Fitness Sağlık

Doğal yollarla testosteron arttırmak mümkün mü?

testosteron seviyesini arttırma

Erkeklik hormonu testosteron biz erkeklerin en çok önemsediği hormonların başında gelir. Testosteron hormonu bu kadar önemli yapan erkeklikte belirleyici bir hormon olarak her şeyi etkileyebiliyor olması olabilir. Testosteron seviyesini arttırma vücut geliştirme, kas inşası ve cinsel yaşama etkisi biliniyor ancak testosteron hormonu gündelik yaşantımızda karşılaştığımız sorunlar nedeniyle düşebiliyor.

Doğal yollar ile testosteron seviyesini neden yükseltmemiz gerektiğini kısaca anlatmak gerekebilir. Hızlıca özetlememiz gerekirse testosteron hormonu seviyesi fazla kilolar, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, stres, alkol, sigara gibi pek çok nedenden dolayı sürekli olarak düşüyor.

Testosteron seviyesini arttırmak için yiyin!

Sağlıksız beslenme ve alınan kilolar testosteron seviyesini düşüren nedenlerin başında geliyor olsa da testosteron seviyesini yükseltmekte yine yemek ile mümkün oluyor.

Tükettiğiniz yağlar testosteron seviyesi arttırabilir veya düşürebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi yağların tümü zararlı değildir.

İşlenmemiş zeytin yağı ve tereyağı gibi doğal yağları tüketmek testosteron seviyesini arttırır.

İşlenmiş yağlar, ayçiçek yağı, mısırözü yağı ve margarin gibi sağlıksız olarak nitelendirilen yağları tüketmek ise testosteron seviyesini düşürmekle kalmaz, testosteron hormonunu kadınlık hormonu olarak bilinen östrojene dönüştüren enzimlerin salgılanmasına da yol açacaktır.

Ceviz, fındık, badem, fıstık, kabak çekirdeği gibi kuruyemişlerin içerisinde bulunan yağlarda sağlıklı yağlardandır ve testosteron üretimini tetikler.

Testosteron seviyesini arttıran yiyecekler tüketin. Ispanak, yumurta, avokado, lahana, kara lahana, brokoli, ton balığı, kırmızı et testosteron seviyesini arttırır.

Testosteron seviyesini azaltan yiyeceklerden uzak durun. Sigara, alkol, şeker gibi gıdaların yanı sıra işlenmiş gıdaların hemen hepsi testosteron seviyesini düşürür.

Kaliteli ve düzenli uyku gerekiyor.

Düzenli ve kaliteli uyku vücut sağlığı için oldukça büyük bir öneme sahip olduğu gibi testosteron seviyesini arttırma konusunda da oldukça önemlidir. Vücut salgılanması gereken hormonları salgılama işini uyku esnasında yapar. Ayrıca araştırmalar her gün aynı saatlerde ve aynı miktarda uyumanın testosteron hormonu salgılamayı kolaylaştırdığını söylüyor.

Spor yapın!

Testosteron seviyesinin düşmesinin en önemli nedenlerinden birisi de hareketsizlik ya da diğer bir spor yapmamaktır. Sporun en önemli etkisi şüphesiz vücut yağlarını azaltarak kas kütlesini arttırmasıdır. Testosteron seviyesini arttırmak için günlük düzenli yürüyüşler ve egzersizler yapmanız gerekiyor. Araştırmalar testosteron hormonunun salgılanmasını sağlayan egzersizlerin başında ağırlık egzersizleri geldiğini belirtiyor. Günde yarım saatinizi yürüyüşe ve haftada 4-5 saatinizi ağırlık egzersizlerine ayırarak hem testosteron seviyenizi yükseltirsiniz hem de iyi bir vücuda sahip olursunuz.

Strese girmeyin!

Doktorların tabiri ile çağımızın en büyük vebası olan stres her konuda olduğu gibi testosteron konusunda da son derece öneme sahiptir. Kısa bir yürüyüşe çıkarak, nefes egzersizleri yaparak stresle başa çıkmaya çalışabilirsiniz veya kendi stresle başa çıkma yönteminizi geliştirebilirsiniz.

 

Muhammet ŞAFAK

2006 yılından beri blog yazıyor ve web uygulamaları kodluyorum. Yaşam, bakım ve stil konusunda sık sık hemcinslerimin sorularına muhatap olduğumu fark edince erkekse.com'u kurdum. Buradan hemcinslerime kaliteli yaşamanın yollarını öğretmeye çalışıyorum. :)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!