Beslenme

Kilo Aldıran 9 Bilimsel Sebep

bilimsel kilo alma sebepleri

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olan fazla kilolar hemen herkesin başına bela durumda! Peki ama bu kadar kolay kilo almamızın sebebi nedir?

Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar kilo almayı kolaylaştıran yani kilo almanızın 9 bilimsel nedeni olduğu belirledi.

✓ Aile ile yemek yememek

Araştırmalara göre aile ile birlikte yenilen yemeklerde daha samimi bir ortam oluşuyor ve daha sağlıklı yemek yeme konusu sık sık gündeme gelerek sizi sağlıksız beslenme konusunda uyarıyor.

Aileleri ile birlikte yemek yiyen çocukların obezite olma riski daha düşük.

obezite sebepleri

✓ Doğum Yılınız

Araştırmalar doğum yılınızın kilo almanızla ilgisi olduğunu söylüyor. 1942’den sonra doğan herkesin obezite hastası olma riski var. Bunun sebebi tahmin edeceğiniz gibi beslenme alışkanlıklarının değişmesi oluyor.

✓ Klasik Müzik

Klasik müzik çalınan restoranlarda daha fazla yemek yendiği ve içecek içildiği de araştırma sonuçları arasında.

✓ Geceleri Çalışmak

İnsanlar gündüz yaşamaya programlı canlılardır. Gece uyanık olan kişiler yemek yeme konusunda daha istekli olur.

✓ Az uyumak

Az uyumak kilo alma sebepleri arasında. Vücudunuzun uyku da depolaması gereken besinleri depolayamaması sonucu vücut bu besinleri yemekten almaya çalışır ve yemek yeme isteği artar.

✓ Çevre Kirliliği

Çevre kirliliği de kilo almanızın nedenlerinden birisi. Bilimsel olarak atıkların oluşturduğu kirlilik obeziteyi arttırıyor ve vücudumuzdaki yağ tabakalarının büyümesine sebep oluyor.

✓ TV İzlemek

Fazla televizyon izleyen kişilerin büyük bir çoğunluğunun obez olduğu bir gerçek. TV izlemek vücudun hareketini azaltırken yemek yeme isteğini arttırıyor. Bu yüzden televizyon izlemenin obezite riskini %23 arttırdığı söyleniyor.

✓ Stres ve Depresyon

Stres ve depresyonda kilo aldıran sebepler arasında yer alıyor. Depresyon özellikle tatlı ağırlıklı yeme isteğini arttırıyor. Bunu çevrenizde depresyona giren kişilerin hızlıca kilo almasından anlayabilirsiniz.

✓ Light ve Az Yağlı Yiyecekler

Amerika kaynaklı bir çalışma ise light ve az yağlı olduğunu iddia eden yiyecek ve içeceklerin daha fazla kaloriye sahip olduğunu söylüyor. Bunun bir sebebi de nasıl olsa light diyerek daha fazla yeme alışkanlığı da olabilir tabi ki!

Kilo almak istemiyor veya günlük hayatta alışkanlık haline getireceğiniz ufak tefek şeylerle obezite olmaktan kurtulmak için Kilo Verdiren ve Göbek Eriten 17 Madde isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!