç kurutma makinesi işinizi görecektir. Saç kurutma makinesinin ayarını çok sıcak veya çok soğuk yapmayın. Üfleme hızı da çok fazla olmasın.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızı yıkıyor olmanız saçlarınızın bakımlı olduğu değil, temiz olduğu anlamına gelir. Kısa saçlara sahip kişiler için aslında doğru bir yıkama ile saç bakımı tamamlanmış olur. Ancak uzun saçlara sahip kişiler veya saçlarını uzatmayı düşünen kişiler mutlaka bir saç kremi yardımı ile saçlarını beslemelidir.

Saç Kremi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Saç kremleri; kırık ve yanmış saç uçlarını düzeltmek ve daha yumuşak saçlara sahip olmak için kullanılan ürünlerdir. Saç tellerini besleyerek bakım yapan bu ürünlerin nasıl kullanıldığını öğrenerek olası saç sağlığı sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

Saç bakımı sırasında uzun veya kısa bir saça sahip olun kullanmanızı tavsiye ettiğimiz ve saç bakım ürünlerinin başında gelen Saç Kremini mutlaka şampuan ile saçınızı iyice yıkadıktan sonra kullanın.

Saç Kremi kullanmaktan daha önemli olanı saç kremini nasıl ve hangi miktarda kullanacağınızı bilmektir. İki farklı türde saç kremi vardır; durulanan ve durulanmayan ancak her iki saç kreminin de kullanımı kısmen aynıdır.

Saç kreminin ideal miktarını kendi saç sıklığına ve saçınızın uzunluğuna göre kendiniz bulmalısınız. Kullanacağınız miktarı bulmak için elinize fındık hatta bezelye büyüklüğünde saç kremi dökün, elinize yaydıktan sonra saçınıza uygulayın. Ta ki yeterli miktarda saç kremi sürene kadar bunu tekrarlayın.

Saç kreminin saç diplerine çok fazla temas etmesi tavsiye edilmez. Saç köklerine ve saç diplerine temas eden saç kremi; saç yapınızın bozulmasına, saç köklerinin zayıflamasına ve sonunda da saç dökülmesine sebep olabilir.

Durulanan saç kremi nasıl kullanılır?

✓ Durulanan saç kremini banyoda saçınızı yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra eliniz yardımı ile saçınızdaki suyu iyice akıtın.

✓ Saç kremini saç uçlarından başlayarak yukarıya doğru uygulayın.

✓ Saç uçlarınıza masaj yaparak kremi saçlarınıza iyice yedirebilirsiniz.

✓ Saç kremini saçınızda bir süre beklettikten sonra iyice durulayın.

Durulanmayan saç kremi nasıl kullanılır?

✓ Durulanmayan bir saç kremi kullanacaksanız, saçınızı yıkadıktan (veya duş aldıktan) sonra saçınız hafif nemliyken kullanmalısınız. Saçınız ıslakken sürerseniz krem akar ve saç üzerinde kalmaz. Saçınızı kuruladıktan sonra sürerseniz de saçınız kremi emmeyecektir.

✓ Saç Kreminizi yine iki elinize dağıtın.

✓ Saç kremini saç köklerine değdirmeden saç uçlarından başlayarak saçınıza uygulayın.

✓ Bu tip bir saç kremi kullanacaksanız saçınızı en az 3 günde bir yıkamanız gerekir. 4 gün saçta kalan bu tür saç kremleri saçlarınızı yağlı ve bakımsız görünmesine sebep olabilir.

Saçınız durulanmayan saç kremi sürmeniz ardından yağlanır veya sönük durursa fazla miktarda kullanmışsınız demektir. Bu durumla karşılaşırsanız saçınızı tekrar yıkamanız gerekebilir.

Saç Kremi konusunda tavsiyemiz; durulanmayan bir saç kremi kullanmanız yönünde. Çünkü durulanmayan saç kremi saçlara istenilen şeklin verilmesi ve kabarmasını önleme konusunda son derece başarılıdır. Saçlarınızın güzel kokmasına ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Kullandığınız saç kreminin kalitesinden emin olmalısınız. Kalitesinden emin olmadığınız bir ürünü kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bakımlı saçlara sahip olacağım derken saçsız kalabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için vitamin alın!

Bakımlı saçlara sahip olmak için saçları besleyen vitaminlerden almayı ihmal etmeyin. A, B7, B3, C ve E gibi vitaminler sağlıklı saçlar için alınması gereken vitaminlerin başında geliyor. Konuyla ilgili daha fazla açıklama isteyenler buradaki yazımızı okuyabilir.

Evde uygulayabileceğiniz saç bakım kürlerini uygulayın!

Saçlarınız yıpranmış veya yanmış olabilir. Yıpranan saçlara sadece saç bakımı yapmak yeterli olmayacaktır. Öncelikle saçlarınızı onarmalısınız. Bunun için evde yapabileceğiniz saç bakım tedavileri bulunuyor. Birisini uygulayarak saçlarınızı onarmanız mümkün.

Kuaförünüzden buhar bakımı isteyebilirsiniz!

Eğer mahalle arasındaki küçük berber dükkanlarına gitmiyorsanız gittiğiniz kuaförde muhtemelen buhar bakımı vardır. Bunu kuaförünüzünden talep edebilirsiniz. Buhar bakımı saçın bakımı daha iyi emmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!