Beslenme

Yemekten sonra yorgun düşmeyin!

yemekten sonra yorgunluk ve halsizlik
Yemek yedikten sonra niçin yorgunluk ve halsizlik hissederiz? Yemeğin ardından halsiz ve yorgun hissetmemek için neler yapmalıyız?

Yemekten sonra yorgun düşmenin sebebi kan şekerinde olan ani değişimdir. Yemeği yedikten sonra aniden yükselen kan şekeri yorgun düşmeye sebep olur.

Kan şekeri yükseldiği zaman vücut bu durumu bir tehditmiş gibi algılar ve bu yüzden hormonlar bu durumu durdurmak istemektedir. Durdurmak içinde insülin hormonunu devreye sokar. İnsülin kanda bulunan şeker miktarıyla eşit miktarda salgılanmaya başlar. Bu da şu demek oluyor ki aniden yükselen kan şekeri yüzünden olduğundan fazla insülin salgılanmaktadır.

Bu durumdan sonra ise aniden salgılanan insülin de kan şekerinin birden düşmesine sebep olur. Kan şekerinin birden düşmüş olması da yorgunluk ile uyku halini meydana getirir. Bu da öğün sonrası vücutta oluşan bir dengesizliğe sebep olmaktadır.

Yemekten sonra yorgunluk nasıl önlenir?

✓ Aşırı derecede acıkmış olarak yemek yemeyin.

✓ Yemekte olduğunuz yemeğin kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltmesi anlamına gelir.

✓ Çok fazla acıkmadan yemek yiyin ve yemekten sonra yorgun düşmeyin.

✓ Yemek masasına oturduğunuz zaman yemeğinizi hızlı bir şekilde yemeyin.

✓ Dikkat edebildiğiniz kadar ara öğünlerinize dikkat edin.

✓ Öğünlerde şekerli besinler tüketmemeye çalışın.

✓ Yağsız yoğurt ya da ayran kullanımı kan şekerindeki yükselmeleri azaltmaktadır.

✓ Öğünlerde kesinlikle salata ya da meyve tüketilmelidir. Çünkü bu besinler vitamin deposudur bu sayede daha zinde olunabilir.

✓ Karbonhidrat içerikli besinler tüketilirken sadece bir tanesini tüketmek faydalı olandır. Örneğin çorba, ekmek ve pilavı aynı anda yemek kan şekerinin artışını hızlandırır.

✓ Uzak durulması gereken aslında sağlık içinde pekiyi olmayan yiyeceklerde kan şekerinde ani artışa sebebiyet vermektedir. Yağlı olan ve kızartılan besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Bu besinleri tüketmek yerine fırında hazırlanmış ya da ızgarada pişirilip hazırlanan yemekler tüketmek hem daha sağlıklı olacaktır hem de kan şekerinde yaşanan ani yükselmelere sebep olmayacaktır.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

2 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  • Ya bende çok yorgun düşüyorum yemeklerden sonra tabii bu benim daha önce yaptığım bilinçsiz diyetlerden de kaynaklıyordu sizin anlattığınıza göre. Ondan sonra bunu kendim tespit edip diyetler konusunda bir uzmandan destek aldım sonrasında hem kilo verdim hemde öğünlerden sonra olsun, öğünler arasında olsun hiç bir yorgunluk hissetmedim ve çok dinç kaldım. Böyle yazıların devamını bekliyorum.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!