Fitness Sağlık

Günde 10.000 adım yeterli mi?

yürüyüş yapmak

Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesinden bu yana herkes günde 10.000 adım atmaya çalışıyor. Televizyonlarda ve internet sitelerinde sağlıklı olmak için günde 10.000 adım atılması gerektiği söylenip duruyor.

Peki sağlıklı bir hayat için 10.000 adım yeterli mi? “Sağlığınız için, günde 10.000 adım atmalısınız.” cümlesinin bilimsel bir desteği yoktur. Bir takıntı haline getirdiğiniz 10.000 adım hedefine bir 5.000 daha ekleyerek günlük 15.000 adım atmaya ne dersiniz? Bilim günlük kaç adım atmamız gerektiği hakkında ne söylüyor?

Birleşik Krallıkta bulunan Warwick Üniversitesinden bir grup araştırmacının İskoçya’nın Glasgow şehrinde görevli posta memurları üzerinde ilginç bir araştırmaya imza attı. Araştırma için posta memurlarının seçilmesinin nedeni bir ofiste oturmak yerine akşama kadar yürüyerek çalışıyor olmalarıydı.

Oturarak ve az hareketle çalışan kişilerin bel çevrelerinin daha geniş, vücut kitle indekslerinin daha fazla, kolesterol ve kan şekeri değerlerinin de daha kötü olduğu belirlendi. 5 saatten uzun oturanların, her ilave bir saat için kalp sağlığının bozulma riskinin %0.2 oranında arttığı ortaya çıktı.

Yapılan araştırma ile günlük ortalama 15.000 adım atmanın metabolik değerlerin ve vücut kitle indeksinin normal seviyelerde olması ile bağlantılı olduğu bulundu. Araştırmayı bu sonuca ulaştıran; günlük ortalama 15.000 adım atan kişilerin kalp hastalığına yakalanma riskinde bir artış olmamasıydı.

Günlük 15.000 adım atamam diyorsanız araştırma ekibinin başında bulunan isim Dr. William Tigbe sizin içinde bir tavsiyede bulunuyor. Dr. William Tigbe’nin önerileri;

✓ İşe gitmeden önce ve öğle arasında 30’ar dakika yürüyüş yapın.

✓ Gün içerisinde de 10 dakika esneme-gerilme hareketleri yapın.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!