Cinsel Sağlık

Varikosel erkekleri tehdit ediyor!

Varikosel testislerde kanı boşaltmak ile görevli olan toplardamarların varisleşmesi problemidir. Daha çok uzun boylu, kilolu, ağır spor yapan, kronik öksürük nöbeti geçiren, kabızlık sorunu yaşayan, varisleri olan ve çok sıcak suyla duş alan erkeklerin özellikle dikkat etmesi gereken varikosel tedavi edilmezse kısırlık gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenleri arasında sayılan varikoselin, erişkin erkeklerin yüzde 12’sinde görüldüğü belirtiliyor. %12 gerçekten büyük bir oran ve oldukça ciddi bir rahatsızlığa yol açıyor. Kısır erkekler arasında varikosel teşhisi konulan erkeklerin oranı ise yüzde 30-40 arası olduğu belirtiliyor.

Genellikle ergenlik dönemi sonrasında görülmeye başlayan varikoselin testis üzerinde şişlik, kabarıklık, ayakta durmaya bağlı olarak artan ağrı, testis boyutundaki küçülme ve testislerde terleme hissi gibi belirtileri bulunuyor.

Sperm üretimi ve testosteron salgılamada azalmaya neden oluyor.

Varikosele karşı önleminizi alın!

Üroloji uzmanları varikosel riskini azalmak için önemli tavsiyelerde bulunuyor. Özellikle risk grubunda bulunan erkeklerin bu tavsiyeleri uygulaması varikosel riskini azaltabilir.

Sıcak su ile duş ve saunaya dikkat edin! Fazla sıcak su ile banyo yapıyor ve saunaya çok sık giriyorsanız bir kez daha düşünün. Bu kısır olmanıza neden olacak bir alışkanlık olabilir.

Karın içi basıncı arttıran ağır sporlar yapmayın! Elbette sağlıklı yaşamak ve fit görünmek için spor yapmamız gerekiyor ancak karın bölgesinde basınç oluşturan sporlardan uzak durmanız sizin yararınıza olabilir.

Tedavi edilmediğinde ereksiyon yetersizliği, sperm ve testosteron seviyesinde ciddi azalmaya neden olan varikosele düşük bir ihtimalde olsa ergenlik döneminden önce de rastlabiliyor. Varikosel çocuk yaşlarda %1-2, ergenlik dönemindeki erkeklerde ise %15 oranında rastlanıyor.

Üroloji doktorları varikoselin kronik bir rahatsızlık olduğunu ve tedavi edilmediği sürece ilerleyerek daha ciddi sorunlara yol açacağını vurguluyor.

Ultrason kesin tanı için yetersiz kalıyor!

Erken tanı için erkeklerin ayakta testislerini muayene etmesi, testis üzerinde şişlik ve ağrı saptamaları durumdan hemen doktora başvurmaları büyük önem taşıyor. Uzmanlar yalnızca ultrason sonucuna bakarak varikosel tanısı konulmasının doğru olmayacağını bu yüzden fizik muayene sonrasında kesin tanıyı koymanın daha doğru olacağını belirtiyor.

Doktor tarafından elle yapılacak muayene sonrasında meni analizinin yapılması, testosteron düzeyinin kontrol edilmesi de varikoselin derecesini belirlemekte ve tedavi sürecinde önemli bir rol oynar.

Ameliyat ve Sonrası

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi yöntemi ile ameliyat mikroskobu kullanılarak yapılıyor. Kasık bölgesine 2-3 santimlik bir kesi yapılarak testis etrafındaki damarlar bağlanıyor. Testis etrafındaki en ince toplardamarların bile bağlanabilmesi sayesinde ameliyat sonrası rahatsızlığın tekrar etme ihtimali %1’e kadar düşürülür.

Ameliyatın ertesi günü taburcu edilen hastanın 2-3 gün içerisinde normal aktivitesine devam edebileceğini söyleyen doktorlar 1 hafta içerisinde rutin iş hayatına dönebileceğini belirtiyor. Uzun süre ayakta kalma, spor, ağır kaldırma ve bisiklete binme gibi aktiviteler için ise en az 4-6 haftalık bir süre geçmesi gerekiyor.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!