Beslenme Fitness

Casein protein nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

casein protein

Casein protein, süt ve süt ürünlerinde bulunmakta olan bir tür proteindir. Bu protein, inek sütünden üretildiği için adına süt proteini de denilmektedir. Kullanılan diğer protein türlerine göre emilim süresi oldukça fazladır. Yaklaşık olarak 10 – 12 saat içerisinde emilen bu protein türü, genellikle yatmadan önce alınmaktadır. Kişi uykudayken vücut oldukça aç kalma durumuna girmektedir. Aç kalma ile de kas zayıflaması gerçekleşmektedir. Casein proteini kullanıldığında da uyku sırasında gerçekleşen kas kaybı ortadan kalkmaktadır.

Casein Proteinin Diğerlerinden Farkı

Casein proteinlerinin sindirildikten sonra kana karışma süresi Whey proteinlere göre çok fazladır. Whey proteinleri yaklaşık olarak 1 saatte kana karışırken, Casein proteinleri 10 – 12 saatte karışır. Diğer proteinler sadece gündelik yaşamdaki kas kaybını engellemesine rağmen, Casein uyku sırasında yaşanan kas kaybını da ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple diğer protein ürünlerinden daha pahalıdır. Whey protein ürünleri kas yapmayı sağlarken, Casein protein ürünleri ise tamamen kas kaybını ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Bu sebeple de ürünlerin her ikisi de farklı amaçlar ile kullanılmaktadır.

Casein Protein Nasıl Kullanılmalıdır?

Casein proteinin diğer protein çeşitlerinden kullanım olarak pek bir farkı yoktur. Diğer protein türleri spor öncesinde ve sonrasına alınmaktadır. Casein proteinleri ise genel olarak yatmadan önce veya kahvaltıdan sonra alınmaktadır. Spor yapılacak saatlerde kullanılmamasının asıl sebebi ise Casein’in sindiriminin geç olması ve kana geç karışmasıdır. Bu sebeple spor öncesinde kullanılan Casein proteinleri kana direkt olarak nüfuz edemez ve kas kaybını engelleyemez.

Gece yatmadan alınan Casein proteini, kahvaltıdan sonra da sıkça alınabilmektedir. Sabah kullanılmasının sebebi ise gün içerisinde gerçekleşecek kas kaybını ortadan kaldırmaktır. Bu tür protein çeşitleri normalde tek tek ve ayrı ayrı kullanılmaktadır. Fakat Casein proteinleri diğer protein çeşitleri ile birlikte kullanılabilmekte ve herhangi bir zarar ortaya çıkmamaktadır.

Casein Proteinin Faydaları Nelerdir?

Casein protein, kullanıcılarına farklı amaçlarla hizmet vermekte ve kişilere farklı avantajlar sağlamaktadır. En önemli özelliği ile kullanan herkeste yaşanan kas kaybını önlemektedir. Vücuda daha fazla enerji sağlamasına ek olarak, uzun süreli olarak da vücuda protein girişinin artmasını sağlamaktadır.

Sabahları ve gece yatmadan alınan Casein proteini ile vücuttaki birçok doku onarılmaktadır. Diğer protein çeşitlerine göre Casein vücutta bulunan anlık protein dengesini tamamen ayarlamaktadır. Vücut geliştirme alanında tecrübeli ve protein kullanan kişiler tarafından en çok tercih edilen proteinler arasında Casein gelmektedir. Casein, süt ve süt ürünlerinden yapıldığı için peynirden, sütten de aynı protein alınabilmektedir. Fakat bazı kişiler bu tür yiyecekleri tüketmesine rağmen olumlu sonuç alamamaktadır. Bu sebeple protein konusunda verim alamayan kişiler Casein gibi protein sağlayan ürünleri tercih etmelidirler.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!