Yaşam

Bilinmeyen 9 Yeni Yıl Adeti

yeni yıl adetleri

Dünya üzerinde yaşayan insanların ortak özelliğidir heyecanlı yeni yılı bekleyişi. Oysa bu insanların pek çok farklı özelliği vardır; dini, dili, ırkı, yaşam tarzı. İşte bu sebeptendir ki ülkelerin yeni yılı karşılaması farklı şekiller göstermektedir. İşte kimi ülkelerin Yeni Yıl Adetleri
✓ Kolombiyalılara göre yeni yılda ele alınan boş bir valizle sokaklarda dolaşılması gelecek tüm yılın seyahat, tatil ile geçeceğini göstermektedir.

✓ Brezilyalılar ise yeni yılda 7 dalga üzerinden atlanılmasıyla şanslarının tüm yıl için açılacağına inanmaktadır.

✓ Türkiye’de yaşayanlar ise yeni yıl için gencinden yaşlısına her yaş grubuyla kırmızı don giymenin bolluk getireceğine inanmaktadır. Benzer bir adet olarak Arjantin’de ise yeni yılı pembe don ile karşılarlarsa yıllarının aşk dolu geçeceğine dair inanç bulunmaktadır.

✓ Yeni Zelanda’da ise halk gece yarısını bulmasıyla ellerinde tencere tavayla sokaklara dökülmekte ve yeni yılı tencere tava çalarak şölen havasında kutlamaktadır.

✓ İskoçya’da ise gece yarısını vurur vurmaz herkes eş dostunun evine ilk ayak basan olmak için adeta yarışmaktadır. Öyle ki yeni yıl kutlamasına giden misafir ev sahibine yanında bolluk ve bereketi temsil eden yiyecek ve içecekleri de götürmektedir.

✓ Farklı bir adet olarak Japonya’da halk yeni başlayacak yılın Zodyak hayvanına bürünerek tapınağa gidip tam 108 kez çanı çalarak yeni yıla merhaba demektedir.

✓ Danimarka’da yine pek farklı adetler görülmektedir. Eski tabak ve bardaklar eş dostun kapılarına fırlatılmaktadır. Ayrıca hızla yeni yıla girmeyi şans getireceğine delalet sayan Danimarkalılar yeni yılı sandalyeden atlayarak karşılamaktadır.

✓ Panamada ise kimin kuklası olduğu pek önem taşımaksızın yeni yılı karşılarken kötü ruhları kovduğuna delalet olan kukla yakma âdeti oldukça yaygındır.

✓ Güney Afrika’da ise eski elektronik eşyaların camdan atıldığı görülür. Bu da yeni eşyaların alınacağına bereket getireceğine inanılan farklı bir yeni yıl geleneğidir.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!