Beslenme Fitness

Kas geliştirmek için bu besinlerden uzak durun!

kas yapmayı engelleyen besinler

Güçlü kaslara sahip olmak, kas inşası yapmak gerçekten zaman, emek ve çalışma gerektiriyor. Özellikle iyi bir beslenme programına sahip değilseniz vücut geliştirme daha uzun bir zaman ve daha fazla çalışma gerektirecektir. Bu yüzden antrenman öncesinde ve sonrasında beslenme önerilerini önemsemeniz gerekiyor. Bu yazımızda kas yapmayı engelleyen yiyecekler ve içecekleri paylaşacağız.

Mükemmel bir fitness programınız var ve haftanın neredeyse tüm günlerini spor salonunda geçiriyorsunuz. Yine de kas inşasında zorlanıyorsanız yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor olabilir. Evet, bazı yiyecekler kas gelişiminizi engelleyebilir.

Özellikle de bu yazıda paylaşacağımız yiyecek ve içecekler kas gelişiminizi baltalayacaktır. Bu yüzden kas inşası yapmak ve vücut geliştirmek istiyorsanız bu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Sporcu İçecekleri

İsimleri sizi aldatmasın kas gelişimini engelleyen içeceklerden birisi sporcu içecekleridir. Sporcu içecekleri için çekilen reklamların aksine enerji içeceklerinin besin değerlerinin düşük ve enerji miktarlarının aşırı yüksek olduğu belirtiliyor.

Saatlerce antrenman yaptıysanız veya maroton koştuysanız elbette enerji içeriği tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Alkol

Kas geliştirmeye engel olan ikinci içecek alkoldür. Alkol vücudun protein üretmesini engellemekle kalmıyor, kasların spor sonrasında toparlanmasını da engel oluyor. Bu da spor yapanların alkolden uzak durması için yeterli bir sebep oluyor.

Alkol içerisindeki karbonhidratlar nedeniyle karın kaslarınızın görünmesini de engelleyecektir. Kalori bakımından da alkolün yüksek değerlere sahip olduğunu zaten biliyoruz.

Diyet kola

“Kolayı anladım da diyet kola da mı içmeyelim?” dediğinizi duyar gibiyiz. Kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız içmeyin. Bununla ilgili olarak yapılan bir araştırma yapay tatlandırıcı tüketen kişilerin gün içinde daha fazla kalori tükettiklerini ortaya çıkardı. Daha fazla kalori kilo almak ve kas geliştirememek anlamına geldiği için yapay tatlandırıcı ile tatlandırılmış ve 0 kalori olsa bile diyet kolayı tüketmemeniz için geçerli bir sebep oluyor.

Çikolata barı

Fitness yapanların en çok düştüğü beslenme tuzaklarından birisi çikolata barlarıdır. İçerisindeki yer fıstığı protein bakımından zengin olduğu için spor sonrasında çikolota barı yemek doyurucu ve iyi bir fikir gibi gelebilir. Bir daha düşünün. Az miktarda da olsa çikolata hızla kalori ve yağa çevrilecektir. Bunu istemeyiz değil mi?

Donut

Donutlar genellikle Amerika’da tüketiliyor olsa da son zamanlarda hızla ülkemizde de tüketilmeye başladı. Hızlı yenilebilecek bir besin olabilir ama kalorisi oldukça yüksektir. Yağ miktarı ve kalorisi yüksek olmasına karşılık protein miktarı oldukça düşüktür.

Donut yemek az miktarda protein alırken çok fazla kalori anlamına geldiği için spor yapanların kesinlikle yememesi gereken besinler arasındadır.

Fazla Protein Tozu

Kaslarını geliştirmek isteyenlerin bir çoğunun düştüğü beslenme hatalarından birisi protein tozu miktarını abartmaktır. Vücut geliştirmek için fazla protein tozu almak kulağa hızlı ve iyi bir yol gibi geliyor olabilir. Ancak durum sandığınızdan çok farklı.

İhtiyacınızdan fazla protein aldığınızda ihtiyaç fazlası tüm proteinler vücuttan atılmak yerine yağa dönüştürülerek depolanır. Bu vücut geliştirirken istemeyeceğiniz bir şeydir.

Bunların yanı sıra aç kalmakta kas inşası için iyi değildir. Vücudunuzu kasa çevirilebilecek besinler ile beslenmelisiniz ki kaslarınızı geliştirebilesiniz. Kas inşası için özellikle protein bakımından zengin yiyecek ve içecekler tüketmeye bakın. Spor yaparken nasıl daha sağlıklı beslenebilirim? isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!