Beslenme Fitness

Spor sonrasında glutamin kullanılır mı?

glutamin
Spor sonrasında glutamin kullanılır mı? Glutamin ne işe yarar? Glutaminin faydaları nelerdir? Glutaminin spor yapmada etkili rolü nedir?

Vücut geliştirme dünyasında, spor alanında en çok tercih edilen supplementlerden birisi olan glutamin çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Her şeyden önce bilinmelidir ki glutamin bir aminoasit çeşididir. Kasların gerekli olan protein ihtiyacının karşılanması konusunda kesinlikle glutamine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle de vücut geliştirenlerin en çok başvurduğu aminoasit çeşidi glutamin olmaktadır.

Sindirim sisteminin düzgün çalışmasında, bağışıklık sisteminin korunmasında çok büyük faydaları bulunmaktadır. Kas kütlesinin arttırılması konusunda etkili olması nedeni ile glutamin son zamanlarda fazlası ile popülerlik kazanmaktadır. Yoğun bir şekilde fiziksel aktivite yapıldıktan sonra glutamin seviyesinin düşmesi nedeni ile takviye olarak alınması doğru olmaktadır. Bu sayede kas kütlesinde artış yaşanabilmektedir. Glutamin seviyesinin normal düzeylere çekilmesi konusunda da oldukça etkili olmaktadır.

Glutamin ne işe yarar, faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini destekleme özelliğine sahip olmasından dolayı takviye olarak alınması gerekmektedir. Temel olarak faydaları aşağıda yer almaktadır.

✓ Kasların ciddi anlamda protein ihtiyacını karşılamaktadır.

✓ Kaslarda ve bağ dokularda yaşanan rahatsızlıkların düzeltilmesinde etkili rol almaktadır.

✓ Bilişsel olarak fonksiyonları desteklemektedir.

✓ Travma sonrasında ya da ameliyat sonrasında bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

✓ Besinlerin bağırsak tarafından emilimini arttırmaktadır.

Glutaminin spor yapmada etkili rolü nedir?

Özellikle spor alanında ağırlık çalışması yapan kişilerin çalışma sonrasında glutamin seviyelerinde düşüş olduğu görülmektedir. Ne kadar çok ağır çalışırsanız o kadar çok glutamin eksikliği yaşarsınız. Aşırı ve yanlış şekilde yapılan spor nedeni ile kasların zayıflaması söz konusu olmaktadır. Bu durum beraberinde de kas kaybına neden olmaktadır. Özellikle stres zamanlarında glutamin depoları vücutta boşalmaktadır. İşte bu durumlarda dışarıdan takviye alınması en etkili çözüm olmaktadır. Vücutta glutamin seviyesi azaldığında yapılması gereken glutamin takviyesi alınmasıdır. Yoğun egzersiz sonralarında da glutamin seviyesi ciddi azalma göstermektedir.

Antrenman sonrasında yaklaşık olarak 30 dakika içinde glutamin takviyesinin alınması doğru olmaktadır. Bu sayede kasların iyileşme sürecinde hızlanma yaşanmaktadır. Belirgin bir tadı olmaması nedeni ile içimi kolaydır. Gerekirse antrenman sonrasında içilen protein içeceklerinin içine karıştırılarak da içilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca yatmadan önce de takviye olarak bu ürünü kullanmak mümkündür. Yatmadan önce kullanılması durumunda da büyüme hormonu seviyesinin yükseltilmesinde etkili olmaktadır.

Sabah hemen uyanır uyanmaz glutamin almak da doğru bir tercih olmaktadır. Kaslarınızın gece boyunca aç kalması nedeni ile sabah alınan glutamin takviyesi sayesinde kendisine gelmesi sağlanmaktadır. Kas hücrelerinin iyileşmesinde çok etkili bir role sahip olması nedeni ile sporcuların mutlaka tercih etmesi gerekmektedir.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!