Beslenme Fitness

BCAA nedir, ne işe yarar?

Fitness'a yine başlayanlar için; spor sonrasında kas ağrılarını ve yorgunluğu azaltmakta kullanılan BCAA nedir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir? gibi sorulara cevap veriyoruz.

BCAA Nedir?

BCAA, inek sütünden elde edilen bir üründür. Sütten peynir yapıldıktan sonra peynirin altındaki suyun içerisinde bulunmaktadır. Vücudun sağlıklı kalabilmesi için kullanılır ve amino asitlerden oluşmaktadır.

Amino asitler, genel anlamda protein tüketilmesi ile alınmaktadır. Fakat BCAA, farklı takviyeler ile birlikte alınabilmektedir. Bu sebeple BCAA, protein parçalanmasını azaltmakta ve protein sentezlenmesi sayısını büyük ölçüde arttırmaktadır. Genellikle spordan sonra kasların ağrımasını önlemekte olan BCAA, yorgunluğu da ortadan kaldırmaktadır. Protein tüketimini azaltarak, vücuttaki protein oranını dengelemeye yardımcı olmaktadır.

BCAA Faydaları Nelerdir?

Protein sentez oranı ve proteinlerin parçalanma oranları birbirine eşit ise vücuttaki kaslarda hiç bir değişiklik olmamaktadır. Eşitlik söz konusu olduğunda kas kütlesi vücutta gelişemeyeceği gibi, kaybedilmez de.

Sentezlenme oranı parçalanma oranından daha yüksek olduğu durumlarda kaslar gelişir, düşük olduğunda ise kas kaybı yaşanır. BCAA adlı ürün de tamamen protein sentez oranını arttırmaya çalışmaktadır. Bu artışa ek olarak, aynı zamanda hücrelerin yapmakta olduğu protein sentezi kapasitesi ürün sayesinde arttırılmaktadır.

BCAA kullanıldığı durumlarda vücuttaki yağ yakma oranı artmaktadır. Ürünün içerisinde bulunan lösin sayesinde vücut genelinde harcanan enerji arttırılmakta ve hızlı bir şekilde yağ yakımı gerçekleştirilmektedir. Protein sentezinin artması ile birlikte yeni kas dokularının oluşumu desteklenir, vücuttaki kas artışı büyük bir hız kazanır.

BCAA adlı ürün, antrenman yapılmadığı durumlarda da kullanılsa bile vücudun kas konusunda kayıp yaşamasını engellemektedir. Protein sentezlenmesini desteklediği için, vücuttaki kas kaybı oranının önüne geçilmektedir.

Yapılan antrenmanlardan sonra sık sık kas ağrıları yaşanmaktadır. BCAA, yapılan antrenmanlardan sonra ortaya çıkan kas ve vücut ağrılarını neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır. Uzun süren ve sürekli olarak devam eden antrenmanlara karşı vücudun direncini arttırmakta ve idman sırasında bitkin düşmeyi engellemektedir.

Antrenman öncesinde kullanılan BCAA sayesinde testosteron seviyesi yükseltilir ve kaslara zarar veren hormonlar vücuttan uzak tutulur.

BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA, satış piyasalarında 3 farklı şekilde bulunmaktadır. Kapsül, tablet ve toz şeklinde bulunan ürün, içeceğe karıştırılıp kolaylıkla içilmektedir. Günde ortalama 3 defa alınan BCAA, kahvaltı sırasında 5 gram, antrenmandan önce 5 gram ve yatmadan önce 5 gram olarak kullanılabilmektedir. Kişiler eğer 70 kg üzerinde ise 10 gram BCAA kullanmalıdır. Eğer 70 kg’dan düşük ise 5 gram BCAA tüketimi yeterli olacaktır.

Günlük hayatının büyük çoğunluğunu antrenman ile geçiren kişiler BCAA kullanımı arttırmalıdır. Yapılan antrenmanların öncesinde ve sonrasında 45 dakika ara ile ürün kullanılabilmektedir. Bu sık kullanım sayesinde vücut genelindeki kas yenileme süreci artacak ve vücudun kas konusundaki gelişimi hızlanacaktır.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!