Sağlık

Baş ağrınız sandığınız kadar masum olmaya bilir!

baş ağrısı
Baş ağrınız sandığınız kadar masum olmaya bilir! Baş ağrısının ciddi bir sorun olduğunu gösteren bu işaretlere dikkat edin! Bu belirtiler varsa doktorunuza baş vurun.

Baş ağrısı normalde çok önemsenmeyen bir rahatsızlıktır. Diğer ağrılı rahatsızlıklar gibi baş ağrılarının da sebebini tespit etmekte zordur.

Her ne kadar çoğu zaman baş ağrısını önemsemiyor olsakta Kaliforniya Üniversitesinden Dr. Mark Morocco, baş ağrısı durumunda değişimler oluyorsa mutlaka bir doktora danışılması gerektiğini belirtiyor. Dr Mark Morocco’ya göre eğer geçmişte baş ağrısı problemi yaşamamanıza rağmen son zamanlarda baş ağrıları çekiyorsanız doktorunuzu durumdar haberdar etmeniz ve muayne olmanız gerekiyor.

Baş ağrısı ile ilgili sorunlar bir çok kişinin aklına öncelikle beyin tümörü olasılığını getiriyor olsa da hemen aklınıza bu gelmesin. Sadece baş ağrısı diyerek geçiştirmeyin demeye çalışıyoruz. Baş ağrınızın normal olmadığı gösteren belirtiler şu şekilde;

Baş ağrısı aniden mi başlıyor?

Baş ağrınız aniden ve şiddetli bir şekilde başlıyor ise bunu geçiştirmemelisiniz. Aniden başlayan şiddetli baş ağrıları subaraknoid kanama veya beyin damarlarında kanama olduğu anlamına gelebilir. Bu tip baş ağrılarında acil servisin yolunu tutmanızı öneririz.

Ağrınız bir kaç dakikadan da uzun sürüyorsa kesinlikle ağrı kesici içmek yerine hemen hastahaneye gidin.

Baş ağrısı ile birlikte ateşiniz yükseliyor veya hafıza sorunları yaşıyor musunuz?

Şiddetli bir baş ağrısının yanında bir de ateşlenme ya da hafıza sorunları yaşıyorsanız bu baş ağrısı pekte iyi değildir. Sorun beyinde oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir baş ağrısında da acil servisin yolunu tutmalısınız.

Baş ağrınız dalgalanıyor mu?

Dalgalı tarz baş ağrısı genellikle stres ya da migren kaynaklı olduğundan çok fazla edişelenmeye gerek yoktur.

Baş ağrınızın ciddi bir sorun olup olmadığını anlamak için: Baş ağrınızı bir şarkı gibi düşünün, aynı şarkıyı bu sefer yüksek sesle dinliyormuşsunuz gibi mi geliyor?

Bu soruya cevanız evetse bu rahatlatıcı bir baş ağrısıdır. Dr. Morocco’ya göre asıl endişe uyandırıcı olan “şarkının değişmesi”, yani normalde olduğundan farklı ve daha ciddi baş ağrıları. Böyle bir durumda da acil servise gidin.

Baş ağrınıza göz ağrısı da eşlik ediyor mu?

Baş ağrınız gözlerinizde, gözlerinizin arkasında oluşuyor ya da baş ağrısına göz ağrısı eşlik ediyor üstüne bir de görüşünüzde de değişimler oluyorsa, bu baş ağrınızın acil bir durum olduğuna işaret olabilir.

Akut glokom söz konusu olabilir. Bu durumun gözlerinizde oluşturacağı baskı ve baskıya bağlı olarak kan aşının yavaşlaması körlüğe sebep olabilir.

Baş ağrınız şakaklarda mı oluşuyor?

Aslında baş ağrısı çoğunlukla zaten şakaklarda oluşur. Baş ağrısının nerede konumlandığı genellikle önemli değildir. Ancak 50 yaşının üzerindeyseniz ve baş ağrısı şakaklarda oluşuyorsa baş ağrınız arterit belirtisi olabilir. Bununla birlikte görmeniz bulanıklaşıyor veya ateşiniz çıkıyorsa mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor. Tedavi edilmemesi görme bozuklukları ve hatta görme kaybına neden olabilir.

Kafanızı bir yere mi çarptınız veya kan inceltici ilaç mı kullanıyorsunuz?

Kafanızı bir yere çarptıysanız ve kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, başınız ağrıdığında hemen acil servise gitmeniz gerekiyor. Bu baş ağrısı hayatınızı kaybetmenize yol açabilir.

Çevrenizdeki insanların da başı ağrıyor mu?

Evde aile üyeleriniz veya ofisteki diğer arkadaşlarınız ile birlikte aynı anda olağan dışı bir baş ağrısı yaşıyor ve ortam değiştirdiğinizde (örneğin dışarı çıktığınızda) baş ağrınız hafifliyorsa karbondioksit zehirlenmesi yaşıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Diğer kişileri de uyarın. Ortamı iyice havanlandırın.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!