Fitness Yaşam

Sabah Spor Yapmanın 10 Faydası

sabah sporu
Sabah sporunun 10 faydası nedir? Niçin sabah spor yapmalıyım? Sabah sporunun faydaları nelerdir? Sabah yürüyüşünün sağlık ve psikolojimiz üzerindeki 10 faydası nedir?

Neredeyse tüm profesyonel sporcular sabahın erken saatlerinde kalkıp yürüyüş ve egzersizler yapar. Sabah sporunun faydalarını bilen profesyonel sporcular bu sayede formlarını koruduğu gibi ayrıca sağlıklı bir yaşama kavuşma şansı yakalar. Bir çoğumuz bırakın sabah spor yapmayı yataktan çıkmaya bile üşeniyoruz.

Oysa sabah sporu yapmayan kişilerde bunalım da dahil pek çok rahatsızlık görülebiliyor. Tabi ki sağlıklı yaşamak için profesyonel sporcular gibi ağır egzersizler yapın veya kilometrelerce koşun demeyeceğiz. Aslında amacımız sabah yürüyüş yapmayarak kaçırdığınız 10 şeyi veya sabah spor yaparak kazanabileceğiniz 10 şeyi size göstererek sizi teşvik etmek!

✓ Adele Gücünüzü Arttırır!

Sabah saatlerinden yapacağınız yürüyüşler ile kuvvetli adele kaslarına sahip olabilirsiniz. Sabah yürüyüşlerinin en güzel yanı ise sürekli ve düzenli bir şekilde yapıldığında neredeyse tüm kaslarınızı çalıştırıyor olmasıdır. Vücut geliştirme yapıyorsanız kaslarınızın daha iyi gelişmesine (özellikle bacak kaslarının geliştirilmesine) yardımcı olacaktır.

✓ Daha Verimli Bir Gün Geçirmenizi Sağlar!

Güneşin doğduğu saatlerde yürüyüş yapan kişilerin günlerinin daha verimli ve iyi geçtiğini söyleyen bir çok araştırma var. Gün doğumunda yapacağınız ufak egzersizler veya yürüyüşler gün boyu zihninizi zinde tutmanızı sağladığı gibi kendinizi enerjik hissetmenizi de sağlayacaktır.

sabah sporunun faydaları

✓ Hafıza ve Beyin Günü Arttırır!

California Üniversitesinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki düzenli olarak sabah sporu ve sabah yürüyüşü yapmış olan yaşlıların alzheimer olma ihtimali, sabah sporu yapmayan yaşlılara oranlara daha düşüktür. Sabah sporu yapmak kan dolaşımınızı hızlandıracağı için beyine giden oksijen miktarını arttırır ve beyin faaliyetlerinin daha hızlı olmasını sağlar. Yani beyin çevredeki etkilere daha hızlı tepki verebilir hale gelir.

✓ Kilo Vermenize ve Zayıflamanıza Yardımcı Olur!

Sabah egzersizleri ve sabah saatlerinde yapacağınız yürüyüşler bir kaç farklı şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sabah kahvaltı yapmadığınız için kandaki glikoz miktarı az olacaktır bu da yağları yakmanın daha kolay olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte düzenli olarak yapacağınız sabah egzersizleri sayesinde metabolizmanız hızlanacaktır. Kahvaltı yapmadığınız için yakacağınız kalori miktarı da yüksek olacaktır. Kilo vermek istiyorsanız kilo verme, zayıflama, diyet etiketine sahip içeriklere göz atabilirsiniz.

✓ Kanser Olma Riskini Azaltır!

Uluslararası Kanser Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak yürüyüş yapmak kadınlarda meme kanseri riskini ciddi oranda düşüyor. 1999 yılında yapılan başka bir araştırmada ise tempolu yürüyüş yapmanın kansere sebep olan kanserojenlerin bağırsaklarda tutunma süresini kısaltarak kolon kanseri olma olasılığını azaltığı belirlenmişti. Bu iki araştırmaya dayanarak diyebiliriz ki; sabah yürüş yapmak kanser olma riskini azaltıyor.

✓ Stresi Azaltır!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sabahları egzersiz yapmak vücudun salgıladığı endorfin isimli mutluluk hormonu miktarını arttırarak daha mutlu olmanızı sağlar. Sabah yapacağınız yürüyüş ve egzersizler zihninizi temizleme konusunda size yardımcı olacaktır. Kendinize olan öz saygınızın da artmasını sağlayarak gün içerisinde karşılaştığınız sorunlarla daha kolay başa çıkmanızı sağlar. Tahmin edebileceğiniz gibi sabah egzersizleri böylece stresi azaltma konusunda size yardımcı olur.

✓ Kalp sağlığını korur!

Kalp sağlığının bozulması ve kalp krizinin en büyük nedenlerinden biri de hareketsizliktir. Egzersiz ve yürüyüş yapmayan kişilerde yağ birikimi oluşması damar tıkanıklığı başta olmak üzere pek çok kalp rahatsızlığı oluşturur. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki her sabah yapacağınız 5-6 kilometrelik yürüyüşler kalp krizi riskinizi %40 oranında azaltıyor.

sabah yürüyüşünün 10 faydası

✓ Diyabet ve tansiyona iyi geliyor!

Yürüyüş yapmak kan akışının hızını dengeleyerek yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarını düşürmelerine ve dengelemelerini sağlar.  Yürüyüş yapmak aynı zamanda daha fazla insulin salgılanmasını sağlayarak kandaki glikozun yakılarak azalmasını sağlar. Kandaki glikoz oranının azalması kan şekerinin de azalması anlamına geliyor. Sizde diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız sadece sabahları değil gün içerisinde de düzenli olarak yürüyüş yapmalısınız.

✓ Uyku kalitesini arttırır!

Kaliteli uykunun faydalarını her fırsatta belirtiyoruz. Bu konuda yapılan bir araştırma; sabah egzersizi yapan kişilerin uyku kalitesini %75 oranında arttırdığını kanıtlıyor. Diğer bir yandan erken saatlerde kalkmak akşamda erken yatmanızı sağlayacağından uyku düzeninizi sağlama konusunda size yardımcı da olacaktır.

✓ Daha sağlıklı yaşamanızı sağlar!

Sabah yürüyüşlerinin sağlığa faydaları tabi ki yukarıda saydıklarımızla sınırlı değildir. Yürüyüş ve sabah egzersizleri düşük riskini azaltır, sırt ağrısının bir sebebi olan sırt kaslarını güçlendirerek sırt ağrılarını giderir, eklemleri güçlendirir.

Ayrıca sabah yürüyüş ve sabah sporunun en büyük etkilerinden biriside cinsel yaşama sağladığı faydadır. Sabah sporu yapan erkeklerin cinsel hayatında daha mutlu olduğu biliniyor.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!