Yaşam

Derin bir uyku ile daha iyi hissedin!

derin uyku

Uykunun sağlıklı bir yaşam için faydaları saymakla bitmiyor. İyi yaşamak için sağlıklı, kaliteli ve derin bir şekilde uyumanız ise şart. Her ne kadar uykunuz geliyor olsa da bu deliksiz bir şekilde uyuyabileceğiniz anlamına gelmiyor. Günümüzde şöyle deliksiz bir şekilde uyumak neredeyse imkansız oldu.

Bu yüzden daha önce kaliteli bir uyku için paylaştığımız Uyku Kalitesi Nasıl Arttırılır? isimli yazımızı okumalısınız. Bu yazımızda da daha iyi yaşamak için derin bir uykunun sırlarını paylaşacağız.

✓ Erken kalkın, güne doğru şekilde başlayın. Güneşin doğduğu saatleri vücut saatini doğru şekilde kurmanıza yardımcı olur. Bir alarm yardımı ile güneşin doğduğu saatlere kurun. Alarm çaldığında hemen yataktan çıkın. Perdeleri açarak odanıza güneşin girmesini sağlayın. Uykunuzu açmakta zorlanıyorsanız soğuk su ile elinizi ve yüzünüzü yıkamayı denemelisiniz.

✓ Banyonuza bir gece lambası koyun. Bir çok kişi geceleyin uykusunu kaçıran şeyin tuvalete gitmek için ışığı yakması olduğunu belirtiyor. Bir gece lambası alın ve tuvalete yerleştirin. Böylece gece tuvalete gitmek için kalktığınızda ışığı yakmak zorunda kalmazsınız. Başka bir yolu da LED aydınlatmalı klozet kapakları kullanmaktır.

✓ Uykunuz geldiğinde yatağa girin. Bu artık herkes tarafından bilinen doğru uyuma şeklidir. Uyku saatiniz geldiği halde uykunuz gelmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda uykunuzun gelmesini bekleyerek yatağa öyle geçmeyi deneyebilirsiniz.

✓ Evcil hayvanlarınızı yattığınız odanın dışına çıkarın. Hayvanları seviyoruz ama özellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar sizi rahatsız ederek derin bir uykuya dalmanızı veya uykunuzu tam olarak alamamanıza sebep olur. Uykunuzu iyi aldığınızda hayvanlarınızla daha iyi zaman geçirip oynayabileceğinizi unutmayın.

✓ Yatmadan önce müzik dinlemeyi deneyin. Yatmadan önce klasik veya enstrümantal müzik dinlemek sizi kafanıza takılan düşüncelerden uzaklaştıracaktır. Bu da uykuya daha rahat dalmanızı sağlayacaktır.

✓ Oda sıcaklığını iyi ayarlayın. İyi bir uyku için uyuduğunuz odanın 25-30 derece olması iyidir. Amacınız daha derin bir uyku ise odanızı biraz daha soğutun. Örneğin 20-22 derecelik bir oda da daha derin bir uykuya dalabilirsiniz.

✓ Rahatlayın. Eğer gergin bir şekilde yatağa girerseniz bırakın derin bir uykuyu göz kapağınızın kapanması bile mümkün değildir. Derin bir uyku için kaslarınızı biraz gevşetmeli, rahatlamalısınız. Gevşetmeyi ayak parmaklarından başlayarak yavaş yavaş ilerleyin. Tüm vücut kaslarını ilk olarak biraz gerin ve ardından gevşetin.

✓ Melatonin alın. Pek tavsiye etmemekle birlikte hiçbir yol işe yaramıyorsa doktorunuza da danışarak düşük dozda (en fazla 1 mg) melatonin hormon takviyesi yaparak bedeninize uyumanın gerekli olduğunu hatırlatabilirsiniz.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!