Beslenme Fitness

Aminoasitler faydalı mı zararlı mı?

amino asitler

Her insanın vücudu yedi yılda bir yenilenmektedir. Bir insan vücudunda geçen her saniyede iki buçuk milyon kan hücresi yeniden meydana gelmektedir. Bununla beraber her dört gün sonunda sindirim sistemi mukozası kendini yenilemektedir. Bir insan vücudunda yer alan deriler, kaslar, saçlar, kemikler, enzimler, hormonlar, bağ dokuları, antikorlar ve nörotransmitterler aminoasitlerden meydana gelmektedir.

Aminoasitlerden oluşan vücudun bu parçaları yenilenme yaşadığı için sürekli olarak aminoasit ihtiyacı duyulmaktadır. Bu yüzden bu sistemde aminoasitlerin önemi büyüktür. Hatta tek bir aminoasit eksikliğinde bu yapıların oluşumu aksaklığa sebebiyet verebilmektedir. Aminoasitler, yağ ve karbonhidratlar gibi vücutta depolanamadıkları için yeterli miktarda tüketimi zorunludur. Aksi halde insan sağlığı tehlikeye girmektedir.

Aminoasitler zararlı mıdır? Faydaları nelerdir?

İnsan vücuduna doğal yollarla giren ve vücudun kendini tamir etmesi için gerekli olan aminoasitlerin zararı söz konusu bile değildir. Aksine bu aminoasitlerin eksikliği zarar teşkil etmektedir. Ancak endüstriyel biçimde üretilmiş, toz veya tablet halinde kullanıma sunulmuş olan takviye niteliğindeki aminoasitlerin bazı kullanımları halinde zarar görülebilmektedir. Vücut geliştirme diye adlandırılan sportif faaliyetlerde kullanımı oldukça yaygın olan fabrikasyon aminoasitler uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Ancak bu ürünler yapılan uyarılara rağmen ciddi boyutta bir talep görmektedir.

Bu ürünlerin kullanımının doğrudan zararı tespit edilmese de sürekli kullanımı halinde zarar vereceği açıklanmıştır. Fazla kullanımı vücutta aşırı protein birikmesine ve bu durum da ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Dikkatli kullanımı halinde bu ürünler daha güçlü kaslara, saç ve tırnaklara sahip olma açısından faydalı sayılabilmektedir.

Suni aminoasitler nasıl kullanılmalıdır?

Spor salonları gibi ortamlarda daha popüler olan bu takviye ürünler düzenli spor yapan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Aksi durumda yağ depolarının birikmesi mümkündür. Aminoasit takviyesi alan kişilerin bu aminoasitleri sindirmeleri halinde vücutlarındaki asit düzeyi çıkacaktır. Bu insan sağlığına kısa sürede ciddi zarar verebilecek bir durumdur. Bu durumun önüne geçebilmek için aminoasit kullanımı halinde bol miktarda su tüketilmesine dikkat edilmelidir. Hareketin en yoğun olduğu zaman diliminden önce ve yakın zamanda kullanmak aminoasitlerin etkisini artırmaktadır. Aminoasitler proteinle birbirini desteklediği için aminoasit tüketildiği zaman protein de tüketmek gerekir.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!