Bakım

Tıraş kesiklerinden kurtulun!

tıraş kesikleri

Sakal tıraşının belki de en çok korkulan yönü tıraş sırasında oluşan tıraş kesikleridir. Elbette tıraş kesiklerinden kurtulmanın en önemli adımı tıraş olurken biraz daha fazla dikkatli olmaktır. Ne kadar dikkatli tıraş oluyor olsanız bile tıraş kesikleri ile karşılaşmak son derece olasıdır. Yara izleri kalıcı olabileceği gibi can yakıcı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bu yazımızda her erkeğin başına gelebilen hatta sıklıkla gelen bir sorun olan tıraş kesikleri ile nasıl başa çıkılabilir bundan bahsedeceğiz. Sakalınızı uzatmak elbette tıraş kesiklerinden kurtulmanın en garantili yoludur ama sonuçta bu bir çoğumuz için mümkün değildir.

Tıraş malzemelerinizi gözden geçirin!

Tıraş olurken ne kadar dikkat etseniz de tıraş sırasında kullandığınız jiletin eskimiş ya da zarar görmüş olması acı verici tıraş kesiklerine sebep olacaktır. Kayganlaştırıcı özelliğini kaybetmiş bir losyon ya da tıraş köpüğü de acılı ve bol kanlı bir tıraşa sebep olabilir.

Tek bıçaklı jiletler kullanırken dikkatli olun! Öncelikle ülkemizde de yoğun olarak kullanılan tek bıçaklı kullan at ürünleri ele alalım. Bu ürünlerde tek bıçak vardır ve bıçağın zarar görmemesi aynı zamanda istenmeye kazalara sebep olmaması için ön kısmında plastikten bir koruyucu bölüm olur. Şimdi niçin bu kadar detay indiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Ancak bu jiletlerin ön kısmındaki plastik alanı açmak için kullanılan pense benzeri ürünler jilete zarar vererek tıraş kesiklerine neden oluyor. Tek bıçakları açarken dikkatli olmakta fayda var.

Ürünlerin doğru yerde muhafaza edilmesi de oldukça önemli bir konudur. Kısaca açıklamak gerekirse bıçak kısmına değecek sert bir malzeme bıçak üzerinde çentik (tırtık) oluşmasına sebep olacağı için bu durumda yüzünüzde koca bir tıraş kesiği kaçınılmaz olacaktır. Tek bıçaklı ürünlerde bu durum daha fazla yaşanır. Bu yüzden mümkünse çok bıçaklı olan bir jilet kullanın. İyi ve kaliteli, çok bıçaklı jilet alırsanız genellikle bu ürünler 2-3 sefer sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.

Ürünlerin son kullanma tarihlerine özen gösterin! Tıraş sırasında losyon, sabun, köpük ne kullanıyor olabilirsiniz. Bilmeniz gereken önemli bir husus var ki bu ürünler bir süre sonra bazı işlevlerini kaybediyor. Genellikle ilk kaybettikleri şey de kayganlaştırıcı özellikleri oluyor. Söz konusu tıraş olmak ise bu konu kesinlikle önemlidir. İnanın kaygan olmayan bir cilt üzerinde jilet kullanmak oldukça acı verici olabilir.

Tıraş kesiklerinin etkilerinden nasıl kurtulurum?

Ne kadar dikkat ettiyseniz de oldu bir kaza ve yüzünüzün bir kaç yerinde kan gördünüz. Telaşa kapılmayın. Böyle bir durumda ilk kullanacağınız ürün soğuk su olsun. Yüzünüzü özellikle de kesiklerin olduğu bölgeleri soğuk su ile iyice yıkayın. Bu tıraş kesiklerinin acısını hafifletmekle kalmayacak aynı zamanda kanı da yavaşlatacaktır. Biraz daha ileri gidip tıraş kesiğinin olduğu yere buz da koyabilirsiniz.

Soğuk su kanı tamamen durdurdu ise zaten sorun yok ancak kanama devam ediyorsa hemen her evde kolaylıkla buluna bilen vazelin, ağız gargarası ya da dudak balsamı ürünlerinden birini kullanacağız.

Vazelin veya dudak balsamından bir tutam alarak jilet kesiğinin üzerine sürün. Kesiği dolduracak ve koruyacaktır.

Ağız gargarası kullanmak acı verici olabilir ama mikrop kapmasının önüne geçmek için kullanabilirsiniz.

Tıraş kesiği için üretilen ürünlerden edinmeyi düşünün!

Şayet her gün tıraş oluyor ve sürekli olarak tıraş kesikleri ile karşılaşıyorsanız bunun için özel olarak üretilmiş bakım ürünlerinden edinmeyi düşünmelisiniz. Bu ürünlerinde etkili bir çözüm yolu olduğunu bilmelisiniz. Özellikle de sık sık tıraş olurken kazalarla karşılaşıyorsanız kesinlikle bir tane edinmenizde fayda var. Tıraş kesik jeli alırken de bilip güvendiğiniz bir markanın ürününü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!