Beslenme Yaşam

Daha iyi bir uyku için bu besinleri tüketin!

daha iyi uyku için besin
Uyku getiren yiyecekler nelerdir? Daha iki uyku için hangi besinleri tüketmeliyiz? Daha iyi uyumak için neler yemeliyiz? Uyumaya yardımcı besin ve yiyecekler nelerdir?

Bir çok kişi uyumakta zorlanıyor. Sizde uykusuzluk problemi yaşıyorsanız uykunuzu getirecek bazı yiyecekler olduğunu bilmelisiniz. Özellikle akşam yemeğin bu besin ve yiyecekleri tüketerek daha iyi bir uyku deneyimleyebilir ve uykusuzluk problemini çözebilirsiniz.

Uyumanıza yardımcı olacak ve daha iyi uyumanızı sağlayacak besinler şu şekilde;

✓ Kıvırcık salata yiyerek daha iyi bir uyku mümkün olabilir! Biraz ilginç geldiğini kabul ediyoruz. Salata içerisinde bulunan lactucine olarak bilinen bir çeşit afyon içerdiğinden gevşemeye yardımcı oluyor. Daha kolay uykuya dalmanızı sağladığı gibi daha dinlendirici bir uyku uyumanızı da sağlıyor. Akşamları kıvırcık salatası yiyerek daha kolay uyuyabilirsiniz.

✓ Bir fincan bitki çayı için! Bitki çayları genellikle rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Özellikle deliksiz ve kaliteli bir uyku amacı ile bitki çayı içecekseniz kesinlikle papatya çayını tavsiye ediyoruz. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi son derece yüksek olan papatya çayı ayrıca asabi tansiyonu düşürmeye de yardımcı olduğundan uyku veren bir çaydır. Yatmadan 45 dk önce bir fincan papatya çayı uyumanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır.

✓ Yeşil sebzeler veya et iyi uymak için uygun besinlerdir!  Özellikle brokoli, kıvırcık lahana, hindiba ve brüksel lahanası gibi sebzeler içerisindeki mineraller sayesinde kas ve sinir sisteminin gevşemesine yardım ederek daha rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Et, tavuk, hindi ve balık etinde bulunan bir çeşit amino asit olan triptofon, vücudumuzun serotonin üretimini destekleyerek gevşemesini sağlıyor. Bu gevşemenin arkasından yorgunluk hissinin artması ve uykunuzun gelmesi ile sonuçlanır. Yatmadan 4-5 saat öncesinde yeme içme işini halledin yoksa daha iyi uyuyacağım diyerek kilo almaya başlayabilirsiniz.

✓ Muz daha iyi uyumanızı sağlar. Yeşil sebze ve et sevmiyorsanız muz, yeşil sebze ve etin yerini tutabilir. Muz yemek daha iyi uyumanızı sağlayacaktır. Serotonin ve melatonin hormonlarının artmasına ve içerisindeki magnezyum sayesinde kasların gevşemesine yardımcı olur.

✓ Karbonhidarat içerikli besinler uyku getirir. Kilo probleminiz yoksa akşam yemeklerinde karabuğday, darı, arpa ve tatlı patetes gibi karbonhidrat ağırlıklı besinlerden bir karma hazırlayarak tüketebilirsiniz. Triptofanın beyine ulaşmasını hızlandıran insülinin serbest kalmasını sağlayan karbonhidrat böylece uykuya da yardımcı oluyor.

✓ Yulaflı besinlerde uyku getirir. Yulaflı besinler genellikle kahvaltıda tüketilir ancak sadece kahvaltı için değildir. Uyku problemi yaşıyor ve uyumakta zorlanıyorsanız akşam yemeği olarak bir kase yulaflı gevrek yemeyi tercih edebilirsiniz. Yulaf içerisindeki melatonin sayesinde yatıştırıcı ve sinir onarıcı etkisi sayesinde kolay uyumanıza yardımcı olacaktır. Tadını beğenmiyorsanız akçaağaç şerbeti ile tatlandırabilirsiniz.

✓ Balık tüketin! Uyku sorunlarının çözümünde kullanılan bir diğer besin de balıktır. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar balığın doğal uykuya yardımcı olduğunu söylüyor. Balık içerisinde bulunan oreksin beyinin kendini dinlendirmesine yardımcı oluyor.

Özellikle yağlı balık türleri iyi bir uyku için faydalıdır. Somon, uskumru, ringa, alabalık ve sardalye gibi yağlı balıkların gece uykusunun kalitesini arttırmaktadır.

✓ Niasin bakımından zengin besinler iyi bir uyku vericidir. Serotonin sentezi konusunda başarılı olan niasin bakımından zengin olan besinler uykuya dalmanıza yardımcı olur. Niasin bakımından zengin olan besinler yumurta, balık, tavuk, soya fasülyesi, bezelye ve çemendir.

✓ Ballı bir ılık süt için! Ilık sütün uykuya yardımcı olduğu konusundaki bilgi efsane değildir. Sütün içerisinde triptofan bulunur. Bal ile sütü tatlandırırsanız bal içerisindeki doğal şeker beyninin olumlu olarak hareketlenmesini sağlar. Yatmadan önce bir bardak ılık sütü bir kaşık bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

✓ Badem tüketin! Badem tripofan bakımından zengindir ve içerdiği magnezyum sayesinde kasların rahatlamasını sağlar.

✓ Keten tohumu tüketin! Keten tohumunu tek başına tüketmek zor olabilir. Süt veya yoğurt içerisine katarak tüketebilirsiniz. Keten tohumu omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve doğal moral veren bir etkiye sahiptir.

✓ Alkol almayın ve kaliteli uykunun yollarını öğrenin! Nöroloji uzmanları bir çok kişinin daha rahat uyuyabilmek için yatmadan evvel alkol aldığını ancak alkol alarak uyuduğumuzda uykunun dinlerdirici olmadığını belirtiyor. Kaliteli bir uyku için yapmanız gerekenleri Uyku kalitenizi arttırın! isimli paylaşımda bulabilirsiniz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!