Bakım

Soğuk Havalarda Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

soğuk havalarda saç bakımı nasıl yapılır
[Kışın Saç Bakımı Rehberi] - Soğuk havalarda saç bakımı nasıl yapılmalıdır? Kış aylarında saç bakımı nasıl yapılır? Saçların sağlıklı ve bakımlı görünmesi için kışın nasıl bir bakım uygulamalıyım?

Kış kapıda ve soğuk havalar geliyor. Kısa bir süre içerisinde üşüyor olacağız. Soğuk havaların saçları olumsuz etkilediğini kanıtlayan araştırmalar kışın saç bakımını biraz daha özenli yapmanın gerektiğini vurguluyor. Peki kış aylarında saç bakımı nasıl yapılmalıdır? Bu yazımızda soğuk havanın saçlar üzerindeki olumsuz etkisini azaltmanızı sağlayacak birkaç tavsiyemiz olacaktır.

✓ Şapka veya Bere takmalısınız! Saçlar soğuk havalarda kurumaya başlar. Saçlarınızı soğuktan korumak için yapabileceğiniz ilk şey özellikle saç diplerini soğuktan korumak için şapka veya bere takmak olmalıdır. Saçlarınız şapka ve bere altında soğuk hava ve rüzgardan çok fazla etkilenmeyecektir. Şapka ve bere kullanırken saçlarınızın çok fazla kırılmamasına da dikkat etmelisiniz.

✓ Şampuanı azaltın! Her gün duş almak özellikle toplu taşıma araçlarını kullanan kişiler için bir ihtiyaçtır ama saçları her gün şampuanlamak özellikle kış aylarında doğru bir şey değildir. Her gün duş alıyorsanız saçınızı ıslatmamak için bir bone kullanmak iş görür. Eğer çok hızlı yağlanan bir saçınız varsa, saçınıza az bir miktar bebe pudrası serperek taraya bilirsiniz. Bebek pudrası saçlarınızdaki teri ve yağı götürür.

✓ Ilık su ile yıkayın! Kışın saç bakımı yapılırken en sık hataya düşülen noktalardan bir diğeri saçları sıcak su ile yıkamaktır. Çok sıcak su ile yıkanan saçlar güçsüzleşir ve sıcak su saç derinize zarar verir. Sıcak su yerine saçlarınızı ılık su ile yıkamak saçlar için daha iyi sonuç verir.

✓ Saç kremi kullanın! Gündelik yaşam’da saçlar tamamen açıkta ve savunmasızdır. Bu da saçlarımızın sürekli saldırı altında kalmasını sağlıyor. Koşuşturmaca içinde biz fark etmesek bile saçlar güçsüzleşiyor. Soğukların da etkisi ile saçlar daha da güçsüzleşir. Saçlarınızın kaybettiği gücü geri kazandırmak için saç tipinize ve saç derinize uygun bir saç kremi kullanmalısınız.

Buraya kadar olan kısımda yardıma ihtiyacınız olursa Saç Bakımı Nasıl Yapılır? isimli yazımızı okuyun!

✓ Hafif bir şampuan seçin! Çoğu şampuan sülfat içerir. Soğuk havalarda saç bakımı yaparken kesinlikle sülfat içermeyen bir şampuan kullanmalısınız. Saçlarınızda ki kuruluğu yok etmenizde size yardımcı olacaktır.

✓ Saç kurutma makinesi kullanın! Duşun ardından saçlarınızı kurutmazsanız kısa sürede hasta olabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın ıslak kalması saç sağlığı için de olumsuz etki yapar. Saçlarınızı saç kurutma makinesinin ılık veya soğuk havası ile kurutun.

✓ Tarak seçimi iyi yapılmalıdır! Saçları tararken kullanacağınız tarak mutlaka ahşap tarak olmalıdır. Plastik taraklar saçlarınızda elektriklenmeyi arttırır ve saç uçlarının kırılmasına sebep olur.

✓ Kırıkları aldırın! Soğuk havaların saçlar üzerindeki bir diğer etkisi de saç uçlarında çatlak ve kırıklar oluşturmasıdır. Sağlıklı ve bakımlı saçlar için kırıkları aldırmanız gerekiyor.

✓ Vitaminleri önemseyin! Saçlarda sağlıklı olmak için bazı vitaminlere ihtiyaç duyar. Özellikle kış aylarında saçlar üzerinde etkilere sahip olan vitaminleri almaya özen göstermelisiniz. Saçlar için yararlı vitaminler daha önce paylaşılmıştı.

✓ Bakım kürleri uygulayın! Kışın saç bakımı için uygulamanızı tavsiye ettiğimiz son yöntemde saç bakım kürleri olacaktır. Evde yapabileceğiniz saç bakımı için size yardımcı olacak Evde Saç Tedavisi ve 4 Saç Bakım Kürü ve Hızlı Saç Uzatmak İsteyenler İçin 7 Yöntem isimli yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı ve bakımlı saçlar için saç bakımı etiketine sahip diğer içeriklere göz atmalısınız!

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!