Haber Teknoloji

Uzaydaki ilk ülke Asgardia için Türkiye’den rekor başvuru yapıldı!

Uzay’da kurulması planlanan ilk ülke Asgardia vatandaşlığı için Türkiye en çok başvurunun yapıldığı ikinci ülke oldu. İlk uzay ülkesine vatandaş olmak için yapılan başvuru sayısı 221,866 olarak açıklandı.

Uzay ülkesi için yapılan başvurular açıkladı ve Türkiye, Çin’in ardında en çok başvurunun yapıldığı ülke oldu.

Rus iş adamı ve bir bilim adamı olan Igor Ashurbeyli tarafından geçen sene Paris’te yapılan Uzay Konferansı’nda tanıtılan Asgardia, tamamen bağımsız bir ülke olarak tasarlandı. Asgardia kendi bayrağı, anayasası ve milli marşı olacak şekilde planlandı.

Igor Ashurbeyli internet üzerinden yapılan başvuruların sayısının 100 bin kişiye ulaşması halinde Birleşmiş Milletlere bir ulus olarak tanınmak için başvuru yapılacağını belirtmişti. Ashurbeyli, uzay ülkesi vatandaşlarının ülkelerinin vatandaşlığını koruyabileceğini düşündüğünü açıklamıştı.

Asgardia’nın özgür ve bağımsız bir ülke olacağı ile ilgili Ashurbeyli şöyle demişti. (Ne kadar haklı veya haksız olduğunu zaman gösterecektir.)

Hiçbir ülkenin hukukuna bağlı olmayan, kendi mevzuatı olan, Dünya’da olmadığı kadar özgür bir ülke

Asgardia projesi gönüllü devam ediyor!

Uzay ülkesi projesi için ilk olarak uzayda bir veri bankası oluşturulması planlanıyor. Eylül ayında uzaya fırlatılacak CubeSat uydusu ile Asgardia vatandaşlarının seçtiği kişisel verilerin saklı olduğu 512GB’lık bir sabit disk sürücüsü uzaya gönderilecek. Fırlatılacak uydu 10 santimetreküp boyutunda ve 1 kg ağırlığa sahip olacak.

asgardia.space

Gönüllü olarak ve bağışlar ile sürdürülen uzay ülkesi projesinin resmi web sitesi olan asgardia.space internet adresinde 10, 20, 30 dolarlık bağış seçenekleri bulunuyor.

Merak edenler için hemen belirtelim; Asgardia’nın kelime anlamı İskandinav mitolojisinde “gökyüzü kenti” anlamında kullanılıyordu.

Hazırlanan logo da ise Antik Mısır tanrısı Ra’nın gözünden esinlenildiği tahmin ediliyor.

Bizim fikrimiz!

Ortada henüz bir uzay istasyonunu bırakın elle tutulur somut hiçbir şey olmamasına rağmen oldukça büyük bir ilgi var. Bunun sebebi nedir bilemiyoruz ama umarız yapılan şey bir ümit tacirliği değildir. Bağışlar ile bu denli büyük bir projenin yapılması ütopik görünüyor. Bağımsız kalma iddiası da sadece pazarlama amacı ile kullanılmışa benziyor.

Yine de karar sizin! Bağış yaparak destek olmak veya vatandaşlık başvurusu yapmak istiyorsanız internet adresini zaten yukarıda paylaşmıştık.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!