Sağlık Yaşam

Beyin sağlığı için nelere dikkat edilmelidir?

sağlıklı beyin

Sağlıklı yaşamak için dikkat etmemiz gereken şeylerin başında şüphesiz beyin sağlığımız geliyor. Beyinin vücudumuzdaki en karmaşık yapıya ve büyük bir öneme sahip olduğunu düşünecek olursak beyin sağlığının ne kadar önemli olduğunu anlarız. Beyin hem yapısı hem de çalışma şekli olarak özel bir organdır. Beyini diğer organlarımızdan ayıran bir diğer önemli unsur ise beyin sağlığı bozulduğunda tedavisinin mümkün olmamasıdır.

Beyin içerisinde bulundurduğu 10 milyardan fazla hücre ile vücut ağırlığının yüzde ikisini oluşturur ve aldığınız oksijenin yüzde yirmisi de beyin tarafından kullanılır. Mutlu, dingin yaşayabilmek ve başarılı olabilmek için beyin sağlığı kritik önem taşır. Tüm bu saydıklarımız beyin sağlığınızı korumak ve genç tutmak için dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor.

The Times gazetesi, Oxford ve Harvard üniversiteleri bilim adamları tarafından beyin üzerinde yapılan çalışmalar beyni genç tutmanın yollarını ortaya koydu. Ayrıca pek çok üniversitede yapılan çalışma ve araştırmalar da beyin sağlığı için yapmamız ve yememiz gereken şeyleri açıkladı. Zinde ve sağlıklı bir beyne sahip olabilmek için bu yazımızda yazacaklarımızı uygulamaya çalışın.

✓ Egzersiz yapın! Beyin sağlığı için yapılması gereken ilk şey iyi bir egzersiz ve spordur. Araştırmalar “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözünü doğrular niteliktedir. Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı olan spor ve egzersiz, beynin öğrenme ve hatırlama becerisini arttırıyor.

✓ Balık yiyin! Omega-3’ün beyin sağlığına faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Omega-3 bakımından en zengin besin olan balık beyin sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Özellikle Sardalya ve Ton balığı gibi yağlı balık türlerini tüketmek zekayı arttırır. Yağlı balık türleri içerisindeki omega-3 sayesinde konsantrasyon ve okuma yeteneğini geliştirir.

✓ B Vitamini ve Protein açısından zengin besinler özellikle seratonin içeriği sayesinde beyindeki hücreler arasındaki iletişimi hızlandırır.

✓ Lavanta koklayın! Araştırmalar lavanta kokusunun konsantrasyonu arttırdığını söylüyor. Özellikle işe odaklanma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız çalışmaya başlamadan önce lavanta koklamak işe yarayabilir.

✓ Zamanınızı planlayın! Beyin sağlığınızı korumak için çalışmanızı ve zamanınızı mutlaka planlamalısınız. Her 40 dakikalık çalışmanın ardından 15-20 dakikalık ara vermek bir sonraki 40 dakikalık çalışmaya hazırlamanızı sağlayacaktır.

✓ Uyuyun! Beyin dinlenmek ve bir sonraki güne hazırlanmak için uykuya ihtiyaç duyar. Kaliteli bir uyku gününüzü zinde geçirmenize yardımcı olacaktır. Gece 7-8 saatlik bir uyku yeterlidir. Uyku kalitenizi artırın isimli yazımızı okuyup uygulayarak işe başlamalısınız.

✓ Sakız çiğneyin! Sakız çiğnemek beyine giden kanı neredeyse %20 oranında arttırır. Bu da hafızayı kuvvetlendirip stresi azaltır.

✓ Su için! Su içmenin beyin sağlığı için önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, yeterince su içmeyen kişilerin beyin faaliyetlerini tam olarak yerine getiremediğini söylüyor. Araştırmalar da yeterince su içilmediğinde beynin küçüldüğünü gösteriyor.

beyin sağlığı

✓ Kırmızı renkten uzak durun! Bir çok araştırma kırmızı görmenin özellikle sınavda başarıyı düşürüyor ve öğrencilerin motivasyonunu düşürüyor.

✓ Düzenli seks yapın! Orgazm ile biten bir seks hayatı özellikle kadınlarda beyin hücrelerinin artmasını sağlıyor.

✓ Müzik dinleyin! Müzik dinlemek öğrenme ve konsantrasyonu arttırıyor. Özellikle klasik müzik ve rock müzik altı çiziliyor.

✓ Çikolata yiyin! Çikolata yemek özellikle yaşlılarda zekayı arttırıyor. Mutluluk hormonu salgılanmasına da yardımcı olan çikolata yüksek miktarda kalori değeri olduğu için az miktarda tüketilmelidir.

✓ Gevşeyin ve rahatlayın! Gerildiğinizi anladığınızda rahat ettiğiniz bir yere oturun. Gözlerinizi yumarak boynunuzdan ayaklarınıza kadar bütün kaslarınızın gevşediğini hissedin. Gerginliğinizi atmak okul ve iş hayatında daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

✓ Yeni beceri ve yetenekleriniz olsun! 6 yaş grubunda yapılan bir araştırmaya göre müzik ve resim gibi konularda eğitim alan çocukların IQ seviyeleri daha yüksek oluyor.

✓ Teknoloji ile aranıza biraz mesafe koyun! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sms, e-mail, sosyal medya fazla kullanıldığında ve ya televizyonda dizi ve talk show izlemek zeka seviyesini düşürüyor.

✓ Alkol ve Sigaradan uzak durun! Özellikle alkolün beyin hücrelerini öldürdüğü biliniyor. Alkol ve sigara, beyindeki öğrenme ve hafıza bölgelerine zarar veriyor.

✓ Beyin jimnastiği yapmayı unutmayın! Beyin sağlığını korumak, beyni genç tutmak, beyni zinde tutmak ve hafızayı kuvvetlendirmek için akıl oyunları oynamak, bulmaca ve zeka testleri çözmelisiniz.

✓ Daha aktif olun! Daha sakin bir yaşam süren, evden az çıkan ve sürekli aynı şeyleri yapan kişilerin beyinleri daha az çalışmaya alışıyor ve sonuçta da beyin küçülüyor. Araştırmalar daha aktif bir yaşam süren kişilerin emeklilik yaşlarında beyin küçülmesi yaşamadığını gösteriyor.

✓ Enfeksiyonlardan korunun! Enfeksiyonlar beyine zarar veriyor. Beyin sağlığınız için enfeksiyonlardan korunmaya özen gösterin.

✓ Antidepresan içmeyin! Antidepresan tüketiminin arttığına ve bilinçsizce alınan antidepresanların beyin hücrelerine zararlı olduğunu belirten uzmanlar, doktorun tavsiyesi olmadan antidepresan içilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca beyin sağlığınız için beyninizi travma ve darbelerden korumalı stresten uzak durmalısınız.

 

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!