Fitness

Günde Kaç Saat Spor Yapmalıyım?

günlük ne kadar spor yapılmalı

Günde kaç saat spor yapmalıyım? Uzmanlar sağlıklı bir beden ve fit bir vücuda sahip olmak için günde kaç saat spor yapılması gerektiği üzerine yaptıkları tartışmaların bir türlü sonu gelmiyor olsa da günde en az 30 dakika spor yapmanın faydalı olduğu herkes tarafından biliniyor.

Günlük yapacağınız spordan gerçek anlamda verim alabilmek için düzen ve disiplin şarttır. Bir gün 1 saat, bir gün 15 dakika spor yapabilirsiniz ama bu spordan gerçek anlamda verim alamazsınız. Spor yaparken zamandan daha önemli olan şey düzen ve disiplindir.

Spor yaparken disiplin ve düzenin ne kadar önemli olduğunu vurguladıktan sonra günlük spor programınızı hazırlarken gerçekçi bir program yapmalısınız.

Başlangıç için Spor Salonu uygun değil

Spor salonlarının kayıt defterleri kayıt yaptırıp da gitmeyen insanlar ile doludur. Spor yapmak hevesi ile spor salonuna kayıt yaptıran ne kadar insan olduğunu bilemezsiniz. Bu nedenle ilk önce evde veya açık havada spor yapmaya başlayın. Örnek vermek gerekirse dışarıda yapacağınız 45 dakikalık tempolu yürüyüş günlük spor ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Soğuk kış günlerinde dışarıda yürüyüş yapmak zor olabilir. Bu yüzden evinizin bir köşesinde bir koşu bandı bulundurmayı düşünmelisiniz. Böylece yazın dışarıda açık havada spor yaparken kışın evinizde spor yapabilirsiniz. Temponuzu bir yavaş bir hızlı olarak değiştirerek interval yürüyüş yapabilirsiniz. Interval yürüyüşlerin çok daha hızlı yağ yaktığı biliniyor.

günlük ne kadar spor yapılmalı

Spordan Önce Mutlaka Isının

Spora başlamadan önce vücudunuzu ısınma hareketleri ile spora hazırlamalısınız. Yapacağınız ısınma hareketleri spor sırasındaki olası sakatlanmaların ve kas ağrılarının önüne geçecektir.

Isınma hareketleri ile kendiniz için belirlediğiniz yarım saat veya 45 dakikalık sporlardan maksimum fayda alacağınızı unutmayın. Isınmak için Jumping Jack yapabilirsiniz. İp atlamakta vücudunuzu kısa sürede ısıtacaktır.

Tüm Vücudu Çalıştırmak İçin : Plank

Tüm vücudu çalıştırmak söz konusu olduğunda plank’i atlamak mümkün değil. Uzun bir omurgayla yere tamamen paralel halde durduğunuz plank hareketinde süreyi her gün biraz daha arttırabilirsiniz. Bu hareketi yaparken ağrı ve incinme yaşamamak için belinize ağırlık bindirmediğinizden ve bel boşluğunuzu kapadığınızdan emin olun.

Kalça ve Bacak Kaslarını Güçlendirin!

Gün boyu tüm yükü taşıyan bacaklarımızın da güçlenmeye ihtiyacı vardır. Kalçaları şekillendirmek ve bacak kaslarını geliştirmek için en iyi egzersiz Squat’tır.

Ne kadar zor olursa olsun Squat, bacak ve kalçaları sıkılaştırıyor. Günde 12 tekrarlı 3 setle squat yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra ilerleyen günlerde tekrar sayısını arttırarak devam edebilirsiniz.

Güçlü ve Sıkı Kol Kaslarına Sahip Olun

Özellikle kadınların korktuğu kol sarkmalarını önlemek için triceps (arka kol) bölgesini çalıştıran bir egzersiz tavsiyem var.

Vücudunuzun kendi ağırlığı ile yapacağınız bu hareketle sarkmaları önleyip kollarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize sandalye/ koltuk yüksekliğinde sert bir yüzey bulun ve sırtınız bu yüzeye doğru bakacak şekilde yere oturun. Şimdi ellerinizle yüzeyden destek alın ve tüm gövdenizi arka kol kaslarınız yerde olacak şekilde kaldırın. Hareketi dizleriniz bükülü şekilde yaparak ağırlığı bölebilir, daha etkili bir yer için bacaklarınızı yerde gergin bir şekilde uzatabilirsiniz. Kondisyonunuza göre 15 tekrarla başlayacağınız bu hareketi de tamamlayın.

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için günlük sporunuzu böylece tamamlamış olursunuz.

Etiketler

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!