Ekonomi

Yeni yatırım aracı kripto paralar mı?

kripto para

Kripto paraların ilki ve en popüler olanı bitcoin’in inanılmaz artışı konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin de kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlaması ile sonuçlandı. Her ne kadar para birimi olarak isimlendiriliyor olsa da elle tutulur fiziksel bir şey olmadığını belirtmek gerekiyor.

Kripto paraların insanların ilgisini niçin hızlı bir şekilde çektiğini kısaca şöyle açıklayabiliriz. İlk kripto para birimi olan bitcoin 2009 yılında oldukça düşük bir değerle piyasaya çıkmış 2010 yılında 0,07$ fiyatı ile çoğunlukla yasa dışı alışverişlerde kullanılıyordu. 7 yıl içerisinde fiyatı inanılmaz bir şekilde artmayı başararak 2017 yılında 10.000$ seviyesine geçti. Daha iyi anlamanız için 2010 yılında 50$ ile bitcoin alarak 2017 yılında zengin olabilirdiniz. 😀

Bitcoin ve türevi olan altcoinlere olan ilgi başta Amerika ve Çin olmak üzere devletlerinde ilgisini çekti. Devletlerinde yasaklaması veya vergilendirerek kısmen kabul etmesi değerini arttırmasına yardımcı oldu.

Kripto para ile normal paranın arasında ne fark var?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini bildiğimiz anlamdaki Amerikan doları ve Türk lirası gibi para birimlerinden ayıran bazı önemli kriterler vardır. Bu farklılıkları bir kaç başlık altında kısa kısa açıklayabiliriz.

Tamamen sanaldır! Bitcoin ve türevi olan alt coinlerin sanal olduğunu ve fiziksel elle tutulabilir, gözle görülebilir bir yapısının olmadığını duymuşsunuzdur. Şimdiye kadar duymadıysanız da artık duydunuz. Evinizdeki ya da ofisinizdeki kasanın içerisine kripto para koyarak saklayamazsınız. 😀

Bir merkeze bağlı değildir! Elbette bu tüm kripto paralar için geçerli değildir. Popüler olan kripto para birimleri her hangi bir merkez tarafından yönetilmez.

Kripto paralara yatırım yapılır mı?

Kripto paralara ülkemizde faaliyet gösteren yerel kripto para borsaları üzerinde yatırım yapabilir, alım-satımını gerçekleştirebilirsiniz.

Böyle bir yatırımın her zaman büyük bir risk içerdiğini aklınızdan çıkarmayın. Borç para ya da kredi çekerek böyle bir işe girmenizi tavsiye edemeyiz.

Fiyatı katlanarak artan bitcoin ve altcoinler aynı hızla değer kaybedebilir. Yatırım yapacaksanız bu hususu göz önünde bulundurun ve kaybetmeniz halinde üzülmeyeceğiniz bir miktarla yatırımınızı yapın.

Coinlere yatırım yapacaksanız asla ama asla bir başkasının söylemlerine kulak vermeyin. Kaybederseniz bu paranın size ait olduğunu unutmayın.

coin yatırım
Bitcoin ve alt coinlere yatırım yapılır mı?

Hangi coinlere yatırım yapılır?

Kripto para piyasasında yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle yerli mi yoksa yabancı bir borsa da mı işlem yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Yabancı borsalarda yüzlerce kripto para çeşidi bulunuyor. Bunların bir çoğunu temeli olmayan bir veya iki kişinin ortaya çıkardığı coinler oluşturuyor. Yerli borsalarda ise nispeten biraz daha güvenilir ve daha fazla ilgi göre kripto para birimlerine yatırım yapmak mümkün hale geliyor. Bunların bir yatırım tavsiyesi olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

Yabancı borsalar nispeten daha fazla bilgi ve tecrübe gerektiriyor olduğu için yerli piyasalarda alım-satımı yapılan kripto para birimlerini listeleyeceğiz.

Bitcoin (BTC); ilk ve en değerli kripto para birimi olan bitcoin yerli borsaların tümünde işlem yapılabilir durumdadır.

Ethereum (ETH); değer ve popülerlik olarak ikinci sırada ethereum var. Tüm yerli kripto para borsalarında alım-satım işlemlerini yapmanız mümkün.

Litecoin (LTC); popülerlik olarak üçüncü sırada yer alan litecoin’in alım-satımı yerli tüm borsalarda mümkün değil maalesef. Litecoin’e yatırım yapmak istiyorsanız işlem yapacağınız borsa olduğundan emin olmanız gerekiyor ya da yabancı borsalara yönelebilirsiniz.

Dash (DASH); değer olarak ilk sıralarda yer alan dash yatırımı yapmak istiyorsanız tıpkı litecoin gibi kullandığınız borsa bulunduğundan emin olmanız gerekiyor.

Ripple (XRP); ülkemizde son zamanların popüler altcoinlerinden birisi de ripple’dır. Fiyat olarak saydığımız diğer coinlerden oldukça ucuz olması onu popüler hale getiriyor.

Dogecoin (DOGE); fiyatı oldukça ucuz olmasına rağmen yatırımcısını memnun etmeyi başarabilmiş nadir coinlerden biridir. Ülkemizde bir kaç borsada da alım-satımı yapılabilir durumdadır.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!