İlişki

Yalnızlık, alkol ve sigara kadar zararlıdır!

yalnızlık sigara alkol kadar zararlı
80'li yıllardan bu yana yapılan bir çok araştırma yalnız kalmanın ve anti sosyalliğin sağlığa sigara ve alkol bağımlılığı kadar zararlı olduğunu ve erken ölüme yol açabileceğini söylüyor.

Size yalnızlığın alkol ve sigara kadar zararlı olduğunu söylersek bize inanır mısınız? İnanmalısınız. Alkol ve sigara bağımlılığının ardından sosyal ilişkilerin azlığı da ölüm sebebi olarak değerlendirilmeye başladı. Sosyal ilişkilerin az olmasının erken ölüme yol açtığı belki de hiç aklınıza gelmezdi.

Akşam saatlerinde arkadaşlarınızdan gelen davetleri geri çevirmeniz veya umursamayarak görmezden gelmeniz, size tahmin edemeyeceğiniz kadar zarar veriyor olabilir.

Yapılan çalışmalar, sosyal ilişkilerden kendinizi izole ederek sağlığınızı bozabileceğinizi söylüyor. Yalnızlığın sağlığa zararını anlatırken; obezite, alkol bağımlılığı, yüksek tansiyon ve sigara bağımlılığı gibi benzetmeler yapılıyor. Bununla da kalınmıyor ayrıca sosyal ilişkilerden izole olmanın en az bunlar kadar ölüm riskini arttırdığı belirtiliyor.

Yalnız insanların daha sık sağlık problemleri yaşadığı ve daha erken öldüğü gözlemleniyor. Ünlü yayınlarda 80’li yıllardan beri bir çok  araştırmanın bu görüşü desteklediği belirtiliyor.

Gelecek yıllarda yeni bir sağlık sorunu olarak yalnızlık baş göstereceğe benziyor.

Sorunun kaynağı aslında insanların yalnızlığı tabulaştırması ve yalnız olduğunu bir türlü kabullenememesi. Sosyal ilişkilerden kaçarak yalnız başına kalmak konforlu geliyor olabilir ama bu konforun sonunda sağlık sorunları gelebilir.

Yalnızlığı kabullenmek gerçekten güç olabilir. Ancak sağlığınız için bu gerçeği ufaktan kabullenip sosyal ilişkilere ve arkadaşlara biraz daha fazla zaman ayırın. Arkadaşlarınızdan gelen davetleri hemen geri çevirmeyin. Yeni insanlarla tanışın ve sosyal çevrenizi genişletin. Arkadaşlarınızla birlikte içeceğiniz çay kahve sizi öldürmez veya sağlığınızı bozmaz. Elbette sizi strese sokan kişilerle mümkün oldukça az görüşmenizi tavsiye ederiz.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!