Cinsel Sağlık Seks

Mastürbasyon (İstimna)

mastürbasyon
Mastürbasyon veya diğer adıyla İstimna nedir? Mastürbasyon (İstimna) günah mıdır? Mastürbasyon'un yararları ve zararları nelerdir?

Mastürbasyon veya diğer adıyla İstimna nedir? Niçin ihtiyaç duyulur ve nasıl yapılır? Mastürbasyon (İstimna) günah mıdır? Mastürbasyon’un yararları ve zararları nelerdir?

ErkekSE olarak bir erkeğin Mastürbasyon hakkında kafasına takılabileceğini veya merak edebileceğini düşündüğümüz tüm soruları cevaplıyoruz!

İlk olarak Mastürbasyon (İstimna) Nedir? Elle cinsel organın uyarılması ve okşama yolu ile tatmine ve cinsel doyuma ulaşmasına Mastürbasyon denir.

Genellikle cinsel isteği bir partner ile yaşama imkanı bulamayan kişiler tarafından ihtiyaç duyulur ve cinsel organın okşanması ile gerçekleşir.

 

Mastürbasyon (İstimna) Günah mıdır?

Mastürbasyon (İstimna) Günah mıdır? sorusuna cevap verebilmek için öncelikle hangi dine mensup olduğunuzu bilmemiz gerekir ancak en çok mensubu bulunan üç din olarak biz cevap verebiliriz!

Musevilik yani Yahudilik dininde Mastürbasyon en büyük günahlar arasında sayılır. Tevratta bu konudaki hüküm oldukça nettir ve meninin boşa akıtılması büyük günah olarak geçmektedir.

İsevilik yani Hristiyanlık inancında Mastürbasyon günah kabul edilir. İncil de tam olarak bu konuda bir açıklama yapılmasa da Hristiyanlık bu konuda ki hükmü ilk ahitten alır ve günah kabul eder.

Muhammedilik yani İslam dininde Mastürbasyon daha geniş kapsamlı olarak ele alınır. İslam’a göre İstimna yapılış sebebine göre helal veya haram olabilir ve genel olarak mekruh görülür. Sadece zevk amaçlı ve sık yapılırsa günah kabul edilir ancak Zina’ya götüre bilecek cinsel bir arzuyu bastırmak için yapılırsa helal, caiz hatta sevap görülür. İslamda Mastürbasyon konusunda ki bu fetva, büyük günahı (zina gibi) işlemektense küçük günahı işleme (mastürbasyon gibi) hususundaki ayet ve hadislerle sabittir.

Mastürbasyon Faydaları Nelerdir?

✓ Stresi azaltır; bir çok araştırma mastürbasyon yapmanın stresi azalttığını kanıtlamıştır.

✓ Seks sürenizi uzatır; tabi bu nasıl mastürbasyon yaptığınızla alakalı bir durumdur. Zararları kısmında bunun tam tersini de göreceksiniz.

✓ Uykuyu düzenler; mastürbasyon ile dışarı salınan yüklü miktarda protein ve diğer mineraller vücutta tatlı bir yorgunluk hissi vererek kolay uykuya dalmanızı sağlar.

✓ Prostat kanseri riskini azaltır; yapılan araştırmalar mastürbasyon yapmanın, erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanseri riskini azaltığını söylüyor.

✓ Kalp sağlığı ve diyabete iyi geliyor; Kalp sağlığı ve diyabet konusunda da düzenli mastürbasyon yapan kişilerde risklerin azaldığı konusunda uzmanlar hem fikir.

Mastürbasyon Zararları Nelerdir?

✓ İleride yaşayacağınız cinsel ilişkiler sırasında erken boşalmanıza sebep olabilir.

✓ Partnerinize olan ilgi ve arzunuzu azaltabilir.

✓ Çok fazla yapıldığında genital bölgede tahriş oluşmasına sebep olabilir.

✓ Bağımlılık yapabilir. Uzun dönem yapılan mastürbasyon bağımlılık yaparak bir partnerle değil elle cinsel doyuma ulaşma arzusu hissettirebilir.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!