Haber

Türkiye’de boşanma sebeplerini biliyor musunuz?

boşanma sebepleri

Türkiye’de boşanmaların son zamanlarda arttığını duymuşsunuzdur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yaptığı bir araştırma ile Türkiye’de boşanma sebeplerini ortaya çıkardı.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, ailelerin yaşam şekli ve değer yargılarına bağlı olarak araştırma yaptı. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de çiftlerin boşan nedenleri ve oranları belli oldu.

✓ Aile içi cinsel taciz sebebiyle boşananların oranı %1,5 olarak açıklandı. Kadınların %2,8’i aile için cinsel taciz nedeniyle boşandığını söylerken, aile içi taciz sebebiyle boşandığını belirten erkeklerin oranı %0,2 oldu.

✓ Hırsızlık, dolandırıcılık, gasp, taciz gibi suçlar sebebiyle boşananların oranı toplama göre %2 oldu. Kadınların %2,9’u, erkeklerin ise %1,1’i hırsızlık, dolandırıcılık, gasp gibi suçlar sebebi ile boşandığını ifade etti.

✓ Eşinin tedavisi zor bir hastalığa yakalanması sebebiyle boşananların toplama oranı %2,4 olarak açıklandı. Kadınların yüzde 2,5’i, erkeklerin yüzde 2,4’ü bu sebeple boşanıyor.

✓ Uyuşturucu madde bağımlılığı sebebiyle boşandığını açıklayanların oranı toplama göre %2,5 olarak açıklandı. Kadınlar da bu oran %4,3 olurken erkeklerde %0,7 oldu.

✓ Çocuk sahibi olamama sebebiyle boşananların oranı yüzde 3,4 oldu. Kadınların %3.1’i bir çocuk sahibi olamadığı için boşandığını belirtirken, erkeklerin %3,7 çocuk sahibi olamama sebebiyle boşandı.

✓ Ailedeki çocuklara karşı kötü muamele nedeniyle boşanmaların oranı %5.9. Kadınlarda bu oran %9,2’yken erkeklerde %2.6.

✓ Kumar nedeniyle boşanmadığını söyleyenlerin oranı toplama göre %6,7. Kumar oynadığı için eşinden ayrıldığını açıklayan kadınların oranı %12,9, erkeklerde ise bu oran %0,6.

✓ İçki sebebiyle evliliklerin %13,2’si bitiyor. Eşi içki içtiği için boşandığını açıklayan kadınların oranı %23 iken erkeklerin oranı %3,5 olarak açıklandı.

✓ Terk etme veya terk edilme sebebiyle boşanan çiftlerin oranı %14,8 olarak belirtildi. Kadınların %17,4’ü bu sebeple boşanırken erkeklerde bu oranın %12,2 olduğu açıklandı.

✓ Dayak ve kötü muamele sebebiyle biten evliliklerin oranı %19,5 olarak ifade edildi. Kadınların %36,4’ü eşinden kötü muamele gördüğü için boşandığını ifade ederken, kötü muamele gördüğü için boşandığını ifade eden erkeklerin oranı %2,5.

✓ Aldatma sebebiyle biten evliliklerin oranı %20,4 olduğu belirtildi. Eşinin kendisini aldattığını ve bu yüzden boşandığını söyleyen kadınların oranı %32,2 erkeklerde ise bu oran %8,7.

✓ Eşin ailesinin aile içi ilişkilere karışmasından dolayı biten evliliklerin oranı %22,7. Kadınların boşanma oranı %24,6 erkeklerin boşanma oranıysa %24.

✓ Eşlerinin ailelerine karşı saygısız tutum sergilemesi sebebiyle boşandığını söyleyen çiftlerin oranı %24,3. Kadınların %24,6’sı erkeklerin ise %24’ü bu sebepten boşanıyor.

✓ Ekonomik sebepler ile biten evliliklerin oranı toplama göre %30,2 olduğu belirtildi. Evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama sebebiyle boşandığını söyleyen kadınların oranı %42,6 erkeklerin oranı ise %17,8.

✓ Sorumsuz ve ilgisiz davranma sebebiyle biten evliliklerin oranı ise tam olarak %50,9 olarak belirtiliyor. Eşinden yeteri kadar ilgi görmediği için boşanan kadınların oranı %61,5 erkeklerin oranı ise %40,2 oldu.

✓ Bunların dışında diğer sebeplerin toplamı %14,2 oldu. Kadınlarda diğer oranlar %8,2 olarak ifade edildi. Erkeklerin %20,2’si de diğer sebeplerle boşandığını ifade etti.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!