Fitness

Whey Protein Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

whey protein tozu

Whey protein peynir üretimi yapılırken elde edilen tozlardır. Ayrıca arıtılmış ve birçok filtreden geçimi sağlanmıştır. Bu proteinler içerisinde birçok proteini barındırmaktadır. Lactoglobulin, lactalbumin ve serum albümini gibi özellikleri de içerisinde ek olarak barındırmaktadır. Bu proteinler kusursuz proteinlerdir, içlerinde insan vücudunun üretimini sağlayamadığı amino asitleri barındırmaktadır. Halk dilinde ise bu proteinler peynir suyu olarak bilinmektedir.

Peynirden üretimi sağlanabildiği gibi sütten de üretilebilmektedir. Fakat bu proteini yalnızca süt proteini olarak isimlendirmek yanlış olacaktır. Her tozda olduğu gibi bu tozda protein, karbonhidrat ve yağlardan oluşmaktadır. Bu protein içerisinde laktoz ve çeşitli mineraller barındırmaktadır. Bu protein üretimi sırasındaki filtre işlemleri ve düzenlemeler ürüne göre değişiklik göstermektedir. Ürün filtrelendikten sonra kutulara konulur ve supplement üretici firmalar tarafından toz haline getirilmektedir. Bu proteinlere isteme durumunda renk ve aromalarda eklenebilmektedir.

Whey Protein Faydaları Ve Kullanımı

Bu proteinler kana hızlı karışmasından dolayı birçok yerli ve yabancı sporcu tarafından kullanılmaktadır. Sporcular genelde antrenmanlardan sonra içmektedir. Uzmanlara göre antrenman sonrası içilen whey proteinler daha yararlı bir özellik göstermektedir. Nedeni ise antrenmandan hemen sonra sporcuların protein ihtiyacının karşılanması gerekmesidir. Antrenmanlardan sonra kasların ihtiyaç duyduğu proteinler whey proteinleridir. Spordan 30 dakika gibi bir süreden sonra kas yıkımını engeller ve kas oluşmasını hızlandırır. İçerisindeki amino asitler sayesinde kaslar açısından oldukça yararlıdır. Bu ürünler kullanılırken su ile tüketilmesi tercih edilmektedir. Nedeni ise süt ve süt ürünlerinin enzimlenmesinin uzun sürmesidir.

Su ile emilme daha hızlı olacaktır ve daha iyi sonuçlar verecektir. Fakat sütle de içilebilir. Süt ile içilir ise beklenilen sonuçları vermeyebilir. Bu protein kullanıldıktan sonra yağ kütlesinde azalma görülecektir. Buna ek olarak kas kütlesinde ters orantılı olarak artış ve gelişme gözükecektir. Protein kişiye performans ve güç katkısı da yapmaktadır. Ama gerekli proteinler ve enzimler bu üründen alınacağı için iştahta bir azalma meydana gelmektedir. Uzmanlar tarafından bu protein sıkça önerilmektedir. Nedeni ise insan vücuduna yararlı tüm proteinlerin içerisinde bulunmasıdır. Ürün antrenmandan sonra 1 ölçek alınmalıdır.

Bu ürünün herhangi bir zararı kesinlikle yoktur. Ayrıca ürün peynir altı suyundan üretilmektedir ve tamamen doğaldır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta bu proteinin kesinlikle diyetisyen eşliğinde programa uyularak kullanılması gerekmektedir. Günde en fazla 3 kere alınmalıdır. Fazla alımlarda kişilerde aşırı kilo kaybı yaşanmaktadır. Bu kilo kaybının yanında vücutta sivilcelenme de meydana gelmektedir.

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!