Seyahat

Uçaklarda yolcuların çoğu bu bilgileri bilmiyor!

Her mesleğin kendine has bilinmesi gerekenler vardır. Bazı hava yolları çalışanları tarafından sosyal medya üzerinde paylaşılan bu bilgilerin bir çoğu yolcular tarafından bilinmiyor.

Hava yolu şirketlerinde çalışan kişilerin bildiği ancak yolcularla paylaşılmayan bu bilgiler uçakla yolculuk yapanların bilmek isteyeceği cinsten görünüyor. İşte uçaklarda var olan ancak yolcuların çoğunun bilmedi bilgiler;

Ufak arızalara hemen müdahale edilmiyor!

Uçaklar da her an ufak tefek arızalar meydana gelebilir. Bir çok kişi bu arızaların hemen giderildiğini sanıyor ancak durum öyle değil. Uçuş güvenliğini etkilemeyecek boyuttaki arızalara hemen müdahale edilmiyor.

Kalkış öncesinde çalışanlar tarafından yapılan kontrol listeleri son derece uzun olabiliyor. Yine de bir çok uçuş gecikme yaşanmasın diye bu arızaların giderilmesi erteleniyor.

Uçak kapısının yanındaki tutma kolları ne işe yarar?

Uçak yolculuğu yaptıysanız uçak kapısının yan taraflarında bulunun bu tutma kollarının ne işe yaradığını merak etmişsinizdir. Bu tutma kolları görevliler içindir. Görevliler acil çıkış hazırlığı yaptığı sırada panikleyen yolcuların onlara çarparak düşmelerini engellemek ve ayakta durabilmelerini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Pilotlar farklı şekilde beslenir!

Her yolcu uçağında biri kaptan pilot diğeri yardımcı kaptan olmak üzere iki pilot bulunur. Bu iki pilotun aynı şeyleri yememeleri gerekiyor. Uygulanıp uygulanmadığı konusunda şüpheler olsa da en azından uçuş güvenliği için belirlenmiş bir kuraldır. Hava yolu şirketlerinin bu konuda hassas olması gerekiyor.

Valizlerinizi kilitlemeyin!

Bir çok yolcu bagaja verdiği bavul ve valizini kilitleyerek içinin açılmasının engellemeye çalışır. Bu tür şeylerde valiziniz açılamayacağını düşünmeyin. Sadece bir tükenmez kalem yardımı ile açılması mümkün! Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Kaldı ki hava yollarında bagajların kontrolü yapan görevliler kontrol etmeden kesinlikle uçağa valiz koymayacaklardır. Gerekirse bagajlara zarar verme hakları da var. Bu yüzden kilitlememek daha doğru olacaktır.

Uçakta sigara içmek neden yasaklandı?

Hava yolu taşımacılığı ilk başladığı dönemlerde uçuş sırasında sigara içmek serbestti. Daha sonra yasaklandı. Uçuş sırasında sigara içilmesinin yasaklanmasının sebebi yangın veya içmeyenlerin sağlığı olabilirdi. Maalesef hava yolları şirketleri bu kadar insan sever değil. 🙂

Uçuşlarda sigara içmenin yasaklanmasının sebebi tamamen ekonomiktir. Uçakların tavanında hava akımını sağlayan noktalar vardır ve bu noktalar da havayı filtrelemek için özel filtreler kullanır. Sigara dumanı bu filtrelerin ömrünü kısaltarak hava yolu şirketlerinin daha fazla para harcamasına neden olduğu için yasaklandı.

Bize sorarsanız sağlığınız için gündelik hayatınızda da sigara içmeyin. Sigarayı bırakın!

Cep telefonlarını neden kapatıyoruz?

Cep telefonu kapatılmamasının uçakta teknik bir arızaya sebep olması mümkün değildir. Bu inanış bir uçuş efsanesi haline geldi. Peki uçağa bindiğinizde niçin telefonların kapatılması konusunda uyarılar yapılıyor?

Bunun sebebi telefonun oluşturduğu radyo sinyallerinin, pilotun kule ile yaptığı görüşmeleri anlaşılmaz bir hale getirmesidir.

Hava yolu çalışanlarının yakınları ücretsiz uçuyor.

Buradaki ücretsiz kısmı hava yolu şirketinin aldığı ücret için geçerlidir. Biletler için sadece hava yolu şirketinin ödediği vergiler ve harçlar alınıyor. Aslında sadece hava yolu şirketi kendisi bir ücret almıyor.

Uçaktaki tuvalet kapıları kolayca açılabilir.

Uçaklarda çoğu yolcunun bilmediği bir şey de tuvalet kapılarını dışarıdan rahatlıkla açılabilir olmasıdır. Bunun amacı elbette içerideki yolcunun mahremiyetine müdahale etmek değildir. Yolcunun lavaboda rahatsızlanması gibi durumlarda kapıyı kırmak yerine bu gizli açma alanı sayesinde kapının açılmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Cam kenarındaki kolları kaldırmak mümkündür.

Cam kenarında yolculuk yaptınız mı bilmiyoruz ancak cam kenarında bulunan o kol bir çok yolcunun uçuş boyunca rahatsız olmasına sebep olur.  Çoğu yolcunun bu kolları sabit sanması da muhtemeldir. Cam kenarındaki bu kolları kaldırmak için yapmanız gereken yukarıdaki resimde gördüğünüz düğmeye basarak kolu kaldırmaktır.

Bilet almak için en iyi gün nedir?

Uçak biletlerini erken almak fiyatların oldukça uygun olmasını sağlıyor. Çarşamba ve Cumartesi günleri bilet fiyatları düşebiliyor. Bir çok hava yolu şirketi en uygun biletin uçuştan 59 gün önce alınan biletler olduğunu belirtiyor. Bunlar bir kural veya şart değil sadece genelleme ve istatistiksel verilere dayanılarak söylenen şeylerdir.

Etiketler

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!