Otomobil

Kış Lastiği Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

kış lastiği
Kış (kar) lastiğinin avantajları ve faydaları nelerdir? Niçin kar lastiği kullanmalıyız? Kış lastiği kullanmanın faydaları nelerdir?

Kış lastikleri adından da anlaşılacağı üzere kışın yani soğuk hava koşullarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Kış lastikleri hava sıcaklığı belirli bir seviyenin altına inince yani hava soğuyunca farklı kanal tasarımları ve barındırdığı çeşitli bileşenlerin etkisini fark ettirmeye başlar. Kış lastiklerinin az bilinen faydaları nelerdir?

Her koşulda verimlidir!

Kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha verimlidir. Sentetik kauçuktan üretilen yaz lastikleri soğuk hava koşullarında sertleşerek tutunma özelliğini yitirmeye başlar.

Kış lastikleri ise doğal kauçuk ve silika kullanılarak üretilir. Böylece soğuk hava koşullarında lastiğin yumuşaklığını koruyarak yol tutuşunu arttırır.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki hava şartlarında zemin tutuşu daha performanslıdır.

Kuru zeminde daha iyi tutar!

Kış lastiklerinin dişleri, tasarım ve deseni normal lastiklere göre biraz daha farklıdır. Yüzeyinde derin ve geniş olukları (dişleri) ve bu dişlerin arasında çok fazla sayıda ince kanallar bulunur. Bu ince kanallar ve oyuklar sayesinde lastik dişlerinin kauçuk parçalarının esneye bilmesini sağlar.

Normalde kullandığımız yaz lastiklerinin bu boşluklara sahip olmaması soğuk koşullarda sertleşerek esnekliğini ve tutuşunu kaybeder.

Islak zeminde daha iyi tutuş sağlar!

Lastikler zemindeki suyu tahliye etmek için üzerindeki olukları kullanır. Suyu tam olarak tahliye edemediğinde ise otomobiliniz suyun içinden geçmek yerine “üstünden yüzmesi” durumu meydana gelebilir. Bu duruma “aquaplaning” da denir.

Kış lastikleri tahmin edebileceğiniz gibi derin kanalları sayesinde suyu kolayca tahliye ederek bu durumlarla karşılaşmanızı önleyecektir.

Karlı zeminde tutar!

Derin kanal ve olukların bir diğer faydası da tabi ki karlı zemindeki tutuşu arttırmasıdır. Derin olukları sayesinde daha fazla kar biriktirebilir. Yanlış okumadınız, karı en iyi tutan şey kardır. Bu yüzden kış lastikleri derin kanallarına kar doldurarak kar üzerindeki tutuşunu arttırır.

kar lastiği

Yüksek konfor sağlar!

Kış aylarında kar üzerinde gitmek için kar çorabı, zincir ya da kar paleti kullanabilirsiniz. Ancak bu çözümler otomobilinizin aksamına çok fazla yük bindirir, gürültü yapar ve yol konforunuzu olumsuz şekilde etki eder. Bunun yanı sıra bu ürünleri sadece karlı zeminde kullanabilirsiniz.

Kış başlangıcında takacağınız bir takım kar lastiği size kış boyunca hizmet eder. Soğuk havalarda yumuşaklığını koruduğu için normal lastiklere göre daha fazla konfor sağlar.

Performansı Arttırır!

7 derece ve altındaki hava sıcaklıklarında farklı zeminlerde ve aynı hızlarda yapılan testler gösteriyor ki kış lastikleri normal yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuşu, iyi çekiş, stabilite ve fren performansı sunuyor.

Ekonomiktir!

Yanlış anlamadınız. İlk duyduğunuzda biraz tuhaf geliyor. Otomobiliniz için iki takım lastik almak nasıl daha ekonomik olabilir diye merak ediyor da olabilirsiniz. Yıl içerisinde iki farklı set lastik kullanmak her koşulda daha yüksek güvenlik sağlamanın yanı sıra lastiklerin kilometre ömrü içinde uzun bir süre sağlar.

Kış lastiği kullanmak istemeyenler için daha uygun çözüm ve alternatiflerde mevcuttur. Kış lastiğine 3 alternatif isimli paylaşıma göz atabilirsiniz.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!