Otomobil

İkinci el araba alırken daha dikkatli olun!

Otomobil fiyatlarındaki artış, döviz kurları, vergiler, akaryakıt fiyatları derken ülkemizde bir otomobil sahibi olmak gerçekten lüks olmaya başladı. Otomobil sahibi olmak ulaşımda kolaylık sağlarken diğer taraftan da iyice maliyetli oldu. Haliyle sıfır bir otomobil almak için yeterli bütçeyi ayıramayan bir çok insan ikinci el araba almayı düşünüyor.

İkinci el araba alırken dikkatli olmazsanız başınızın çok fazla ağrımasına sebep olacak sorunları da parasını ödeyerek satın almış olabilirsiniz. Şöyle ki arabalar mekanik aksamlardan oluşur ve bu mekanik aksamların zamanla aşınması ve bozulması oldukça doğaldır. Bu yüzden ikinci el araba alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

İkinci el araba alırken nelere dikkat etmelisiniz?

✓ Öncelikle ikinci el ya da sıfır aldığınız şey bir otomobil gibi fiyat olarak yüksek maliyetli bir şeyse kesinlik acele etmemeniz gerektiğini unutmayın.

✓ İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun! 2 kapılı spor bir araba mı istiyorsunuz yoksa aile arabası olarak da tabir edilen 4 kapılı bir otomobil mi? Minibüs mü yoksa otomobil mi? Bagaj ne kadar büyük olması gerekiyor?

✓ Küçük bir araştırma yapın! Satın almak istediğiniz arabanın piyasasını mümkün olduğunca çok araştırın. Fiyatlar ne seviyede, istediğiniz model arabanın ikinci el fiyatlarını öncesinde araştırıp öğrenmeniz gerekiyor ki pazarlık yaparken aklınızda aşağı yukarı bir fiyat olsun.

✓ Devir işlemleri, kasko ve sigorta ödemesini öncesinde hesaplayın. Ekstra ödemeleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

✓ Kolay satılabilir bir otomobil mi? Satın aldığınız ikinci el arabayı birkaç yıl sonra satmak isteyebilirsiniz. Talep gören ve kolay satılabilen bir otomobil almak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Diğer taraftan kolay satılamayan bir otomobil aylarca başınızı ağrıtabilir.

✓ Şase numarasına özellikle dikkat edin. Satın almak istediğiniz ikinci el arabanın ruhsatında ve motorunun üzerindeki şase numaralarının aynı olduğuna emin olun. Çalıntı bir araba almak istemezsiniz.

✓ Gündüz gözü ile alacağınız arabayı bir inceleyin! Aracın üzerinde vuruk, çizik gibi sorunlar varsa görmeniz daha kolay olacaktır.

✓ Arabayı almaya veya incelemeye tek gitmeyin! Sizin görmediğiniz veya o anda aklınıza gelmeyecek bir konuyu beraber gittiğiniz kişi size gösterebilir ya da aklınıza getirebilir. Mümkünse bir motor ustası ile gitmeniz sizin yararınıza olur.

✓ Aracı çalıştırın! Kontağı çevirin ve birkaç dakika boyunca gaz vermeden sadece kontağı açık tutarak aracın çıkardığı sesi dinleyin. Motorda bir problem varsa bunu aracın çıkaracağı anormal seslerden anlayabilme ihtimaliniz var.

✓ Egzozu kontrol edin! Arabaya hafif gaz vererek egzozdan çıkan dumanın rengini kontrol edin. Siyah duman aracın bakım zamanının geldiğini gösterirken mavi renkteki duman motorda bir problem olduğu anlamına gelebilir. Aynı zamanda gaz verirken egzozun çıkardığı sesi de dinleyin. Böylece egzozun patlak olup olmadığını anlayabilirsiniz.

✓ Düz bir yolda yavaşça giderken direksiyonu dikkatli bir şekilde bırakın. Böylece araba sağa ya da sola çekme yapıyorsa anlayabilirsiniz.

✓ Ne kadar dikkat etseniz de ikinci el olarak alacağınız arabanın sizin anlamanızın mümkün olmadığı bir arızası olabilir. Yanınızda bir motor ustası götürmeniz mümkün değilse aracı satın almadan önce bir servise götürerek kontrollerini yaptırın.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!