Beslenme Fitness

Testosteron seviyenizi arttıracak en iyi 12 yiyecek nedir?

testosteron arttıran 10 yiyecek
Testosteron arttıran 12 yiyecek nedir? Testosteron seviyesini arttıracak en iyi 12 besin yazımızda...

Testosteron, androjen grubundan bir steroid hormondur. Kas inşası ve libido seviyesini kontrol etmek için ihtiyaç duyulan bir hormon olan testosteron aynı zamanda kemik, kalp ve hafızayı güçlendirmek için gerekli olan bir hormondur. Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron, saç dökülmesi ve penis boyunu da etkiler.

Tüm bunlar testosteron hormonunuza dikkat etmeniz gerektiğini gösteren sebeplerdir. Ancak doping olarak testosteron almak da saldırgan davranışlara, karaciğer ve böbreklerde tümör oluşmasına, kalp ritminin bozulmasına ve kısırlığa sebep olabilir.

Daha sağlıklı olabilmek için testosteron hormonu seviyesini iyileştirmeye çalışırken sağlık sorunları yaşamamak için doğal yollar tercih edilmelidir. En sağlıklı olan yöntem ise besinler ile testosteron seviyesini arttırmak olacaktır. Erkek sağlığı için önemli bir hormon olan testosteron seviyesini arttıran yiyecekler şunlardır;

siyah üzüm
Siyah Üzüm

✓ Üzüm yiyerek daha aktif spermlere sahip olabilirsiniz! Her gün bir miktar siyah üzüm yiyerek daha aktif spermlere sahip olmak mümkündür.  Üzüm kabuğu içerisinde bulunan resveratrol testosteron seviyenizi arttırmayı sağlar. Çin de yapılan bir araştırmaya göre 500mg resveratrol testosteron seviyesini arttırarak spermlere hareketlilik kazandırmak için yeterli oluyor. Yaklaşık olarak 5-10 gram üzüm kabuğu ile bu ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

ton balığı
Ton Balığı

✓ Ton balığı libido seviyesini arttırır! Araştırmaya göre libidoyu düşüren SHBG seviyesinin düşürülerek libidonun artmasını sağlayan D vitaminidir. Ton balığı içerisindeki yüksek D vitamini ile libidonun yükselmesine yardımcı olur. Araştırma Avusturya’daki Graz Medical University’de yapılmış ve ton balığı yemenin testosteron hormonunu %90’a kadar arttırdığı tespit edilmiş.

nar
Nar

✓ Nar iktidarsızlık sorunlarına birebir! International Journal of Impotence Research tarafından paylaşılan verilere göre iktidarsızlık problemi yaşayan erkeklerin her gün düzenli olarak nar suyu tüketmesi halinde %47 oranında bir iyileşme görülüyor.

kırmızı et
Kırmızı Et

✓ Kırmızı et kas inşası için gereklidir! Kırmızı et tüketimi sağlıklı olabilmek için gerekli olan bir besindir. Doğru miktarda ve doğru şekilde tüketildiği taktirde kırmızı et kas inşası için gerekli besinleri içerisinde barındırır. Kırmızı et bulunmayan bir beslenme planının testosteron seviyenizi %14 oranında azaltabileceğini unutmayın.

sarımsak
Sarımsak

✓ Sarımsak kas kaybını önler! Kortizol adlı stres hormonu testosteronun etkisini azaltılır. Allicin adı verilen ve sarımsakta bulunan madde ise kortizol seviyesini azaltarak testosteron hormonunun daha verimli ve sağlıklı işleyebilmesini sağlıyor.

bal
Bal

✓ Bal daha iyi kan akışı için gereklidir! Daha iyi bir kan akışı daha iyi bir cinsel performans anlamına geliyor. Yatak performansınızı arttırmak için bal tüketmelisiniz. Testosteron seviyesini arttıran boron minerali bakımından zengin bir besin olan bal içerisinde aynı zamanda nitrik oksit de bulunur. Nitrik oksit kan damarlarının genişleterek ereksiyona yardımcı olur. 4 çay kaşığı bal yiyerek, nitrik oksit seviyenizi %50 arttırır.

süt
Süt

✓ Süt yağsız bir vücut için şarttır! Süt içerisinde bulundurduğu amino asitler, anabolik hormanların üretimin arttırarak kas kütlesini büyütür ve yağ oranını düşürür. Bir çok uzman günde 200 ml yani bir su bardağı süt içmeniz gerektiğini söylüyor.

yumurta sarısı
Yumurta Sarısı

✓ Yumurta hormon tetikleyicidir! Yumurta sarısı içerisinde bulunan kolesterol sayesinde testosteron seviyenizi arttırır. Kalp sağlığınızı riske atmamak için günde en fazla 3 yumurta yiyin. Daha fazlası zararlı olabilir. Tavsiye edilen miktar ise günde 1 yumurtadır.

beyaz lahana
Lahana

✓ Lahana kadınlık hormonlarını azaltır! Erkeklerde de az miktarda da olsa kadınlık hormonu vardır. Bu hormonun azaltılması ile birlikte testosteronunuzun efektik olmasını sağlar. Lahana içerdiği indol-3-karbinol isimli kimyasal sayesinde kadınlık hormonunu azaltır.

istiridye
İstiridye

✓ İstiridye doğal afrodizyaktır. İstiridye doğal bir afrodizyak olarak kabul edilmesinin sebebi cinsel sağlık ve isteği arttırmasıdır. Selenyum, magnezyum ve çinko gibi bir dizi mineral açısından olduça zengindir. Yine kas kütlesini arttıran amino asit ve proteinleri içerisinde barındırır.

muz
Muz

✓ Muz ile testosteron üretimine yardımcı olun! Muz içerisinde bulundurduğu bromelain enzimi, potasyum ve B vitamini sayesinde testosteron hormonu üretimine yardımcı olmaktadır.

karides
Karides

✓ Karides ile kalsiyumu absorbe edin! Testosteron seviyesini arttıran bir diğer besinde karidestir. D vitamini bakımından zengin olan karides; testosteron hormonu salgılanmasına ve vücudun kalsiyumu absorbe etmesini sağlar.

Editör

erkekse.com, 2016 yılında yayın hayatına başlayan erkek yaşam rehberi ve online erkek dergisidir.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ücretsiz abone olun!

Size kaliteli yaşamanın yollarını ve yeni yazılarımızı haftalık veya aylık olarak gönderelim!

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!

Daha İyi Bir Erkek Olmak İçin
Ücretsiz Abone Olun!

erkekse.com ile daha iyi bir erkek olmanın zamanı gelmedi mi?

Teşekkür Ederiz!

Üzgünüz bir hata oluştu!