Kariyer Yaşam

Başarılı olmak için bu alışkanlıkları edinmeniz gerekiyor!

başarılı insanların alışkanlıkları

Başarılı olmak her insanın hayalidir ancak ne yazık ki herkesin başarılı olması mümkün değildir. Bazı insanlar başarılı olurken bazıları başarısız olur. Başarılı insanları başarısız insanlardan ayıran şeylerin başında alışkanlıkları gelir.

Başarılı insanlar incelendiğinde hepsinin ortak alışkanlıkları olduğunu belirlemek zor değildir. Başarılı olmalarının sebebi bu alışkanlıkları mıdır onu bilemeyiz ancak bu insanların hepsinin alışkanlıklarının aynı olması alışkanlıklarının başarıya ulaşmakta onlara yardım ettiği bir gerçektir.  Başarıya ulaşmak için sizin de bu alışkanlıkları edinmeniz gerekiyor.

✓ Zihninizi boşaltın ve dinlendirin! Başarılı olmak için hızlı ve doğru düşünmeniz gerekiyor. Rahat ve dinlenmiş olmayan zihnin doğru ve hızlı bir şekilde düşünmesi mümkün değildir. Zihninizi boşaltmak için meditasyon yapabilirsiniz. Zihni dinlendiren en önemli şey kaliteli uykudur.

✓ Erken kalkın! Erken kalkmanın başarıma ne faydası olacak ki demeyin. Erken kalkmak kişisel bakımınıza ve sabah sporuna ayırabilecek zamanı bulmanıza yardımcı olacaktır. Bir çok rakibinizden daha erken güne başlayabilme avantajını saymıyoruz bile. 🙂

Barack Obama, Richard Branson, Jack Dorsey, Larry Schult, Tim Cook gibi ünlü isimler erken kalkmayı bir alışkanlık edinmiş başarılı kişilerin sadece bir kısmı.

✓ Kendi iletişim ağınızı kurun! Başarılı insanlar için iletişim ağının güçlü olması çok önemlidir. İletişim ağının kurmanın önemi araştırmalara da konu olmuştur. İş hayatındaki performansı arttırmasının yanı sıra hayalinizdeki işi bulmakta ve daha inovatif olmanıza yardımı olacaktır.

✓ Samimi ve içten davranın! Başarılı olmayı becerebilmiş kişilerin diğer insanlarla iletişimini iyi tuttuğu, samimi ve içten davrandığı, empati kurmayı başardığı biliniyordur. Kendinizi insanların yerine koyabilmeli ve empati kurmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

✓ Hobi edinin! Başarılı olmak için iş dışında da zevk aldığınız bazı aktiviteler olmalıdır. Başarılı olmuş insanların boş zaman geçirdiği çok nadiren olur. Bir hobi edinmek, iş dışında hobinizle uğraşmak keyifli vakit geçirmenizi, stresi azaltmanızı ve hayal gücünü arttırmanızı sağlayacaktır. Bu da yine iş hayatında başarılı olmakta yardımcı olacaktır.

✓ Hayır demeyi bilin! Ne zaman hayır diyeceğinizi bilin! Başarılı insanlar kendilerini strese sokacak veya üretkenliğini düşürecek her türlü teklif ve isteği geri çevirmeyi bilen kişilerdir. Herkese ve her şeye evet diyen kişilerin genellikle dikkatleri fazlasıyla dağınık olduğundan hiç bir işi tamamlayamazlar.

✓ TV izlemek yerine kitap okuyun! Başarılı kişiler televizyon karşısında saatlerini geçirmektense kitap okumayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalara göre yoksul insanların %78’i televizyon izlerken varlıklı kişilerin sadece %6’sı televizyonda eğlence programları izliyor. Yine aynı araştırmaya göre varlıklı kişilerin %86’sı okumayı seviyor. Daha şaşırtıcı olansa kitap okumayı seven varlıklı kişilerin %88’i günde en az 30 dakikayı kitap okumaya ayırdığını belirtiyor.

✓ Paranızı yönetin! Başarılı ve zengin olmanın en önemli adımı paranızı nasıl yöneteceğinizi bilmenizdir. Başarılı insanlar paraları ile akıllıca yatırımlar yaparak, yeni fırsatlar arıyor ve acil durumlar için her zaman kenara bir miktar ayırıyor. Başarılı olmak istiyorsanız paranızı en akıllıca şekilde yönetmelisiniz.

✓ Planlayın! Başarılı insanların tümü akşam olduğunda ertesi gün ne yapacaklarını planlıyor. Planlamayı yaparken hangisinin daha önemli olduğunu belirleyerek yaptıkları listeyi numaralandırıyor.

✓ Hedefleri ve vizyonunuzu belirleyin! Başarılı insanlar yola çıkmadan önce hedeflerini ve yola nasıl devam edeceklerini belirliyor. Böylece hedeflediği noktaya doğru emin bir şekilde hareket edebiliyor. Eğer başarılı olmak istiyorsanız sizde hedeflerinizi ve vizyonunuzu belirlemelisiniz.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!