Kariyer

Çalışırken de Yüksek Lisans yapılabilir!

çalışırken yüksek lisans yapmak
Kariyer, eğitim hayatının bitmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Mevcut işinizden ayrılmadan da akademik eğitiminize devam edebilirsiniz.

Genellikle yüksek lisans yapacak kişiler kariyer hayatına başlamayı erteler ancak bazılarımız maddi zorluklar ve hayat şartları gereği iş hayatına yüksek lisans yapmadan başlamak zorunda kalabilir. Çevremizde bir çok kişinin iş hayatına başladığı için yüksek lisans yapmaktan vazgeçtiğini görüyoruz.

İşin aslı çalışmak yüksek lisans yapmanıza yani eğitim hayatınıza asla mani değildir. Çalışırken de yüksek lisans yapabilirsiniz.

Gelecekte kariyer hayatınızı da olumlu yönde etkileyecek yüksek lisansı mutlaka yapmalısınız. Peki ama nasıl? İşte tam bu noktada çalışırken akademik hayatınıza devam edebilmeniz için bazı tavsiyelerim olacak.

 

→ Yapmanız gereken ilk şey; yöneticiniz ile bu konuyu konuşmaktır.

Detayları şefiniz, amirleriniz veya patronunuz ile paylaşmalısınız. İşini aksatmayan ve kendisini geliştirmek isteyen çalışan, yöneticilerin gözünde daha değerli olur. Dikkat etmeniz gereken husus açık bir iletişim gerçekleştirmektir.

✓ Yöneticiniz iş ve eğitimi bir arada yürüte bileceğinizi anlatın ve gösterin.

✓ Söz konusu sınav veya ders olduğunda bu saatlerde erken çıkmanız gerektiğini önceden bildirin.

→ İşinize ve size en uygun programı bulun.

Verimli bir akademik eğitim süreci geçirebilmek için hangi programın size en uygun olduğuna karar vermelisiniz. Uygun programı bulmak için işe önceliklerinizi yazarak başlayın.

✓ Hangi alanda eğitim almak istediğinizi bir yere yazın. İlgi alanınız mevcut işiniz ile ilgili olmak zorunda olmadığı gibi mevcut işinize katkı sağlayacak bir eğitim programı da seçebilirsiniz.

✓ Akademik eğitiminizin süresi ne olacak? Yıllar alacak bir akademik eğitim mi yoksa 1,5-2 yıl sürecek bir eğitim mi? Tezli mi tezsiz mi yüksek lisans mı yapmak istiyorsunuz?

✓ Üniversite seçimine de dikkat edilmelidir. Üniversitenin akademik kadrosu ve sistemi önemlidir.

→ Öncelikleri belirledikten sonra Araştırma’ya başlayın.

✓ Etrafınızdaki üniversiteleri araştırın. Zamanınızı trafikte harcamak istemiyorsanız yakınlarınız da ki okulları tercih etmelisiniz veya online yüksek eğitim programlarına katılarak evinizden de akademik eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

✓ Kafanızda artık bir okul ön plana çıkıyordur. Okulu arayıp aklınızdaki soruları sorun.

✓ Öğrenci ve öğretim görevlileri ile iletişim kurun. Aklınızdaki okula gidip öğrenci ve öğretmenleri ile iletişim kurun. Okulun size uygun olup olmadığını gözlemleyin.

→ Bütçenizi planlamalısınız!

Yüksek lisans yapmak kolay veya ucuz bir şey değildir. Okul, yol, yemek ve diğer ekstra ücretleri en ince ayrıntısına kadar hesaplayın.

→ Önemseyin!

Ödevlerinizi, sunumları ve projelerinizi zamanında bitirmelisiniz. Bu anlamda hafta sonu yaptığınız sosyal aktivitelerden feragat etmeniz gerekebilir.

Konuyla ilgili paylaşmak istediklerinizi yorum yaparak okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

“Bu sizin hayatınız ve geleceğiniz de daha iyi yerlerde olmak için hayatınızı kaliteli yaşamalı, ondan zevk almalı ve kariyerinizde başarılı olmalısınız.” – Erkek Dergisi (erkekse.com)

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!