Haber Teknoloji

Gelecekte ulaşımı kişisel helikopterler ile sağlayacağız!

kişisel helikopter drone

Hayatımıza hızla giren ve yaygınlaşan droneları bir çok alışveriş merkezinde veya teknoloji meraklısı kişilerin elinde görmüşsünüzdür. Drone veya bir başka adı ile multikopterler sadece eğlence sektöründe kullanılmıyor. Dronelar üretildiği günden bu yana başta askeri amaçlarla olmak üzere pek çok sektörde kullanıldı.

Gelişen teknoloji ile droneların da kullanım alanları büyümeye devam ediyor. Dronelar üzerine yapılan bir çok çalışma var ve bu çalışmalardan birisi gelecekte bu küçük oyuncakların otomobil yerine kullanılabileceğini gösteriyor. Bununla ilgili olarak en büyük çalışma Suudi Arabistan tarafından yapılıyor.

Suudi Arabistan kralı Arap yarım adasında özellikle Dubai de bir kaç yıl (2019-2020) içerisinde kişisel ulaşım aracı olarak geliştirilen bu droneların otomobillerin yerini almasını istiyor. Tek kişilik taşıma kapasitesi olan bu kişisel helikopterler tamamen otomatik pilot ile yönetiliyor. Size sadece harita uygulaması üzerinden gideceğiniz yeri seçmek kalıyor.

Hazırlanan bir prototip ile deneme çalışmaları yapılan bu droneların tek seferde 500 km’lik bir mesafe kat edebileceği belirtiliyor. Bu mesafeyi daha iyi anlayabilmeniz için şöyle bir örnek verelim İstanbul-Ankara arası kuş uçuşu yaklaşık olarak 350-400 km’dir.

Bununla ilgili yapılan çalışmalar sadece Suudi Arabistan’a ait değil! Benzer çalışmaları Fransa gibi Avrupa ülkeleri de yapıyor.

Bunun mümkün olup olmadığı hala tartışılan konular arasında yer alırken ne kadar güvenli olup olmadığı konuşulmuyor. Yerde kullanılan otomobillerde bile kurar ihlalleri ile binlerce kişinin ölümüne sebep olan caniler varken böyle bir trafiği havaya taşımak ne kadar güvenilirdir?

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!